Basketbalistky světové stříbro neobhájí, Kanada je smetla už v osmifinále

16:59aktualizováno  17:41
ANKARA/PRAHA - O medaili spíše jen tajně snily, přesto konec už v osmifinále mistrovství světa je pro české basketbalistky obrovským zklamáním. Obhájkyně stříbrných medailí z domácího šampionátu v roce 2010 nestačily na výběr Kanady, který je deklasoval rozdílem třídy, když vyhrál o dvacet bodů 91:71.

Česká basketbalistka Petra Kulichová během zápasu s Kanadou. foto: fiba.com

Češkám v zápase nefungovala obrana, která byla dosud jejich největší zbraní. Mezi osm nejlepších týmů na velkém turnaji se nedostaly poprvé od mistrovství Evropy 2009 a teprve podruhé za posledních 13 let.

Svěřenkyně Lubora Blažka věřily, že Kanaďanky budou po náročném večerním utkání s Francií unavené, ale na hřišti to vypadalo obráceně. Kanaďanek bylo plné hřiště a především ve hře jedna na jednu prokazovaly větší rychlost, sílu a agresivitu. Většinu košů dávaly po nájezdech z pod koše, a to i přes nejlepší českou obránkyni Janu Veselou.

Brzký odskok na devět bodů

Za stavu 13:15 navíc sudí pískli přísnou technickou chybu Petře Kulichové po jejím předchozím faulu a Kanaďanky toho využily k odskočení na devět bodů, což byl jeden z klíčových okamžiků zápasu. Soupeř získal klid a pokračující aktivitou nadále rozebíral českou obranu.

České basketbalistky v zápase s Kanadou.

Kulichová svou chybu napravila hned v úvodu druhé čtvrtiny, kdy dala tři koše s faulem a pomohla snížit rozdíl na tři body. Ještě po šťastné trojce Kateřiny Elhotové to bylo o čtyři, jenže Kulichová si připsala třetí faul, šla střídat a bez ní byl český tým v útoku slabý. Kanaďanky to využily a ještě do poločasu získaly dvouciferný náskok.

Ve druhé půli zavelela pěti body v řadě Elhotová, ale reprezentantky javorového listu neznervózněly a neustále si udržovaly náskok kolem deseti bodů. A to i proto, že českému týmu znovu nefungoval obranný doskok. Když pak soupeři začal padat míč do koše i z dálky, bylo to o 17.

Potěšila jen Stejskalová

Možný obrat nastartovala kapitánka Eva Vítečková osmi českými body v řadě a ještě vykřesala naději. Lvice už v přípravě dokázaly Kanadu v poslední čtvrtině přehrát o 17 bodů a nakonec těsně vyhrát, tentokrát se však něco takového nestalo.

Poučené Kanaďanky si zkušeně hlídaly náskok a českému týmu nepomohla ke zvratu ani nejlepší česká střelkyně minulého ME Michaela Stejskalová. Poprvé na turnaji dostala větší prostor a jako jedna z mála se vyrovnala Kanaďankám ve hře jedna na jednu. Při závěrečné zoufalé snaze českého týmu ale rozjeté soupeřky manko ještě navýšily.

Kanada - ČR 91:71 (22:13, 44:32, 65:55)

Osmifinále mistrovství světa basketbalistek: Kanada - ČR 91:71 (22:13, 44:32, 65:55) Nejvíce bodů: Gaucherová 17, Fieldsová 15, K. Plouffeová 13 - Vítečková 17, Elhotová 13, Kulichová a Zrůstová po 12. Rozhodčí: Bonnerová (USA), Zamojski (Pol.), Wang Ce-po (Čína). Fauly: 23:18. Trestné hody: 22/19 - 23/16. Doskoky: 41:23. Trojky: 4:3.