Basketbalistky zlomily japonský odpor a na MS si zajistily postup

České basketbalistky slaví výhru. foto: fiba.com

ANKARA - České basketbalistky vyhrály i druhé utkání na mistrovství světa, když porazily Japonsko 71:57. Zajistily si tak minimálně postup do osmifinále, v úterý si navíc zahrají se Španělskem o vítězství ve skupině A a přímý postup do čtvrtfinále. Klíčovou roli sehrála pivotka Petra Kulichová, která se vrátila do hry po zranění kotníku a nastřílela 19 bodů.
  16:50

Kromě Kulichové si s poraněním kotníku poradila i Ilona Burgrová, která rovněž patřila mezi rozhodující hráčky. V útoku byla často v permanenci, jelikož křídelní hráčky se těžko uvolňovaly přes dobrou japonskou obranu.

Oba celky se utkaly hned několikrát v přípravě, naposledy před měsícem právě v Ankaře, kde se hrálo i dnes, a tam Češky dominovaly. Jenže tentokrát byl zápas od začátku hodně vyrovnaný. Na české straně navázala na vydařený výkon ze zápasu s Brazílií rozehrávačka Kateřina Bartoňová, která však už v první čtvrtině udělala tři fauly a musela střídat.

Japonky deptala uzdravená Kulichová

Když pak na lavičku odešla i kapitánka Eva Vítečková, využily Japonky oslabení sestavy ke šňůře 7:0 a získaly až sedmibodové vedení. A to především díky přesné střelbě z dálky, zatímco na české straně se žádné z hráček nedařilo střelecky chytnout.

Ve druhé půli proto přišel jasný pokyn snažit se využít výškové převahy pod košem. K velmi dobrému výkonu se rozehrála zejména uzdravená Kulichová, která zády ke koši Japonky ničila. Ale chyběla jí větší podpora od spoluhráček, i proto se Japonky neustále držely v těsném vedení.

V závěru třetí čtvrtiny však nastartovala český tým ziskem a následným brejkem Burgrová, a když v poslední vteřině čtvrtiny dala Kateřina Elhotová trojku, dostaly se české reprezentantky po delší době do vedení 53:51.

Elhotová navíc trojkou začala i poslední desetiminutovku a Japonky znervózněly. Rázem z toho byla česká šňůra 12:0. Asijským mistryním se přestala dařit střelba, Češky zkušeně natahovaly v útoku čas, chodily si do koše pro snadné body a s přehledem dotáhly zápas k důležitému vítězství.

Utkání skupiny A MS basketbalistek v Ankaře:

• Česko - Japonsko 71:57 (18:16, 33:38, 53:51)

Nejvíce bodů: Kulichová 19, Elhotová 18, Burgrová 13, Bartoňová 11 - Mijamotová 16, Tokašikiová 10, Takadaová 7. Rozhodčí: Sampietro (Arg.), Gueye (Sen.), Pantherová (Něm.). Fauly: 23:15. Trestné hody: 11/4 - 19/11. Doskoky: 36:30. Trojky: 5:6.