Basketbalistky USK v Evropské lize rozdrtily Kaunas

20:30
PRAHA - Basketbalistky ZVVZ USK Praha si připsaly šestou výhru v Evropské lize, když doma na Folimance porazily Kaunas přesvědčivě 98:60. České mistryně si upevnily čtvrté místo ve skupině a udělaly další krok k postupu do play off, který si zajistí pět týmů ze základní skupiny. Další zápas sehrají svěřenkyně kouče Lubora Blažka až 11. ledna doma proti Valencii. Kaunas má bilanci dvou výher a osmi porážek.

ZVVZ USK Praha - Kaunas, zápas Evropské ligy v basketbale, zleva Ilona Burgrová z USK, Vita Kuktienéová a Taciana Lichtarovičová, obě z Kaunasu. foto: ČTK

Pražanky porazily Kaunas i ve čtvrtém vzájemném duelu a tentokrát s litevskými šampionkami neměly žádné slitování. Nedopustily vyrovnaný zápas jako v říjnu, kdy zvítězily "jen" o deset bodů.

Hráčky USK rychle vycítily, že hlavně v obraně mají soupeřky velké slabiny. Hned pět z nich na konci zápasu slavilo dvouciferný střelecký zápis. "Tentokrát to pro nás byl velký den po všech stránkách, skoro všechno nám vycházelo. V útoku jsme ukázaly, jaký máme střelecký potenciál. Pevně doufám, že toto vítězství nás může nastartovat k něčemu velkému," řekla pivotka USK DeLisha Miltonová-Jonesová.

Za pět minut začaly vysokoškolačky hostům ve skóre utíkat daleko dopředu, Kaunas nutily k laciným ztrátám a v útoku využívaly otevřené pozice z rychlých přechodů. Osm domácích ztrát proti 22 Kaunasu zadělaly na konečný velký rozdíl.

Od začátku zářily hlavně domácí rozehrávačka Penicheirová a především střelkyně Vítečková. Ta v prvním poločase minula jediný ze sedmi pokusů z pole a nakonec k triumfu přispěla 19 body. "Zase to byla ta Evža, jak ji znám už spoustu let. Našla si pozice, které má ráda a zastřílela si," řekl Blažek.

Kaunas nevytáhl žádnou protizbraň. Zvlášť poté, co se jeho hráčkám přestala dařit střelba z dálky, díky které alespoň v úvodu držely krok. Když Frida Eldebrinková trojkou těsně před koncem poločasu zvýšila už na dvacetibodový rozdíl, sklopily litevské basketbalistky hlavu úplně.

A vůbec nepřipomínaly tým, který v minulém kole doma senzačně porazil Valencii. "Bylo to pro nás varování, možná i proto jsme zápas odehráli velmi koncentrovaně a dodržovali taktiku celý zápas. Kaunasu jsme neumožnili hrát jeho hru," uvedl kouč Blažek.

USK se rozehrál až k exhibičnímu výkonu, ve druhém poločase se pochlubila velkou úspěšností z dálky Elhotová, ale hlediště tleskalo hlavně drzým akcím a neokoukaným asistencím Penicheirové. Portugalská rozehrávačka se ale v dresu USK s Euroligou loučila, podle původní dohody byla v USK jen do konce kalendářního roku.

Od ledna se role dirigentky ujme uzdravená Lindsay Whalenová, která už dnes byla na lavičce. "Ticha (Penicheirová) zase ukázala, že je super hráčka, v posledním zápase za nás opravdu zazářila. Třeba její nahrávka o zem na DeLishu, to byl zážitek, na který jen tak nezapomenu," uvedl Blažek.

Na konci si odbyla premiéru v elitní soutěži Nečásková, která se dočkala i vstřeleného koše. Pražanky se dál hnaly na zteč, hnala je motivace, aby poprvé v euroligové sezoně pokořily hranici sta nastřílených bodů. Nakonec jim scházely dva.

Výsledky Evropské ligy basketbalistek

USK Praha - Kaunas 98:60 (31:19, 53:35, 77:42)

Nejvíce bodů: Vítečková 19, Elhotová 14, Penicheirová a Miltonová-Jonesová 12, Montaňanová 11 - Kemezysová 18, Lichartovičová 11. Trestné hody: 14/12 - 16/10. Fauly: 14:8. Trojky: 8:8. Diváci: 1000.

Další zápasy skupiny A: Jekatěrinburg - Galatasaray Istanbul 85:80, Valencie - Gdyně 84:70 (za domácí VESELÁ 10 bodů, 5 asistencí, 2 doskoky).

8. Györ 9 2 7 611:743 11

Taranto - Frisco Brno 82:63 (24:14, 48:35, 65:53)

Nejvíce bodů: Ballardiniová 16, Grecová 15, Vaughnová 14, Godinová 12 - Hejdová 17, Thomasová 16, Robinsonová 12. Trestné hody: 12/9 - 16/9. Fauly: 18:16. Trojky: 3:6.

Další zápasy skupiny C: Košice - Gospič 106:66, Spartak MO - Rivas Madrid 79:76, Montpellier - Wisla Krakov 64:77.