Berdych padl. Federer jej udolal po obrovské bitvě ve třech setech

3:51aktualizováno  10:32
TORONTO/PRAHA - Český tenista Tomáš Berdych prohrál ve čtvrtfinále turnaje Masters v Torontu s legendárním Rogerem Federerem po obrovské bitvě 3:6, 7:5 a 6:7 a nedokázal tak navázat na dvě letošní výhry nad nejúspěšnějším tenistou historie.

Roger Federer. foto: ČTK

Česká jednička porazila slavného Švýcara letos v obou vzájemných duelech a Federer navíc čtvrtfinálovou porážku z Wimbledonu neunesl a hodil svůj neúspěch na zranění.

ČTVRTFINÁLE TURNAJE MASTERS TORONTO

TOMÁŠ BERDYCH (7) - ROGER FEDERER (4-ŠVÝ) 3:6, 7:5, 6:7 (5)

Esa: 8:7, dvojchyby: 2:0, vítězné míče: 30:44, nevynucené chyby: 28:43, využití brejkbolů: 2/6 - 2/12, čas: 161 minut.

V Torontu se po více jak měsíci postavili oba borci k odvetě a bývalý tenisový vládce jakoby chtěl od prvního míčku dokázat, že na londýnské trávě prohrál podle svých slov jen náhodou. Berdych se v prvním setu nedokázal dostat do tempa, při každém svém servisu musel dotahovat náskok soupeře.

Třikrát v řadě to dokázal za stavu 3:4 ale nikoliv a devětadvacetiletý rodák z Basileje svůj třetí brejkbol v zápase využil, následně hned při svém servisu potvrdil a první set získal pro sebe v poměru 6:3. Od druhého setu se ale obraz hry začal měnit.

Česká jednička zlepšila především servis a také pohyb po kurtu (Berdych nastoupil do zápasu se zatejpovaným levým stehnem) a byl to Švýcar, který byl při svém podání pod tlakem. Nesnáze dokázal odvracet až do stavu 6:5 pro Berdycha, kdy po několika nevynucených chybách nabídl soupeři dva brejkboly a český tenista hned první nabídnutou šanci využil - 7:5 a 1:1 na sety.

Tomáš Berdych.

Do třetího setu vlétla světová i turnajová sedmička jako uragán a za stavu 2:1 podruhé v zápase prolomila podání Fedexe. Švýcar se v těchto chvílích trápil a Berdych si udržoval náskok až do stavu 5:3. Jenže "podání do zápasu" nezvládl. Nevypracoval si ani jeden brejk a naopak čtvrtý Federera již nedokázal odvrátit a třetí set následně musel rozseknout až tiebreak.

V něm houpačka pokračovala, hned na úvod pomohlo Federerovi "prasátko" a vítěz šestnácti grandslamových titulů se dostal do vedení 5:2. Berdych ale zabojoval a dokázal vyrovnat na 5:5. Poté ale opět pomohla při další nádherné výměně "Paní Štěstěna" Federerovi, který nabídnutou šanci a první mečbol zápasu po 161 minutách boje využil.

Tomáš Berdych přesto nemusí smutnit, v Torontu si čtvrtfinálovou účastí vyrovnal své maximum a opět se ve světovém žebříčku přiblíží tenistům před sebou. Navíc potvrdil ve druhém turnaji po návratu (po Wimbledonu si vzal Berdych měsíční volno) stoupající formu, což je pro české fanoušky dobrá zpráva před blížícím se US Open.

CO ŘEKLI PO ZÁPASE

"Jak bych mohl být spokojený, když jsem prohrál 6:7 ve třetím setu, v kterém jsem podával na vítězství? Jsem po takové prohře smutný. Prohrát je hrozné, prohry nesnáším, ale tak to je... Rozdíl byl jen malinký, oba jsme hráli vynikající tenis a nakonec to bylo o jednom dvou míčích v tie-breaku. Součástí hry je i štěstí a to bylo dnes více na Rogerově straně," řekl po zápase Tomáš Berdych serveru atptennis.com.

"Je dobré ho (Berdycha) zastavit, pomůže to sebevědomí... Už jsem si myslel, že mi proklouzne mezi prsty. Bylo to těžké, ale dokázal jsem to otočit, což je úžasné. Musím ocenit i Berdycha, byl nebezpečný a hrál opravdu výborně," ocenil tentokrát Roger Federer hru svého soka.

"Nejsem typ hráče, který se před turnajem koukne na pavouka a řekne si: 'Měl bych hrát semifinále'. Porazil jsem tady hráče, které jsem měl, obhájil svoji pozici, ale každý zápas chci vyhrát, takže jsem zklamaný. Bude i chvilku trvat, než se z toho dostanu," dodal Tomáš Berdych.