Bauer byl v druhé etapě Tour de Ski po kolizi 7.

16:14aktualizováno  18:36
OBERHOF - Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil sedmou pozici v závodu na 15 km klasicky v Oberhofu, jehož velkou část odtáhl. O lepší umístění ho v druhé etapě Tour de Ski s největší pravděpodobností připravila kolize se Švýcarem Dariem Colgnou v závěrečné zatáčce, která ho na několik sekund zbrzdila.

Lukáš Bauer. foto: Reuters

Z Colognova pádu profitoval domácí Axel Teichmann a dojel si v pohodě pro výhru 2,3 sekundy před vítězem čtvrtečního prologu Petterem Northugem z Norska. Na třetím místě navzdory kolizi spurtoval obhájce celkového vítězství Tour Cologna.

"Ještě 500 metrů před cílem jsem byl druhý za Teichmannem. Bohužel Cologna se snažil nacpat přede mě a ustlal si přes moje lyže. Tím mě připravil o šanci na bonusové vteřiny," uvedl Bauer na webu czech-ski.com. "Lukáš byl vynikající, nebýt kolize, jel by o bednu," konstatoval trenér Miroslav Petrásek.

Bauer: Ukázal jsem, že jsem na tom dobře

Dvojnásobný šampion Bauer byl po celý dnešní závod aktivní a několik kilometrů běžel úplně v čele. Navzdory handicapovému startu na základě výsledků prologu se pole běžců brzy slilo v jeden velký balík, jenž se znovu roztrhal až v úplném závěru. Bauer, který vzhledem k průběhu závodu bojoval o stupně vítězů, nakonec ztratil na Teichmanna 6,5 sekundy. Jeho celkový odstup je o 15 bonifikačních sekund větší.

"Hlavním cílem bylo snížit ztrátu. Ukázal jsem i ostatním, že jsem na tom dobře po rozpačitém začátku. Směle se dívám na pokračování Tour, i když postup v zítřejším sprintu by byl překvapením," uvedl Bauer.

Na body dosáhl také 28. Martin Jakš. Jiří Magál byl sedmapadesátý, Aleš Razým pětasedmdesátý. Ondřej Horyna po 91. místě z prologu z Tour odstoupil.

Mezi ženami se o první body postarala Nývltová

V klasické desítce žen obsadila 25. místo Eva Nývltová a postarala se o první body českých běžkyň do SP v této sezoně. Vedení si udržela čtvrteční vítězka Justyna Kowalczyková z Polska.

Nývltová si oproti úvodní etapě Tour polepšila o šest míst a doběhla půldruhé minuty po Kowalczykové. Další česká účastnice Ivana Janečková byla v cíli jednapadesátá.

"Bylo to těžké, ale měla jsem perfektní lyže. Všelijak se to přelejvalo, nechtěla jsem se raději ani ohlížet a jela jsem pořád naplno. Vím, že hodně lidem se nepovedlo mazání. Ale získala jsem sebedůvěru, jsem tam, můžu bojovat. Být v Tour do třiceti je obrovský úspěch," radovala se Nývltová.

Vítězka Tour de Ski z předchozích dvou let Kowalczyková porazila ve vyrovnaném spurtu o dvě desetiny sekundy Norku Therese Johaugovou a její krajanku Marit Björgenovou setřásla o sedm sekund. S bonifikací za etapovou výhru si před vedoucí ženou SP vytvořila náskok už 17 sekund.

Tour pokračuje v sobotu sprinty v Oberstdorfu.