Češi válcují Australian Open. Berdych, Plíšková a Hradecká postoupili

Australian Open

7:21
MELBOURNE - Sedmý tenista světa Tomáš Berdych potvrdil roli favorita a porazil Rakušana Jürgena Melzera ve 2. kole Australian Open ve třech setech 7:6, 6:2 a 6:2. Do 3. kola v Melbourne postoupily i Karolína Plíšková a Lucie Hradecká, naopak pro Lukáše Rosola, Kláru Koukalovou a Kateřinu Siniakovou grandslamový turnaj skončil.

Tomáš Berdych vrací míč Melzerovi na Australian Open foto: Reuters

Berdych se stal první hráčem letošního Australian Open, který prošel do 3. kola. O první set s Melzerem ale málem přišel. Po dvojchybě ztratil v osmé hře podání a soupeř servíroval na vítězství, ale český tenista si vzal ztracený brejk zpět. V tie-breaku pak nepovolil manželovi Češky Ivety Melzerové (Benešové) ani bod a zbylé dvě sady už kontroloval.

„Celý zápas ale nebyl jednoduchý,“ řekl Berdych na tiskové konferenci. „On hrál velmi chytře, jeho herní plán fungoval, ale po prvním setu jsem našel cestu, jak se s tím vyrovnat. Z brejku dole jsem se dokázal v úvodním setu dostat a hrát dobrý tenis,“ dodal loňský semifinalista turnaje.

Ve třetím kole Berdycha čeká test v podobě Srba Viktora Troického, který v pondělí vyřadil Jiřího Veselého. S 54. hráčem žebříčku ATP a vítězem turnaje v Sydney z minulého týdne má pozitivní bilanci 5:1. Prohrál s ním jen první vzájemný zápas před šesti lety.

Dvaadvacátá nasazená Plíšková zdolala ve velmi vyrovnaném zápase Oceane Dodinovou z Francie, až 183. hráčku žebříčku WTA, 7:5, 5:7 a 6:4. K výhře se česká favoritka dostala po dvouhodinovém boji. „Moc mi nešel servis, i proto se zápas nakonec protáhl do třetího setu,“ řekla Plíšková. Ve třetím kole se utká s desátou nasazenou Jekatěrinou Makarovovou z Ruska.

Dvouhodinová bitva Plíškové

Hradecká, která postoupila z kvalifikace a pak se vyřazením nasazené pětky Any Ivanovičové ze Srbska postarala o dosud největší překvapení turnaje, dokázala porazit Polonu Hercogovou ze Slovinska 4:6, 6:3 a 6:2. Poprvé si tak zahraje na grandslamu 3. kolo dvouhry a její soupeřkou bude Němka Julie Görgesová. Ta vyřadila Koukalovou po setech 6:3, 4:6 a 6:2.

Osmadvacátý nasazený Rosol si mohl zahrát poprvé v kariéře 3. kolo Australian Open, ale s Dudim Selou prohrál 6:7, 7:5, 5:7 a 3:6. Skoro tříhodinový zápas ukončil čerstvý otec Rosol k radosti početné skupinky izraelských fanoušků dvojchybou. Siniaková prohrála s Irinou-Cameliovou Beguovou z Rumunska 5:7 a 4:6.

Kousek od senzace se ocitla 150. hráčka žebříčku, pětadvacetiletá Ruska Alexandra Panovová, v zápase s mnohem slavnější krajankou, ale světová dvojka Maria Šarapovová odvrátila dva mečboly a postoupila do 3. kola po bitvě 6:1, 4:6 a 7:5.

Murray (6-Brit.) - Matosevic (Austr.) 6:1, 6:3, 6:2

Anderson (14-JAR) - Berankis (Lit.) 6:2, 6:2, 7:6 (7:3)

Baghdatis (Kypr) - Goffin (20-Bel.) 6:1, 6:4, 4:6, 6:0

Gasquet (24-Fr.) - Duckworth (Austr.) 6:2, 6:3, 7:5

Troicki (Srb.) - Mayer (26-Arg.) 6:4, 4:6, 6:4, 6:0

Sousa (Portug.) - Kližan (32-SR) 4:6, 7:6 (7:4), 6:4. 1:0 skreč.

Dijasová (31-Kaz.) - Schmiedlová (SR) 3:6, 6:2, 8:6

Matteková-Sandsová (USA) - Mladenovicová (Fr.) 7:6 (7:3), 7:6 (8:6)

Šarapovová (2-Rus. - Panovová (Rus.) 6:1, 4:6, 7:5

Makarovová (10-Rus.) - Vinciová (It.) 6:2, 6:4

Pcheng Šuaj (21-Čína) - Rybáriková (SR) 6:1, 6:1

Švedovová (Kaz.) - Puigová (Portor.) 6:2, 7:6 (8:6)

Witthöftová (Něm.) - Mchaleová (USA) 6:3, 6:0

Čtyřhra, 1. kolo:

Kuzněcovová, Stosurová (Rus./Austr.) - Pescchkeová, Chan Hao-Ching (8-ČR/Tchaj-wan) 6:3, 6:2

Krajiceková, Záhlavová-Strýcová (13-Niz.) - Erakovicová, Puigová (N. Zél./Portor.) 6:7 (9:11), 7:6 (8:6), 6:3