Berdych si poradil s Roddickem, šance na semifinále žije dál

15:12aktualizováno  23:36
PRAHA/LONDÝN - Česká tenisová jednička Tomáš Berdych svou mission impossible ještě nezabalila. Ve druhém duelu skupiny A na Turnaji mistrů v Londýně porazil pětadvacetiletý rodák z Valašského Meziříčí světovou osmičku Andy Roddicka za 86 minut 7:5 a 6:3 a před pátečním duelem má stále ještě šanci na historický postup do semifinále turnaje. Ve večerním zápase porazil Rafael Nadal 7:5 a 6:2 Novaka Djokoviče.

Tomáš Berdych. foto: ČTK

Tomáš Berdych prohrál ve svém úvodním vystoupení na Turnaji mistrů v pondělí se Srbem Novakem Djokovičem hladce za 88 minut dvakrát 3:6 a sám své šance na postup ze skupiny A označil za nereálné. V duelu s Andy Roddickem ale ukázal, že to z jeho strany byla jen hra slov.

DÁLE ČTĚTE

Zápas Berdych-Roddick to je vždy především alchymie prvního servisu. Oba dělostřelci na něm mají založenou svou hru a to potvrzovali od prvního míčku vzájemného "mistrovského" zápasu. Do zápasu vstoupil servisem Američan a stejně jako český tenista v následné hře si vedl zdatně.

JAK DO SEMIFINÁLE

1. Tomáš Berdych postoupí do semifinále, když...

a) Vyhraje nad Nadalem a Djokovič prohraje s Roddickem
b) Vyhraje nad Nadalem a za určité konstelace procenta vyhraných setů a gamů v minitabulce Berdych-Djokovič-Nadal zvítězí i Djokovič nad Roddickem
c) Prohraje s Nadalem (nejlépe 1:2 na sety) a Roddick zvítězí(nejlépe ve dvou setech) nad Djokovičem

Do stavu 5:4 zvládli oba hráči také po jedné čisté hře a zdálo se, že vše směřuje k tiebreaku. V závěru setu se ale začaly dít věci. Nejprve zaváhal český tenista a při svém servisu nabídnul Roddickovi dva setboly. Výbornými výměnami a dělovým servisem se však dostal do výhody a celý game zakončil nádherným stop-volejem na síti.

Berdycha úspěch nakopnul a hned v další hře se dostal ze stavu 30:40 při Roddickově servisu na brejkbol a hned jej dokázal drtivým forehandem využít. Při podávání do setu sice na úvod Berdych mírně zaváhal, následně ale vyhrál čtyři výměny v řadě a dokráčel k celkovému triumfu v poměru 7:5. "Ano, tohle je wimbledonský Berdych," komentoval zápas Brit Tim Henman pro BBC.

Do druhého setu vstoupil svým servisem opět americký bombarďák a ztráta toho prvního na něm byla patrná. Hned na úvod sice zahrál čistou hru, ovšem poté začal chybovat a proti strojově hrajícímu Berdychovi se dostával stále méně do hry. Navíc oběma tenistům začalo odcházet první podání, s čímž se ale lépe popasoval český hráč.

TURNAJ MISTRŮ - SKUPINA A

Tomáš Berdych (6.) - Andy Roddick (USA-8.) 7:5, 6:3

Esa:
6:9, dvojchyby: 3:2, využití brejkbolů: 3/4 - 0/2, celkový počet vyhraných míčků: 62:52, čas: 86 minut.

Nadal (1-Šp.) - Djokovič (3-Srb.) 7:5, 6:2.

Ten měl za dohledu legendárního Ivana Lendla výrazně navrch při dlouhých výměnách a po jedné z nevynucených chyb Roddicka za stavu 2:2 a 30:40 při servisu bývalé světové jedničky se dostal do vedení, které již nepustil do konce duelu.

Roddickovi nepomohlo ani to, že si svůj vztek vybil na raketě, dál hrál druhé housle. Berdych strojově ničil svého soka a při jeho servisu za stavu 5:3 dokázal využít druhý nabídnutý mečbol, respektive jej "využil" další nevynucenou chybou sám Roddick.

"Všechno šlo v utkání o dost lépe než v prvním duelu. Po odvrácených setbolech jsem získával sebejistotu a hrál lépe a lépe," usmíval se po duelu Berdych. Český tenista zůstal i nadále v postupové semifinálové loterii. Tu rozseknou až páteční program. V něm Djokovič nastoupí proti Roddickovi a Berdych vyzve španělského býka...

CO ROZHODUJE O POSTUPU ZE SKUPINY

1. Vyšší počet výher
2. Vyšší počet odehraných zápasů (v případě, že do turnaje zasáhnou také náhradníci)
3. Vzájemný zápas, pokud pouze dva tenisté mají stejný počet výher
4. Pokud tři tenisté mají stejnou bilanci, pak:
a) pokud všichni tři mají jednu výhru (bilanci 1-2), pak hráč, který odehrál méně než tři zápasy, je automaticky eliminován a u zbylých rozhodne vzájemný zápas
b) vyšší procento vyhraných setů
c) vyšší procento vyhraných gamů
d) lepší pozice v žebříčku ATP
e) pokud kritéria a, b, c, d určí prvního nebo třetího v tomto pořadí a u zbylých dvou je to stále nerozhodně, pak u těchto rozhodne vzájemný zápas.
Bod 4 platí i v případě, že tři tenisté budou mít po základní skupině stejnou bilanci 2-1.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...