Berdych o Djokovičovi: Ta jeho předvídavost. Je jako zeď

Davis Cup

18:20aktualizováno  19:35
BĚLEHRAD (od naší zpravodajky) - Vytoužený třetí bod daviscupového finále nezískal. Popatnácté v kariéře prohrál s Novakem Djokovičem. "Nejlepší část jeho hry je unikátní schopnost ji číst. On ví pomalu dřív, než já, co budu hrát," řekl český tenistaTomáš Berdych na adresu světové dvojky ze Srbska. O zisku Davis Cupu ale poté rozhodl jeho parťák Radek Štěpánek.

Promarněná šance. foto: MAFRA - Michal Růžička.

Zkuste popsat, jaké to je hrát proti Djokovičovi v současné formě.
Je těžké najít správná slova, abych vysvětlil, na jaké úrovni hraje a jak je silný. Momentálně to je nejlepší hráč v hale.

Měl jste příležitosti, dva brejkboly ve druhém setu za stavu 4:4 i vedení 5:4 v tiebreaku.
Bylo to vyrovnané, i když skóre nakonec tak nevypadá. Od začátku do konce jsem se snažil. Ale mluvíme tady o Novakovi. On není typem hráče, který se rozklepe, když máte šanci. Je vskutku hodně dobrý, tyto situace zvládá.

Našel byste rozhodující moment?
Koncovka druhého setu. Brejkboly, to byla jediná šance, kterou jsem si vypracoval. Ani bych neřekl tie-break. Ten bekhendový volej mohl vypadat snadněji, ale nezbývalo mi moc prostoru. Kdybych hrál kros, už tam byl nachystanej, běžel tam. Musel jsem volit riskantnější variantu. Škoda, bylo by zajímavější, kdyby to bylo 1:1 na sety a hráli bychom dál.

VELKÁ FOTOGALERIE

Čeští fanoušci v Bělehradě.

V prvním setu jste odvracel devět brejkbolů. Neměl jste někdy pocit, že hrajete proti zdi?
Přesně tak, je to jako proti zdi. On tam vždycky je, míč se pokaždé vrátí zpátky. Není to nic jednoduchého. Nějaké ty zápasy už jsem odehrál, ale zkušenost jako s ním nemám s nikým jiným. Jednu věc bych zdůraznil: Nejlepší část jeho hry je unikátní schopnost číst hru. Můžete být rychlý, dokonce hodně rychlý, ale kurt je velký... Jenže když máte tyto schopnosti, je velké to plus.

Díky tomu skvěle brání, nutí hráče k dalším úderům, drží je pod tlakem.
Je neuvěřitelný, jak to dokáže. On ví pomalu dřív, než já, co budu hrát. Pak je to proti němu strašně těžký. Nutí vás hrát riskantněji, do všech směrů a stran a ne vždycky to vyjde. A když k tomu přidá skvělý pohyb...

Vy jste ale taky odehrál kvalitní zápas. Bude se vám s takovým pocitem odjíždět lépe na dovolenou?
Taky bych už rád končil sezonu svým vyhraným zápasem. Jenže když vychází na případy Ferrera ve formě, v jaké byl loni. Djokovič ve formě. Není to ideální. Ten zápas byl dobrý, snažil jsem se hrát věci, co jsem předtím proti němu nehrál. Poměrně dobře fungovaly na to, jak byl pomalý povrch. Na nějakém rychlejším to možná bude cesta. Mohla by to být ta skulinka.