Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Belgičané dobývají Anglii. Už by postavili jedenáctku

Sport

  8:00
PRAHA - Belgičané poslední dobou dobývají fotbalovou Evropu. Nikde to však není tak znát tak jako v Premier League. Vždyť západoevropská země by klidně z hráčů z nejvyšší anglické soutěže postavil základní jedenáctku a ještě by jí zůstali náhradníci na střídání.

Belgický fotbalista Evertonu Marouane Fellaini (vlevo) a John O'Shea ze Sunderlandu foto: Reuters

"Zeptejte se jakéhokoli evropského novináře, o kterém národním týmu se v posledních dvou letech v kuloárech nejvíc mluví. Odpověď bude jednoznačná. Belgických talentů si všímají fanoušci po celém světě," píše britský server BBC. Říká se s nadsázkou, že seriálový detektiv Hercule Poirot a komiksová postavička Tintin jsou dvě nejznámější belgické osobnosti. To se ale pomalu mění díky tamním fotbalistům.

V ostrovní klubech momentálně působí rekordních šestnáct Belgičanů. Donedávna tam dělali své rodné zemi skvělé jméno hlavně Vincent Kompany (Manchester City), Thomas Vermaelen (Arsenal) či Marouane Fellaini (Everton). Teď se k nim přidávají další hvězdy - záložník Eden Hazard z Chelsea, obránce Jan Vertonghen z Tottenhamu nebo útočník Kevin Mirallas z Evertonu.

"Nevím, čím to je. Jsme prostě excelentní generace a vybrali jsme si zrovna Anglii. Je to spíš šťastná náhoda, ale národnímu týmu pomáhá, že spolu nebo proti sobě často nastupujeme," říká Mirallas. Není proto divu, že hned devět Belgičanů z anglické ligy patří do základní sestavy reprezentace, kterou dnes čeká přátelské utkání s Rumunskem. Belgie se přitom v posledních letech na mezinárodní úrovni trápila, od mistrovství světa 2002 nepostoupila na velký turnaj.

Doktoři si stěžovali na nafoukané a dětinské chování talentů

Momentálně je ale na 20. místě v žebříčku FIFA a vede kvalifikační skupinu A o světový šampionát v Brazílii před Chorvatskem a Srbskem. Pod vedením trenéra Marca Wilmotse z hráčů na trávníku vyzařuje síla, se kterou se musí počítat. Už je konec stížností belgických fanoušků a médií o špatné atmosféře v týmu. Ještě loni si ale reprezentační doktoři veřejně stěžovali na dětinské chování nafoukaných hvězd, které po nich chtěli omluvenky z tréninků. "Jsou to psedudohvězdy a nemůžu je tolerovat," zlobil se tehdy lékař Marc Goossens.

"Už jsem nechtěl slyšet další výmluvy. Dostal jsem 35 talentovaných hráčů a ty nejlepší z nich musel naučit spolupracovat," vypráví Wilmots. Budoucí vyhlídky jsou přitom ještě slibnější. Roztroušeni na hostováních po celé Evropě zrají další belgické klenoty, jejichž kořenový klub působí v Premier League. Proto teď hledači talentů vyráží přednostně právě do západoevropské monarchie.

Příkladem je londýnská Chelsea. Mladý brankář Thibaut Courtois a středopolař Kevin de Bruyne jsou velkými přísliby a už v létě se mají vrátit na Stamford Bridge. "Kevin je neuvěřitelný fotbalista. Někdy mám pocti, že si na hřišti může dělat, co chce," říká o dočasném spoluhráči rakouský útočník Marko Arnautovič z Werderu Brémy. Gólman Courtois má zase velké zásluhy na tom, že Atlétiko Madrid stíhá ve španělské lize vedoucí Barcelonu.

Země se otevřela ostataním kulturám

Čím to, že se v Belgii najednou objevilo tolik nadaných fotbalistů? Všechny mládežnické národní týmy jsou nuceny hrát ofenzivním stylem 4-3-3. Stejnou filozofii pak razí i přední belgické kluby Anderlecht, Standard Lutych a Genk. V posledních letech také daleko víc investují do akademií. A když mladí fotbalisté dosáhnou správného věku, většina z nich vyráží fotbalově dorůst do zahraničí. Tak jako Hazard, který se v dresu Lille stal dvakrát nejlepším hráčem francouzské ligy a dnes válí za Chelsea. 

Velkou pomocí je ale také fakt, že se Belgie otevřela ostatním kulturám. Vždyť Romelu Lukaku má rodiče z Konga, Fellaini pochází z Maroka, Moussa Dembélé má kořeny v Mali a Axel Witsel v Martiniku. "Na fotbale je to znát jako kdysi ve Francii. Fanoušci jsou na tuhle generaci hrdí a těší se, až formu z klubů ukáží také v reprezentaci," popsal pro server ESPN.com atmosféru v zemi bruselský sportovní novinář John Chapman.

Belgičané z Premier League

Simon Mignolet (24 let, brankář, Sunderland)

Thibaut Courtois (20 let, brankář, Atlético Madrid, na hostování z Chelsea)

Dedryck Boyata (21 let, obránce, Manchester City, na hostování v Twente)

Vincent Kompany (26 let, obránce, Manchester City)

Thomas Vermaelen (26 let, obránce, Arsenal)

Jan Vertonghen (25 let, obránce, Tottenham)

Marnick Vermijl (20 let, obránce, Manchester United)

Marouane Fellaini (24 let, záložník, Everton)

Eden Hazard (21 let, záložník, Chelsea)

Kevin de Bruyne (21 let, záložník, Werder Brémy, na hostování z Chelsea)

Thorgan Hazard (19 let, záložník, Zulte Waregem, na hostování z Chelsea)

Moussa Dembélé (25 let, záložník, Tottenham)

Christian Benteke (21 let, útočník, Aston Villa)

Kevin Mirallas (25 let, útočník, Everton)

Romelu Lukaku (19 let, útočník, West Bromwich, na hostování z Chelsea)

Steve de Ridder (25 let, útočník, Southampton)

Yassine El Ghanassy (22 let, útočník, West Bromwich, na hostování z Gentu)

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.