Amerika vládne basketbalu. Zámořské hráčky znovu ovládly MS

20:26aktualizováno  23:14
ISTANBUL/PRAHA - Americké basketbalistky obhájily titul mistryň světa. V nedělním finále šampionátu v Turecku porazily evropské šampionky ze Španělska 77:64 a získaly devátý titul. Američanky si připsaly už 32. soutěžní výhru v řadě, Španělsko i přes porážku zaznamenalo největší úspěch v historii.

Americké basketbalistky. foto: fiba.com

Již třetí titul vybojovala rozehrávačka a kapitánka USA Sue Birdová, která má na kontě i jeden bronz. Stala se první hráčkou historie, která získala čtyři medaile na MS.

"Každý si myslí, že s tak talentovaným týmem je jednoduché vyhrát, ale není to pravda. Soupeři se nám to vždy snaží ztížit. My jsme ale přijely s jasným cílem a za ním jsme šly. Jsem hrdá na všechny hráčky za výkony, které jsme tu předváděly," řekla Birdová.

"Pro hráčky je to odměna za to, jak se obětovaly. Jely sem hned poté, co jim skončila sezona ve WNBA a teď se hned budou připojovat ke svým týmům v Evropě. Přesto do toho daly všechno a šly si za titulem," konstatoval trenér Geno Auriemma.

Američanky na turnaji vyhrály všech šest zápasů minimálně o 12 bodů a i ve finále dominovaly. Téměř každý útok zakončily košem, měly mimořádnou úspěšnost střelby a Španělky těžko hledaly zbraň. Zvláště když se do hry nedostávala jejich hvězda Alba Torrensová.

Naopak na druhé straně dala rychle tři trojky Maya Mooreová a především její zásluhou získal výběr USA rychlý náskok. Důležitou roli hrála Diana Taurasiová, která skvěle bránila Torrensovou a navíc tvořila hru. Do poločasu nasbírala osm asistencí.

Španělky od druhé čtvrtiny držely ztrátu neustále kolem 20 bodů, ale nedařilo se jim ji výrazněji snížit. Trápily se s přesností střelby a nepomohlo jim ani to, když se ve třetí čtvrtině konečně začala trefovat Torrensová.

Až v posledních třech minutách se Španělky dočkaly snížení alespoň na rozdíl 13 bodů, na větší nápor už ale neměly čas. Alespoň tak odvrátily hrozbu nejvyšší finálové porážky od roku 1975, ke které zápas směřoval.

Bronzovou medaili získala Austrálie

Bronz vybojovaly Australanky a získaly čtvrtý cenný kov z posledních pěti mistrovství světa. V duelu o 3. místo porazily domácí Turecko 74:44, poté co do zápasu vstoupily šňůrou 17:0. Turkyně při své premiéře na MS skončily čtvrté.

Australanky o výhře rozhodly v samotném úvodu zápasu. Osm minut nedovolily soupeřkám skórovat a dostaly se do vedení 17:0. Teprve poté přišla do hry jedna z hlavních hvězd Turecka Isil Albenová a pomohla snížit na 12:21, jenže mistryně světa z roku 2006 odpověděly další šňůrou 15:0 a o vítězkách bylo rozhodnuto.

Australanky z posledních pěti šampionátů nezískaly medaili jen v roce 2010, kdy ve čtvrtfinále prohrály s Českou republikou. Tentokrát nestačily jen v semifinále na obhájkyně titulu Američanky.

Konečné páté místo obsadila Kanada. Přemožitelky Česka z osmifinále dnes udolaly Čínu 61:53 a dosáhly na nejlepší umístění od roku 1986, kdy Kanada brala bronz.

Mistrovství světa v basketbalu žen v Istanbulu

Finále:

USA - Španělsko 77:64 (28:17, 48:29, 67:48) Nejvíce bodů: Mooreová 18, Whalenová 12, Grinerová 11, Augustusová a Charlesová po 10 - Lyttleová 16, Cruzová 11, Nichollsová a Torrensová po 10.

O 3. místo:

Austrálie - Turecko 74:44 (17:4, 38:19, 54:26) Nejvíce bodů: Tolová 21, Taylorová 13, Francisová 11 - Yilmazová 13, Sandersová 8, Tuncluerová 7.

O 5. místo:

Kanada - Čína 61:53 (13:15, 32:26, 46:41) Nejvíce bodů: Gaucherová 16, Ayimová 15, Nurseová 9 - Šao Tching 12, Lu Wen 11, Jang Li-wej 8.

O 7. místo:

Francie - Srbsko 88:74 (19:20, 41:34, 60:53) Nejvíce bodů: Cataová-Chitigaová 16, Ciaková a Tchatchouangová 15, Dumercová a Salagnacová po 12 - A. Dabovičová 19, Krnjičová 15, Adjukovičová 12.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...