Basketbalistky USK Praha získaly potřetí za sebou ligový titul

19:57aktualizováno  20:20
BRNO - Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly potřetí za sebou mistrovský titul. Ve čtvrtém ligovém finále v Brně dnes zdolaly IMOS 80:73 po prodloužení a sérii vyhrály 3:1. Pro USK je to sedmý český a celkově patnáctý domácí titul.

Finále ženské ligy basketbalu. Brno - USK. foto: ČTK

USK se představil v kompletním složení i s americkou oporou Brunsonovou, o jejímž startu panovaly pochybnosti. Po vyrovnaném úvodu se brněnské basketbalistky, které s přehledem dirigovala zkušená Horáková, prosazovaly přesnější koncovkou pod košem a byly jistější v obraně. Brunsonovou osobně hlídala Hanušová, která jí mnoho nedovolila.

Brňanky se opět zaměřily hlavně na obranu podkošových hráček, kterou eliminovaly tlak soupeře. Pod vlastním košem sbíraly odražené míče, v útoku se jim ale doskakování proti americkým pivotkám vůbec nedařilo. V závěru první čtvrtiny získaly domácí hráčky osmibodový náskok, který ale po chybách ztratily.

Basketbalistky USK zaspaly začátek druhého poločasu a chybami umožnily Brnu získat náskok až 12 bodů, ani ten ale tým čtrnáctinásobných šampionek neudržel. Po půlhodině hry měla hlavní opora domácích Horáková čtyři osobní chyby a trenér Jan Bobrovský ji stáhl ze hry. Hosté zvýšili důraz v defenzivě a soupeřkám nenechali volnost v zakončení. V závěru se rozstřílela Brunsonová, kterou už nemohly domácí pivotky Jurčenková a Ohldeová tolik střežit, neboť dohrávaly rovněž se čtyřmi fauly.

Devět minut před koncem Burgrová z trestných hodů vyrovnala a duel gradoval. Ještě 43 sekund před koncem vedlo Brno o bod 64:63, jenže po pátém faulu ztratilo dirigentku Horákovou.

V závěru prodloužení se projevila absence Horákové. Brunsonová dvakrát vystihla špatnou souhru protivnic a po jejích sólových nájezdech získaly obhájkyně titulu v posledních dvou minutách rozhodující náskok.

Ligové statistiky ženského basketbalu

Přehled vítězů basketbalové ligy žen (od 1993): 1993 - USK Praha, 1993/94 - USK Praha, 1994/95 - USK Praha, 1995/96 - IMOS Žabovřesky, 1996/97 - IMOS Žabovřesky, 1997/98 - IMOS Gambrinus Žabovřesky, 1998/99 - IMOS Gambrinus Žabovřesky, 1999/00 - Gambrinus Brno, 2000/01 - Gambrinus Brno, 2001/02 - Gambrinus Brno, 2002/03 - Gambrinus Brno, 2003/04 - Gambrinus Brno, 2004/05 - Gambrinus Brno, 2005/06 - Gambrinus Sika Brno, 2006/07 - Gambrinus Sika Brno, 2007/08 - Gambrinus Sika Brno, 2008/09 - ZVVZ USK Praha, 2009/10 - Frisco Sika Brno, 2010/11 - ZVVZ USK Praha, 2011/12 - ZVVZ USK Praha, 2012/13 - ZVVZ USK Praha.

Počet českých titulů (v závorce čs. tituly): 14 - Brno/Žabovřesky, 7 - USK Praha (8).