Basketbalistky Španělska zdolaly Francii jsou mistryněmi Evropy

21:59
ORCHIES - Španělské basketbalistky jsou podruhé v historii a poprvé od roku 1993 mistryněmi Evropy. V dnešním finále porazily domácí Francii 70:69 a turnaj tak zakončily bez porážky, což se naposledy povedlo právě Francii před čtyřmi lety.

Basketbalistky: Španělsko - Francie foto: fibaeurope.com

Bronz získaly turecké basketbalistky, které v duelu o 3. místo porazily Srbsko 92:71. Na své konto si tak připsaly druhý cenný kov v historii, poté co před dvěma roky byly stříbrné.

Elektrizující atmosféra v hale v Orchies vyburcovala ve finále oba týmy k vynikajícímu výkonu. Na Francouzkách se v úvodu podepsal tlak domácího prostředí a tolik se jim nedařilo. Naopak Španělky hrály uvolněně a především zásluhou Sancho Lyttleové se ujaly vedení o 12 bodů (26:14).

V kritické chvíli se však Francie mohla spolehnout na své opory Céline Dumercovou a Sandrine Grudaovou, které shodně šesti body přispěly ke šňůře 13:0 a obratu ve skóre.

Španělky však podržela další hvězda Alba Torrensová, která do té doby nebyla příliš vidět, ale pak dala 13 bodů týmu v řadě. Z utkání se stalo vyrovnané drama, ve kterém se ani jednomu týmu nedařilo více odskočit.

Až dvě minuty před koncem získaly Španělky vedení o čtyři body (68:64), Francii ještě dala trojkou šanci kapitánka Dumercová, ale další dobrou pozici domácí hráčky nevyužily. Osm sekund před koncem tak rozhodla Lyttleová, která zakončila společně s klaksonem ohlašujícím konec útoku. Francie už stihla jen snížit.

Srbsko, pro které je i čtvrté místo historickým úspěchem, do utkání o 3. místo nemohlo kvůli zranění nasadit svou klíčovou hráčku Anu Dabovičovou.

Přesto téměř celý první poločas vedlo, nejvíce o sedm bodů. Za poločas dalo Turecku 44 bodů, přičemž průměr Turkyň na turnaji byl dosud 51,6 obdržených bodů za celý zápas.

Ve druhé půli už ale Turkyně obranu zlepšily, Srbsku se navíc přestala dařit střelba. Výsledkem byla turecká šňůra 14:0 na 61:49, která utkání rozhodla. Srbsko už se nezmohlo na odpor a závěr utkání se dohrával v klidu. Turkyně nakonec jako první tým na turnaji pokořily hranici 90 bodů.