Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Bělorusové udolali Slovinsko 4:3, ti budou mít potíže se záchranou

14:47aktualizováno  16:18
STOCKHOLM - Hokejisté Běloruska odčinili na mistrovství světa úvodní porážku s českým týmem a zdolali Slovinsko 4:3. Připsali si tak první body na šampionátu, Slovinci na ně dál čekají. Vyrovnaný duel rozhodl svou trefou z 56. minuty útočník Alexej Ugarov.

Smutný brankář hokejistů Slovinska Robert Kristan foto: Reuters

Bělorusko - Slovinsko 4:3 (1:1, 1:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 18. Kaznaděj (Kulakov, Kitarov), 30. Kitarov (Meleško), 44. Filičkin (Stas), 56. Ugarov (Kaznaděj, Kovyršin) - 14. Razingar (Pajič, G. Kopitar), 42. M. Rodman (D. Rodman), 55. Sabolič (Jeglič, Tičar). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Bulanov (Rus.) - Dehaen (Fr.), Valach (SR). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 1411.
Bělorusko: Bělinskij - Černook, Kaznaděj, Graborenko, Filičkin, Šinkevič, Goroško, Maslenikov - Kulakov, Kitarov, Meleško - Stefanovič, Kovyršin, Kolcov - Stas, Ugarov, Jefimenko - Andrjuščenko, Demkov, Solomonov - Kislyj. Trenér: Andrej Skabelka.
Slovinsko: Kristan - Gregorc, Robar, Kranjc, Kovačevič, Tavželj, Pavlin, Pretnar - Jeglič, Tičar, Sabolič - D. Rodman, M. Rodman, Urbas - Razingar, Pajič, G. Kopitar - Pance, Mušič, Goličič. Trenér: Matjaž Kopitar.

Od počátku mírně střelecky aktivnější Slovinci si již po 17 vteřinách vysloužili přesilovku, gólem však pobyt Kitarova na trestné lavici nezkrátili. Sami poté zvládli s čistým štítem oslabení a v polovině 14. minuty je dostal do vedení Razingar, jehož vybídl ke skórování Pajič. Ještě do přestávky ale vyrovnal Kaznaděj a zařídil první gólovou radost svého celku na turnaji. Před polovinou zápasu navíc udeřil první útok Bělorusů a Kitarov převážil misky vah.  Ve 34. minutě museli Slovinci znovu do čtyř, ale sami během nerovnoměrného počtu hráčů na ledě zahrozili nejvíce - útočník Pance ztroskotal na brankáři Bělinském.

Stejně dopadl i David Rodman. Cestu k překonání Bělinského mu už po 66 sekundách třetího dějství ukázal jeho starší bratr Marcel a bylo znovu vyrovnáno. Chvilku nato početní výhodu při Robarově trest využil Filičkin - 3:2. V 55. minutě sice odpověděl stejně Sabolič, jenže o 27 sekund později vrátil Bělorusům vedení Ugarov a zápas rozhodl. Zatímco Bělorusové mohli hrát bez většího tlaku, neboť díky pořadatelství příštího šampionátu mají jistotu účasti, pro Slovince další bodová ztráta zvýšila hrozbu sestupu z elitní skupiny.

Bělorusům se mezi elitou podařilo porazit Slovince i ve třetím vzájemném souboji. Alespoň částečně jim vrátili téměř tři měsíce starou porážku z olympijské kvalifikace (2:4). "Byl to jiný zápas než proti České republice, i když to bylo těžké utkání. Soupeř má hodně šikovných hráčů. Čtvrtý gól byl pro nás obrovsky důležitý," uvedl kapitán vítězů Konstantin Kolcov. "Hráli jsme líp než včera. Jenže pořád to bylo málo," vrátil se útočník Gašper Kopitar k sobotnímu duelu proti Norsku. "Měli jsme ve třetí třetině spoustu šancí, ale když je neproměníte, nemůžete vyhrát. A ten vítězný gól, to pro nás byla velká rána," připustil Kopitar.