Belgie, Švýcarsko a Německo postoupily na MS v Brazílii

23:02
Fotbalisté Belgie, Švýcarska a Německa postoupili na světový šampionát v příštím roce. Účast v Brazílii tak má po dnešku jistou pětice evropských týmů, již v září na závěrečný turnaj prošly z kvalifikace Itálie a Nizozemsko.

Lukaku. foto: Reuters

Belgie vyhrála 2:1 v Chorvatsku a ovládla skupinu A, stejný výsledek uhrálo Švýcarsko v Albánii a vyhrálo skupinu E. Německo doma porazilo 3:0 Irsko a zajistilo si prvenství ve skupině C.

Belgie si na mistrovství světa zahraje po dvanácti letech. Svěřenci trenéra Marca Wilmotse dnes potřebovali k jistotě postupu bod, ale nakonec si připsali osmou výhru z devíti zápasů ve skupině.

Hostům v Záhřebu zajistil dvoubrankové vedení už během prvního poločasu útočník Romalu Lukaku, který tak potvrdil svou výbornou střeleckou formu z Evertonu. Sedm minut před koncem sice snížil Niko Kranjčar, ale Chorvaté už Belgii podruhé během kvalifikace body nesebrali.

Švýcarsko rozhodlo o výhře v Albánii až v druhé půli. Dvě minuty po přestávce otevřel skóre Xherdan Shaqiri, v 78. minutě pojistil vedení druhým zásahem Michael Lang. Proměněná penalta Hamdiho Salihiho z předposlední minuty už radost hostů nezkazila.

Německu stačil podobně jako Belgii k postupu jediný bod, ale tým trenéra Joachima Löwa v Kolíně nad Rýnem neponechal nic náhodě. První branku do sítě Irska zaznamenal už ve 12. minutě Sami Khedira, v 58. minutě zvýšil André Schürrle a v nastaveném čase uzavřel skóre další záložník Mesut Özil.

Nizozemsko doma deklasovalo Maďarsko 8:1 a útočník Robin van Persie se díky hattricku stal historicky nejlepším střelcem "Oranjes". Kanonýr Manchesteru United dal v reprezentaci 41 branek a o jeden zásah překonal dosavadního rekordmana Patricka Kluiverta.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...