Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Basketbalistky USK Praha udolaly Mondeville a vydřely postup v EL

19:00aktualizováno  22:20
PRAHA - Basketbalistky USK Praha postoupily do vyřazovací fáze Evropské ligy, v závěrečném utkání skupiny C porazily doma Mondeville 56:51. České šampionky prošly mezi 14 účastníků 2. kola s třetí nejhorší bilancí z postupujících týmů a narazí znovu na Galatasaray Istanbul, s nímž se utkaly už ve skupině a oba duely prohrály. Venku 56:58 a doma 52:66.

ZVVZ USK Praha - Mondevillev Evropské lize. Giedre Paugaiteová z Mondeville, Kia Vaughnová z USK a Laetitia Kambaová z Mondeville foto: ČTK

"Nejlepší zápas odehrál Galatasaray proti nám. Teď jim to tolik nešlo, tak snad jim to vydrží. Nemáme co ztratit a pokusíme se uspět," řekla trenérka USK Natália Hejková. "Pro ně to bude ošidné, protože musí vyhrát. U nich se nehraje snadno, ale věřím, že je překvapíme tím, že to nebude jen souboj podkošových hráček, ale že budeme mít převahu na pozici menších hráček," připomněla, že oba týmy mají velmi kvalitní pivotky.

Pokud si před týdnem po porážce s Polkowicemi trenérka USK Natália Hejková stěžovala na malou bojovnost, tak tentokrát mohla být spokojená. S vědomím, že potřebují vyhrát, se Pražanky do soupeře od začátku pustily a předváděly velmi dobrou obranu. V útoku se navíc rychle střelecky chytila Vítečková a dařily se i snadné koše zblízka.  Výsledkem bylo vedení 15:4 a oddechový čas hostů.

"Naše obrana nebyla takto kompaktní ani v jednom z předešlých zápasů. Pomohlo nám, že jsme v minulém utkání dostaly levý hák od Polkowic a hráčky si uvědomily, že další by znamenal konec. Řekly jsme si i nepříjemné věci a dnes to fungovalo," komentovala změnu v herním projevu Hejková. Mondeville muselo rychle sáhnout k nátlakové obraně, která dělala USK velké potíže a za sedm minut hry daly domácí hráčky jediný bod, což dovolilo hostům vrátit se do hry.

"Byl to zápas na krev, pot a slzy"

Francouzky za to ale zaplatily velkým výdejem sil, které jim v druhé polovině zápasu chyběly. USK se navíc ještě do poločasu podařilo nápor Mondeville utlumit především zásluhou přesné ruky Vítečkové a výborné práci Američanky Vaughnové při útočném doskoku. "Mondeville je dobře doskakující mužstvo, my přesto měly několik důležitých doskoků. Byla to především zásluha naší bojovnosti," řekla Hejková.

Klíčový byl závěr třetí čtvrtiny, ve kterém domácí hráčky za čtyři minuty dovolily soupeřkám pouhé tři body a samy utekly na rozdíl 12 bodů. Mondeville se v útoku nedařilo a za šest a půl minuty poslední čtvrtiny dalo jediný koš. USK stačilo soustředit se zejména na obranu, aby si hlídal náskok. Tři minuty před koncem se sice Francouzkám povedlo snížit na šest bodů, ale české mistryně už si náskok pohlídaly.

"Byl to zápas na krev, pot a slzy. O to větší z toho mám radost. Kdybychom takto bojovaly i v jiných zápasech, tak bychom nebyly v takových problémech. To velké 'musím', které nad námi viselo, je strašné. Naštěstí jsme se s tím poměrně dobře vyrovnaly. Sice tam byly chyby, ale prvních deset minut bylo velmi dobrých a i po zbytek zápasu jsme hrály to, co jsme chtěly," hodnotila Hejková.

Nyní má dva týdny na to, aby své hráčky připravila na Galatasaray, na jehož palubovce se USK představí 19. února. O tři dny později bude odveta v Praze. Případný třetí duel by se hrál 27. února. Ostatní dvojice 2. kola tvoří Spartak Moskva - Targoviste, Fenerbahce - Györ, Košice - Salamanca, Bourges - Wisla Krakov, Naděžda Orenburg - Polkowice, Schio - Rivas Madrid. Vítězové postoupí do březnového Final 8 v Jekatěrinburgu, který má účast jistou.

Basketbalistky Brna se rozloučily prohrou

Hráčky IMOSu Brno prohrály při svém loučení s Evropskou ligou ve francouzském Bourges 60:85 a ve skupině A obsadily poslední místo. Francouzský tým potvrdil roli favorita a udržel si domácí neporazitelnost. O výsledku rozhodl nevydařený vstup českých vicemistryň do utkání, po čtyřech minutých prohrávaly 0:13. I když se v dalším průběhu zápasu hra vyrovnala, počáteční bodové manko už Brňanky nedohnaly.

Stejně jako v minulém zápase v tureckém Tarsusu chyběla i tentokrát IMOSu kapitánka Hana Horáková, kterou trápí bolesti zad. Po nevydařené úvodní desetiminutovce svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského srovnaly krok a ve druhé čtvrtině udržely zcela vyrovnanou partii. Střelecky se prosazovala nejčastěji americká pivotka Ohldeová, která odehrála celý zápas. Dařilo se i Peckové a Abdiové, která však v závěru musela po výronu kotníku odstoupit.

I po změně stran se prosazovaly v útočné fázi dravější basketbalistky Bourges, které svůj náskok ještě zvýšily. "Opticky vypadá výsledek jako naše vysoká prohra. Utekl nám ale začátek, potom jsme drželi vyrovnanou partii," řekl Bobrovský, který si stěžoval na rozhodčí. "Bohužel na nás měli mnohem přísnější metr," řekl.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo

Skupina A
Bourges Basket - BK IMOS Brno 85:60
(26:12, 45:31, 68:49)
Nejvíce bodů: Kaltsiduová 17, Ndongueová 14, Miyemová a Leedhamová po 13 - Ohldeová 16, Abdiová a Pecková po 12, Hanušová 7. Trestné hody: 18/16 - 17/14. Fauly: 14:18. Trojky: 5:2.

Rivas Madrid - Spartak MO 61:72, Tarsus - Wisla Krakov 72:70.

(16:11, 29:23, 47:37)
Nejvíce bodů: Brunsonová 12, Vítečková 11, Vaughnová 10 - Sharpová 20, Tanquerayová 12. Rozhodčí: Brziak (SR), Licina (Srb.), Eger (Rak.). Fauly: 16:17. Trestné hody: 12/8 - 13/12. Trojky: 2:5. Diváci: 990.

Jekatěrinburg - Galatasaray Istanbul 61:45, Novi Záhřeb - Salamanca 68:86

1. Jekatěrinburg 12 11 1 951:772 23
2. Galatasaray Istanbul 12 9 3 771:675 21
3. Polkowice 12 6 6 806:773 18
4. Salamanca 12 5 7 820:846 17
5. USK Praha 12 5 7 802:839 17
6. Mondeville 12 5 7 757:853 17
7. Novi Záhřeb 12 1 11 826:975 13