Basketbalistky Brna se dál trápí, v Evropské lize popáté prohrály

17:09
PRAHA/MOSKVA - Basketbalistky Frisco Sika Brno prohrály v sedmém kole Evropské ligy v ruském Orenburgu s domácím týmem Naděžda 59:75 a zůstaly s jediným vítězstvím na posledním místě skupiny D. O prohře českých mistryň dnes rozhodla hned druhá čtvrtina zápasu, kterou vyhrál Orenburg 22:13.

Brno - Schio (Cheryl Fordová uprostřed) foto: ČTK

Porážka prakticky odvála naděje svěřenkyň trenéra Jana Bobrovského na postup do play off, která se pohybuje už pouze v rovině teorie. Brňanky kladly ruskému týmu, nad kterým získaly v domácím prostředí jedinou výhru v soutěži, tuhý odpor, ale pouze třináct minut. V tomto okamžiku po dvou úspěšných trestných hodech Fordové získaly poprvé a také naposledy v zápase jednobodový náskok 21:20.

ŘEČÍ ČÍSEL

Skupina D:
Naděžda Orenburg - Frisco Sika Brno 75:59 (16:12, 38:25, 60:41)

Nejvíce bodů: Charlesová 17, Sapovová 15, Hammonová 15, Berseňevová 14 - Eldebrinková 19, Halvarssonová 15, Fordová 10, Škerovičová a Hejdová po 6. Trestné hody: 16/10 - 10/8. Fauly: 16:15. Trojky: 9:1.

"Snažili jsme se eliminovat výškovou převahu soupeřek pod košem, což se nám do této chvíle ještě dařilo," uvedl trenér Bobrovský. Následnou šňůrou osmi bodů si soupeř zajistil rozhodující náskok, na který už brněnské hráčky nedokázaly odpovědět. "Po dalších dvou inkasovaných bodech jsme přešli na zónovou obranu. Jenže v tu chvíli jsme přenechali soupeřkám zcela iniciativu v podkošovém prostoru. Proto jsme se museli hned vrátit k osobní obraně," komentoval brněnský kouč zlomový okamžik zápasu.

Ve druhé dvacetiminutovce dostal zápas jednoznačný charakter. Hráčky Orenburgu se zlepšily ve všech směrech a jejich výkon se přiblížil hře z minulého kola, v němž nečekaně uštědřily ve Španělsku první prohru v soutěži Valencii. Domácí basketbalistky předčily Brno v doskakování i v pozornější defenzivní hře. Za celý první poločas se Brňanky odhodlaly k jedinému nepřesnému střeleckému pokusu z tříbodové vzdálenosti. Po změně stran už převzal Orenburg režii zápasu zcela do svých rukou a postupně zvyšoval náskok.

V brněnském týmu snesla přísnější měřítko švédská dvojice Eldebrinková a Halvarssonovou společně s Američankou Fordovou, která k deseti bodům přidala stejný počet doskoků. Ruský celek se opíral hlavně o americkou pivotku Charlesovou, která nejen přesně zakončovala, ale také výborně doskakovala. Střelecky ji doplňovaly Sapovová a Hammonová. Hráčky Orenburgu proměnily devět trojek, zatímco Brno dalo pouze jednu po střele Eldebrinkové.

"Ve druhém poločase jsme odehráli poměrně vyrovnanou partii. Na zvrat jsme ale nemohli pomýšlet. Utkání nebylo rozhodně jednoduché, neboť Orenburg má nesmírně kvalitní tým, který se po slabším začátku sezony už dobře sehrál. Nedařila se nám tříbodová střelba, rozhodující ale bylo doskakování," řekl Bobrovský, který byl spokojen s výkonem obou švédských hráček.