Basketbalistky si semifinále ME nezahrají. Vypadly se Španělskem

21:39
ORCHIES - České basketbalistky si semifinále mistrovství Evropy nezahrají. V dnešním čtvrtfinále podlehly dosud neporaženému Španělsku 58:75 a čeká je boj o 5. až 8. místo a o postup na mistrovství světa. K tomu potřebují ve čtvrtečním utkání porazit Itálii, která ve středu prohrála 79:85 se Srbskem. To vytvořilo se Španělskem první semifinálovou dvojici.

Zápas MS basketbalistek: Česko - Chorvatsko. foto: fibaeurope.com

Cílem českých reprezentantek bylo udržet s favoritem co nejdéle krok. Jenže hned v úvodu se Španělkám povedla šňůra 13:0, během které se chytla nejlepší hráčka Evropy za rok 2011 Alba Torrensová a český tým doslova ničila.

ČR - Španělsko 58:75

Nejvíce bodů: Elhotová 13, Kulichová a Pecková po 10 - Torrensová 29, Lyttleová 23, Valdemorová 11. Rozhodčí: Jones (Wales), Delaunéová (Fr.), Reiter (Něm.). Fauly: 10:14. Trestné hody: 12/10 - 14/9. Trojky: 6:6.

Střílela téměř bezchybně a jen za první čtvrtinu dala 13 bodů a za poločas 22 bodů. Španělky díky ní už v první čtvrtině utekly na 17 bodů.

Češky se ještě zvedly a po trojkách Terezy Peckové a dvou sedmibodových šňůrách snížily ve druhé čtvrtině na sedmibodový rozdíl. Ale Torrensová byla nezastavitelná a v podstatě jen s pivotkou Sancho Lyttleovou držela Španělky v úniku. Obě daly dohromady 36 ze 41 bodů Španělska v první půli, tedy o bod více než všechny Češky dohromady. Přesto se svěřenkyním Lubora Blažka povedlo před půlí přiblížit na šest bodů a udržet naději na obrat.

V úvodu druhé půle se jim podařilo ubránit hned několik útoků Španělek, ale bylo z toho jen srovnání na 41:41, protože další nadějné pozice český tým nevyužil.

V klíčové chvíli se Češkám přestala dařit střelba. Španělky toho využily, znovu utekly na osm bodů a tentokrát už vedení nepustily. České hráčky už neměly sílu na další obrat a koncovka byla ve španělské režii.

Český tým se s Itálií utká ve čtvrtek od 14:00. Vítěz duelu si zajistí účast na mistrovství světa, pokud zároveň Turecko postoupí ve večerním utkání do semifinále. V opačném případě pak bude třeba vyhrát i zápas o 5. místo.