Basketbalistky USK pokračují ve vítězném tažení Evropou, Brno padlo

20:36aktualizováno  22:44
PRAHA - Třetí výhru za sebou získaly v Evropské lize basketbalistky USK Praha, které dnes doma porazily Galatasaray Istanbul 84:56. Pražanky mají stejně jako druhý Spartak Moskva bilanci tří výher a dvou porážek. Příští středu hraje USK na palubovce vedoucí Salamanky. Nedařilo se naopak hráčkám Brna, které prohrály ve Valencii s místním Ros Casares 74:82, a ve své skupině jsou na posledním místě.

USK Praha - Galatasaray (Eva Vítečková). foto: ČTK

USK po nepříliš přesvědčivém vstupu do sezony začíná nabírat formu a dokázal i svojí dnešní třetí euroligovou výhrou za sebou, která přišla zřejmě po nejlepším výkonu v sezoně. Pražanky neměly s hostujícím celkem na Folimance příliš slitování, přestože turecký velkoklub celý zápas neúnavně hnal na zteč asi stočlenný tábor jeho hlučných příznivců.

První nástup na konci úvodní desetiminutovky řídila osmi vstřelenými body rozehrávačka Whalenová a domácí hráčky rychle našly cestu, jak vyzrát na tým, který s pěti výhrami zatím suverénně prochází tureckou ligou. Pražanky se mohly spolehnout na vysokou padesátiprocentní úspěšnost střelby při dvoubodových pokusech, oproti jiným zápasům ovládly i doskok a minimalizovaly i počet ztracených míčů.

EVROPSKÁ LIGA V ČÍSLECH

SKUPINA C:

ZVVZ USK Praha - Galatasaray Istanbul 84:56 (26:14, 42:28, 64:43)

Nejvíce bodů: Vítečková 25, Miltonová-Jonesová 20, Whalenová 16 - Fowlesová 23, Augustusová 11. Rozhodčí: Berier (Švéd.), Sarekoski (Fin.), Hordov (Chorv.). Fauly: 16:14. TH: 9/4 - 16/12. Trojky: 6:0. Diváci: 893.

SKUPINA D:

Ros Casares Valencie - Frisco Sika Brno 82:74 (20:16, 40:36, 64:52)

Nejlepší střelkyně: Brunsonová 27, Fernandezová 13, Palauová 12, Douglasová 10 - Fordová 17, Hejdová 15, Eldebrinková 14, Škerovičová a Stehlíková po 13. Trestné hody: 18/16 - 17/11. Fauly: 17:17. Trojky: 4:5.

Ve 12. minutě už domácí hráčky vedly o 19 bodů a nezastavila je ani zónová obrana, s níž Galatasaray občas vyrukoval. V defenzivě vysokoškolačky dokázaly krýt silné americké duo Augustusová - Fowlesová. Především z druhé jmenované pivotmanky, která s americkým týmem na přelomu září a října v České republice vyhrála světový šampionát, šel strach, ale Kulichová s Miltonovou-Jonesovou hlavně v prvním poločase při jejím bránění odvedly dobrou práci.

Náskok USK v 18. minutě po trojce Elhotové poprvé vzrostl na dvacet bodů a o zdálo se, že o výhře domácích není pochyb. Hned po poločase jim pomohla i další sedmibodová šňůra a režii zápasu do svých rukou vzala především tradiční kanonýrka Vítečková, která se ve třetí čtvrtině blýskla hned dvanácti body.

USK sázel na jednoduché kombinace a lehké koše a držel si pohodlný náskok, který mírnila jen Fowlesová. Ta se po poločase rozehrála hlavně v útoku k velkému výkonu, ale zůstávala osamocená. I díky jejímu příspěvku se odstup Galatasaraye snížil na patnáct bodů, ale to bylo ze strany tureckého týmu maximum. Z blížící se porážky byli frustrováni i hostující fandové, kteří se v poslední čtvrtině dokonce pustili do křížku s členy ochranky.

BRŇANKY DUEL VE ŠPANĚLSKU NEZVÁDLY
Basketbalistky Frisco Sika Brno prohrály v pátém kole Evropské ligy ve španělské Valencii s vedoucím týmem skupiny D Ros Casares 74:82. Brňanky sice favorizovanému týmu dlouho vzdorovaly, ale o jejich čtvrté porážce rozhodla třetí čtvrtina, po níž získal španělský tým důležitý desetibodový náskok. České mistryně zůstaly v tabulce skupiny s jedním vítězstvím a čtyřmi porážkami na posledním místě.

Hráčky Brna sice vstoupily do zápasu odvážně a po koších Fordové a Škerovičové získaly náskok 4:2, jenže španělský celek přidal na rychlosti, v podkošových soubojích se prosazovala zejména americká pivotka Brunsonová, která táhla svůj tým k vítězství. Jen v první čtvrtině zaznamenala 13 bodů a připsala si v této části hry i osm doskoků.

V obraně s ní měly české hráčky velké problémy a jen s velkými obtížemi ji zastavovaly. Přesto měla Valencie po deseti minutách pouze čtyřbodový náskok. "Španělky nastoupily k utkání zcela suverénně, jakoby se jim nic nemohlo stát. Začátek byl trochu drsný," uvedl trenér brněnských basketbalistek Jan Bobrovský, který měl k dispozici pouze sedm hráček a kvůli žaludečním problémům postrádal pivotku Hanušovou. Místo ní pod košem zaskakovala úspěšně Stehlíková.

USK Praha - Galatasaray.

Ve druhé čtvrtině dokonce po koši Halvarssonové Brňanky vedly 23:22. "Jenže to byl bohužel jediný koš Halvarssonové v celém utkání. Sice se snažila, ale střelba jí vůbec nešla," poznamenal brněnský kouč. Radost a naděje Brňanek na případný úspěch však rychle spláchla osmibodová šňůra domácího týmu. I když Brňanky bojovaly na hranici svých možností, na případný další zvrat v průběhu skóre herně nestačily. Přitom na rozdíl od posledního domácího zápasu s Bourges, kdy zářila pouze Fordová, se tentokrát dařilo střelecky vedle zahraničních opor Škerovičové a Eldebrinkové také českým hráčkám Hejdové se Stehlíkovou.

"Naše hráčky podaly velice dobrý výkon. Nebýt pomoci rozhodčích, tak by byl možná výsledek jiný. Ve třetí desetiminutovce nám Valencie odskočila po dvou tříbodových střelách Palauové a náskok jsme už nedohnali," dodal Bobrovský. Ve španělském týmu zářila nejvíce Brunsonová, která k 27 bodům přidala 12 doskoků. Double-double dosáhla také brněnská pivotka Fordová, jež si kromě 17 bodů připsala dokonce 20 získaných míčů v podkošových soubojích.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.