Berdych zlomil dlouhána a popáté si zahraje Turnaj mistrů

US Open

16:52
PAŘÍŽ/PRAHA - Tomáš Berdych se popáté kvalifikoval na tenisový Turnaj mistrů. Postup si vybojoval sám. Ve čtvrtfinále v Paříži totiž porazil jihoafrického čahouna Kevina Andersona 6:7, 6:4, 6:4. Vrcholné klání sezony pro nejlepších osm hráčů roku se uskuteční v Londýně od 9. do 16. listopadu.

Tomáš Berdych slaví vítězství nad Kevinem Andersonem. foto: ČTK/AP

Pátý nasazený Berdych potřeboval dvě hodiny a 33 minut, aby porazil Andersona i ve dvanáctém vzájemném duelu. Ve třetím rozhodujícím setu přitom český tenista prohrával 1:3, ale ze zbylých šesti gamů už ztratil jen jediný. Po využitém mečbolu se otočil ke svému realizačnímu týmu a k přítelkyni Ester v hledišti a ukázal zdvižených pět prstů na znamení páté účasti na Turnaji mistrů.

Při předešlých čtyřech startech na Turnaji mistrů dokázal Berdych postoupit ze skupiny do semifinále jen v roce 2011. Dál se ale nedostal.

Jihoafrický tenista Kevin Anderson.
Tomáš Berdych
Berdych se natahuje po míčku.

Start na Turnaji mistrů už mají jistý také Srb Novak Djokovič, Švýcaři Roger Federer a Stan Wawrinka, Chorvat Marin Čilič a Brit Andy Murray. O zbylá dvě místa usilují Španěl David Ferrer, Japonec Kei Nišikori a Kanaďan Milos Raonic.

Právě Raonic může být Berdychovým soupeřem v sobotním semifinále v Paříži. Musel by ale dnes zdolat rozjetého Švýcara Rogera Federera.

Na Turnaj mistrů se Berdych dostal především díky účasti v semifinále Australian Open, čtvrtfinále si zahrál na dalších grandslamech French Open a US Open. Vyhrál turnaje v Rotterdamu a ve Stockholmu a ještě třikrát si zahrál finále. Aktuálně má letos na kontě 54 vyhraných zápasů a 19 porážek.