Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Bělorusky senzačně vyřadily Rusko a jsou v semifinále

15:02
KARLOVY VARY - Basketbalistky Běloruska se na mistrovství světa v České republice postaraly o velkou senzaci, když v dnešním čtvrtfinále v Karlových Varech vyřadily Rusko po vysoké výhře 70:53. Ruský tým, který na posledních třech MS získal pokaždé stříbro, je tak ze hry o medaile venku a musí se smířit jen se zápasy o umístění na pátém až osmém místě.

Čtvrtfinále Bělorusko - Rusko. foto: Reuters

V druhém čtvrtfinále splnily roli velkých favoritek reprezentantky Spojených států, které rozdrtily Koreu 106:44. Olympijské vítězky z Pekingu v sobotu narazí buď na Španělsko, nebo na úřadující mistryně Evropy z Francie.

V prvním čtvrtfinále Bělorusky zaskočily celý basketbalový svět. "Je to výhra, která snad pomůže celému běloruskému basketu. Je to neuvěřitelný úspěch," radoval se běloruský trenér Anatolij Bujalskij. Rusky přitom základní i osmifinálovou skupinou v Brně prošly bez porážky a s šesti výhrami na kontě šly do čtvrtfinále, kde se na ně těšila početná skupina jejich krajanů v hledišti.

Bělorusky v postsovětském derby ale jejich sebevědomí srazily hned na začátku, kdy se okamžitě ujaly vedení. V poločase měly k dobru devět bodů a rozhozený ruský tým se vůbec nechytil ani v druhé polovině zápasu. "Jet domů bez medaile, to je strašné zklamání. V minulých letech jsme si zvykly na vysoké příčky," litovala kapitánka Ruska Ilona Korstinová.

Bělorusky, čtvrtý tým z loňského evropského šampionátu, odrazily nápor Rusek, které doplatily na špatnou formu tradičních opor Stěpanovové, Korstinové, Abrosimovové a Osipovové. Silný kvartet dnes nasbíral pouhých 18 bodů, naopak Bělorusky se mohly spolehnout na tahounku Leučankovou, kterou dobře doplňovala i Durejková.

"Známe se s holkama v týmu od svých patnácti let, těšíme se na každou společnou akci. Basketbal je naše vášeň a teď se nám to vrátilo," rozplývala se rozehrávačka Natalija Marčanková.

Rusky jako by se brzy smířily s tím, že na soupeře nemají; nedávaly jasné koše, ale především nebojovaly ani na vlastní polovině. Devět minut před koncem Bělorusky vedly už o 19 bodů a nedovolily velkému rivalovi, aby se vrátil do zápasu. Ruský zmar dokumentovala třeba situace z 35. minuty, kdy Bělorusky při jednom útoku čtyřikrát dokázaly doskočit míč po svém útočném pokusu.

Zatímco ruská lavička už několik minut před koncem strnule sledovala kolaps družstva, Bělorusky bouřlivě slavily jeden z největších triumfů své historie. Pro ruského trenéra Borise Sokolovského skončila premiéra u týmu fiaskem.

"Možná se nám vymstilo, že jsme Bělorusko v létě v přípravě rozdrtili o 30 bodů. Zřejmě jsme na zápas nebyli tak mentálně připravení a mysleli víc na zápas, který měl přijít v semifinále. Naopak pro hráčky soupeře to byl možná zápas jejich života," posteskl si Sokolovskij.

Američanky zápas s Koreou podle očekávání jasně ovládly. V celém utkání pravidelně točily dvě pětky, aby šetřily co nejvíc sil na sobotní semifinále, ale na jejich suverénním představení to nic nezměnilo. Šest hráček nastřílelo deset a více bodů, dvě minuty před koncem pokořil tým USA už potřetí na turnaji hranici sta nastřílených bodů.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...