Berdych si Turnaj mistrů letos nezahraje, Murray má cestu na trůn volnou

18:41aktualizováno  5. listopadu 0:11
PAŘÍŽ - Tomáš Berdych prohrál ve čtvrtfinále v Paříži 6:7, 5:7 s Britem Andym Murraym a nezahraje si letos na Turnaji mistrů, kde startoval nepřetržitě od roku 2010. Murray má díky postupu do semifinále na dosah pozici světové jedničky. Po nečekaném čtvrtfinálovém vyřazení Srba Novaka Djokoviče stačí Britovi k posunu na první místo žebříčku jediné vítězství.

Tomáš Berdych na turnaji v Paříži foto: Reuters

Berdych měl s favorizovaným Murraym velkou šanci na vítězství ve vyrovnaném prvním setu. V tie-breaku český tenista vedl už 6:1, pak však o dva roky mladší Brit i díky jeho chybám ztrátu smazal a zkrácenou hru získal 11:9. Český hráč nevyužil v koncovce setu celkem sedm setbolů.

Stane se Murray konečně světovou jedničkou? Djokovič nabíral síly meditacemi

Zatímco v první sadě si ani jeden z hráčů nevypracoval brejkbol, druhý set začal ztrátou Berdychova podání. Murray si svůj servis držel a za stavu 5:4 podával na vítězství v zápase, český tenista ale riskantní hrou dokázal poprvé Skotovo podání prolomit a srovnat. Hned v dalším gamu ale po nevydařené smeči a následné dvojchybě o servis přišel a Murray výhodu při vlastním podání potvrdil.

Berdycha tak porazil v šestnáctém utkání podesáté a pošesté za sebou. O postup do finále, jež by ho poprvé v kariéře posunulo na první místo žebříčku, se Murray utká s Kanaďanem Milošem Raonicem, který si poradil 6:2 a 7:6 s domácím Jo-Wilfriedem Tsongou.

Djokovič padl s Čiličem

Už v osmifinálovém boji to nebylo ze strany Novaka Djokoviče proti Bulharovi Grigori Dimitrovovi příliš přesvědčivé představení. O den a kolo později už srbská světová jednička padla.

Tenisový turnaj mužů v Paříži

(tvrdý povrch, dotace 4,300.755 eur)

Dvouhra - čtvrtfinále: Murray (2-Brit.) - BERDYCH (7-ČR) 7:6 (11:9), 7:5, Čilič (Chorv.) - Djokovič (1-Srb.) 6:4, 7:6 (7:2), Isner - Sock (oba USA) 7:6 (8:6), 4:6, 6:4, Raonic (4-Kan.) - Tsonga (11-Fr.) 6:2, 7:6 (7:4)

O konec Djokovičova snu na obhajobu titulu z pařížského turnaje Masters 1000 se postaral chorvatský čahoun Marin Čilič. Ten ovládl po výsledku 6:4 první sadu a i ve druhém setu vypadal jistěji než devětadvacetiletý rodák z Bělehradu.

Jenže Čilič si vzal vzápětí servis opět zpět a při podání Djokoviče se dostal do vedení 40:15. Srb ale dokázal konec zápasu ještě odvrátit a vynutil si tie-break. V něm se ujal vedení 1:0, jenže poté už dominoval vítěz předloňský vítěz US Open.Jenže za stavu 4:4 sebral Djokovič soupeři čistou hrou poprvé jeho podání a zdálo se, že přichází čas velkého obratu. Ostatně jako tolikrát v kariéře dvanáctinásobného grandslamového vítěze.

Novak Djokovič ve čtvrtfinále turnaje v Paříži.
Novak Djokovič ve čtvrtfinále pařížského turnaje s Marinem Čiličem.

Za stavu 5:2 dokonce nadělil soupeři eso z druhého servisu a ten vypadal i před zraky svého duchovního vůdce Pepeho Imaze už hodně rezignovaně. Následně Čilič už třetí mečbol v zápase využil a triumfem nad stále ještě světovou jedničkou dal razítko svému postupu na Turnaj mistrů, který si pojistil už výhrou v osmifinále.

Osmadvacetiletý chorvatský obr porazil o rok staršího soka poprvé v kariéře, ve všech čtrnácti předchozích soubojích s ním prohrál. V semifinále na něj čeká další vytáhlý a skvěle servírující hráč John Isner.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.