Kvitová je ve čtvrtfinále, Berdych se Štěpánkem v deblu končí

Australian Open

15:57aktualizováno  19:01
LONDÝN - Česká tenistka Petra Kvitová postoupila do čtvrtfinále olympijské dvouhry. Italku Flavii Pennettaovou smetla ve 3. kole za 59 minut 6:3 a 6:0 a o postup do boje o medaile si zahraje s Ruskou Marií Kirilenkovou. Ve 2. kole čtyřhry naopak vypadli Tomáš Berdych a Radek Štěpánek. Nezvládli středeční dohrávku a maratonský třetí set s Brazilci Marcelem Melem a Bruno Soaresem, jenž se zapsal do olympijské historie, prohráli 22:24.

Česká tenistka Petra Kvitová postoupila ve dvouhrách jako jediná do 3. kola olympijského turnaje foto: ČTK

"Musím říci, že to byl jeden z lepších zápasů, co jsem tady předvedla, když vezmu i letošní Wimbledon," řekla Kvitová, která hrála s práškem proti bolesti kvůli nataženému břišnímu svalu a navíc se zavázanou achilovkou. "Jak jsem ve druhém kole upadla, tak jsme si udělala něco s úponem u achilovky. Proto ten tejp," vysvětlovala tenistka.

Na rozdíl od předchozích zápasů skvěle vstoupila do utkání. Italce hned sebrala servis a ujala se vedení 3:0. Mohla se opřít o podání a vrátila se jí úderová jistota, takže úvodní sadu bez problémů dotáhla k výhře 6:3.

Ve výborném výkonu pokračovala i ve druhé sadě, Pennettaová marně hledala protizbraň. Italka se snažila ještě v šestém gamu odvrátit "kanára", ale Kvitová jí ani při jednom brejkbolu nedala šanci a zápas ukončila vítězným forhendem. Celkem dala třicet vítězných úderů a sedm es. "Líbilo se mi, jak jsem do toho šla. Líp jsem se hýbala, servírovala, z toho přicházely jednodušší míče, které jsem zabíjela. Mám radost, že jsem hrála svoji typickou hru," usmívala se Kvitová.

V dalším utkání ji čeká čtrnáctá nasazená Kirilenková, která porazila 7:6 a 6:3 Němku Julii Görgesovou. Kvitová má s Ruskou vyrovnanou bilanci vzájemných zápasů, ale v loňském finále Fed Cupu i na letošním Australian Open ji jasně přehrála. "Vím, co na ni platí. Bude to podobné jako proto Pennetaové," řekla Kvitová.

Zápas českých deblistů, který byl v úterý přerušen kvůli tmě, začal za stavu 18:18. Dalších osm gamů si oba páry držely servis, rozhodující okamžik přišel v 45. hře. Při Štěpánkově podání si Brazilci vypracovali dva brejkboly a druhý z nich Soares prohozem využil. Při Soaresově podání pak zápas dotáhli do vítězného konce, třetí set skončil po 193 minutách.

Olympiádu jsem si představoval jinak, litoval Berdych

Čeští tenisté v úterý neproměnili mečboly a Jihoameričané je potrestali. Zápas se začal lámat v úterní druhé sadě. Čeští tenisté v ní vedli 4:2, ale Brazilci otočili na 6:4. "Od té doby, co se dostali do hry ve druhém setu, hráli výborně. Hráli výborně na síti, měli neuvěřitelné procento prvního servisu. Skoro nekazili, výborně se doplňovali," zhodnotil Štěpánek hru soupeřů.

Česká dvojice prohrála nejdelší duel, jenž se hrál v olympijské mužské čtyřhře na dva vítězné sety. V utkání se hrálo 63 gamů, což je o čtyři více, než byl předchozí rekord. Obdobně třetí set byl nejdelší v mužském deblu pod pěti kruhy. V úterý odehráli vůbec nejdelší sadu v olympijské historii Jo-Wilfried Tsonga s Milosem Raonicem - Tsonga ji vyhrál 25:23.

Berdych se Štěpánkem nenavázali na úspěšná daviscupová vystoupení. Oba už vypadli rovněž ve dvouhře, Štěpánek dnes ještě vstoupí do smíšené čtyřhry po boku Lucie Hradecké.