Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Basketbalistky USK doma prohrály s Galatasarayem o 14 bodů

19:52aktualizováno  20:53
PRAHA - Basketbalistky USK Praha v 9. kole Evropské ligy doma podlehly Galatasarayi Istanbul 52:66. Po těsné porážce na hřišti soupeře s jedním z favoritů skupiny C prohrály i druhé utkání a po podzimu mají bilanci tří výher a pěti porážek. Tři ze čtyř jarních duelů sehrají doma.

USK Praha - Galatasaray Istanbul. Zleva Anael Lardyová z USK Praha a Yasemen Saylarová z Galatasaray Istanbul foto: ČTK

Eropská liga basketbalistek - 9. kolo

Skupina C
ZVVZ USK Praha - Galatasaray Istanbul 52:66
(11:12, 26:33, 38:51)
Nejvíce bodů: Brunsonová 11, Vaughnová a Elhotová po 11 - Fowlesová 22, Wautersová 11, Albenová 9. Fauly: 18:20. Trestné hody: 18/15 - 16/11. Trojky: 1:3.

7. Novi Záhřeb 8 1 7 541:643 9

"Mrzí nás to, protože jsme doufaly, že bychom tento zápas mohly uhrát. Položilo nás ale to, že jsme doskoky prohrály o patnáct a úspěšnost střelby 35 procent je taková žákovská. I když se na tom podílela i agresivní obrana soupeře," hodnotila utkání trenérka Natálie Hejková. "Rozhodující byly ty doskoky, protože i když jsme soupeře ubránily, tak si soupeř doskočil a to nás ubíjelo a stálo hodně sil," dodala.

Od začátku to byl především souboj pivotek obou týmů. Nejvíce z nich zářila Fowlesová z Galatasaraye, která jen za první poločas dala 18 bodů a dominovala pod oběma koši. Také české mistryně se snažily hrát zejména přes americké pivotky Vaughnovou a Brunsonovou, těm však postupně ubývaly síly a jejich soupeřky je začaly přehrávat.

Po vyrovnaném úvodu se Galatasarayi povedlo ve druhé čtvrtině odskočit na pět bodů. Pak sice dala Elhotová důležitou trojku, ale Fowlesová uzavřela poločas doskokem po neúspěšné šestce spoluhráčky a čtyřmi body, kterými zajistila Turkyním sedmibodovbý náskok. Ve třetí čtvrtině si obě Američanky v dresu USK připsaly čtvrté fauly a hrozilo jim vyfaulování, což podkošovou hru českého týmu výrazně oslabilo.

Hráčky Galatasaraye bránily velmi agresivně

"To ale nebyl takový problém jako to, že se nám zranila Anna De Forgeová a při nemoci Míši Zrůstové jsme měly jen čtyři hráčky, které jsme mohly točit na venkovních pozicích," řekla Hejková. Galatasaray získal dvouciferný náskok a hrál v pohodě. Když mu nevyšla střelba, Turkyně si často míč znovu doskočily a měly opakované útoky. USK se narůstající manko povedlo zastavit až zónovou obranou.

Hráčky Galatasaraye bránily velmi agresivně, často na hranici faulu, a například střelkyni Vítečkovou se jim podařilo téměř odříznout ze hry. Pražanky se nedostávaly k nacvičeným akcím a musely spoléhat na individuální hru. Když šest minut před koncem dala Albenová trojku na šestnáctibodový rozdíl ve prospěch Galatasaraye, bylo k radosti zhruba stovky tureckých fanoušků o vítězi definitivně jasno.  Bývalá hráčka USK Whalenová si při návratu na Folimanku připsala 7 bodů, 6 doskoků a 2 asistence.

"Lin se nám povedlo zastavit hned na začátku, kdy ji skvěle bránila Lardyová, ale bohužel tam byly jiné hráčky. Fowlesová s Lyttleovou, to jsou mašiny, které se špatně brání," řekla Hejková. Whalenovou výrazně zastínila zejména Fowlesová, která byla s 22 body a 10 doskoky hvězdou utkání. Na straně USK podobná ofenzivní tahounka chyběla. Nejlepší střelkyně Brunsonová zaznamenala 11 bodů.