V bundeslize září nizozemský úkaz. Dost skóruje každých 63 minut

17:05
Schválně: Jaká jména vám naskočí, když po vás někdo bude chtít vyjmenovat nejlepší současné nizozemské útočníky? Zřejmě Robin van Persie, Klaas-Jan Huntelaar... Reprezentanti, zkušení borci. Ale pokud má nějaký holandský střelec právě teď životní formu, je to Bas Dost.

Útočník Wolfsburgu Bas Dost v bundeslize září. foto: Getty Images

Tohle krátké jméno možná zatím nemá ve světě takový zvuk, brzy by se to však mělo změnit. Pětadvacetiletý útočník Wolfsburgu totiž poutá čím dál větší pozornost: má za sebou fantastické týdny, během kterých nastřílel tolik gólů, že i Messi s Ronaldem mu mohou závidět.

Posuďte sami: Messi i Ronaldo dali v posledních devíti utkáních shodně sedm gólů. Slušný výsledek, jenže Dost za stejnou porci zápasů dokázal nasázet dvojnásobek!

1. března: Brémy - Wolfsburg 3:5, 2 góly

Čtrnáct gólů, z toho jedenáct v posledních šesti ligových zápasech. To je bilance, díky které je Dost nejefektivnějším hráčem v historii bundesligy. Statistikové spočítali, že se trefí každých 63 minut.

Kdo by to byl ještě v létě řekl? Za dvě sezony sice Dost ve Wolfsburgu nastřílel celkem solidních sedmnáct gólů, ale na předchozí výkony v dresu Heerenveenu se mu navázat nepovedlo.

V posledním ročníku doma v Nizozemsku se zastavil na osmatřiceti gólech ve všech soutěžích a fanoušci Wolfsburgu se těšili, že podobně bude pálit i v bundeslize.

Dočkali se až letos. Naposledy Dost zářil o víkendu v ligovém utkání na hřišti Brém. Soupeř v poločase vedl 3:2, ale nové hvězdě stačilo šest minut druhé půle k tomu, aby dvěma trefami převrátila skóre na stranu Wolfsburgu. Ten pak přidal ještě jeden gól a zvítězil 5:3, čímž si upevnil druhé místo v tabulce - před třetím Mönchengladbachem už má desetibodový náskok.

Obří podíl na zatím skvěle rozjeté sezoně má právě Dost. Pokud nastoupil, tým nikdy neprohrál, a ztratil jen po třech remízách. Jak je tedy možné, že takový bombarďák zatím nedostal ani na minutu šanci v reprezentaci?

Vysvětlení dává logiku. Poslední zápas hrál nizozemský národní tým na konci listopadu, vysoký útočník však začal řádit až na konci ledna, kdy nastřílel dva góly do sítě Bayernu. Předtím měl ve statistikách od začátku sezony jen dva bundesligové góly a jednu branku v německém poháru.

Až potom se mašina rozjela naplno: Dost se trefil jednou proti Hoffenheimu, pak čtyřmi góly rozstřílel Leverkusen. Dvě branky dal Sportingu Lisabon v Evropské lize, dvě Herthě Berlín a nakonec znovu dvě proti Brémám.

Proto se dá očekávat, že v nominaci národního týmu na zápas s Tureckem na konci března ho trenér Hiddink nevynechá. Ostatní reprezentanti se na něj také už těší: vědí, že v kvalifikaci může takový střelec týmu hodně pomoci.

„Když vidím, v jaké formě teď hraje, jsem nadšený,“ chválil třeba Arjen Robben z Bayernu, který Dostovy kvality hezky zblízka sledoval ve zmíněném vzájemném zápase. „Góly si zaslouží, je to dobrý kluk. Možná už brzo budeme za nároďák pálit společně.“

Český tým, který se s Nizozemskem utká v říjnu, by měl zpozornět. Vypadá to, že tahle gólová mašina navzdory jménu ještě pořád nemá dost.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...