Basketbalistky bojovaly, na mistrovskou Čínu to ale nestačilo

11:44aktualizováno  12:33
LONDÝN - České basketbalistky vstoupily do olympijského turnaje v Londýně porážkou 57:66 s Čínou. Brzy prohrávaly o 12 bodů, sice dokázaly dvakrát výraznější náskok soupeře stáhnout, ale koncovka patřila znovu asijským mistryním. Dalšími soupeřkami týmu Lubora Blažka budou v pondělí Turkyně.

Basketbal: Česko - Čína (Elhotová vpravo) foto: Reuters

"Rozhodl začátek zápasu, ztráceli jsme jistotu. Pak jsme dvakrát srovnali, ale neproměnili důležité koše z pozic, které by v jiných zápasech mohly padnout. Rozhodlo i to, že Čína hrála velmi dobře," zhodnotil zápas Blažek. "Je tu dvanáct nejlepších týmů, určitě jsme nemysleli, že projdeme turnajem se samými vítězstvími. Je blbé, že to začalo prohrou, ale musíme hlavy zvednout," dodal kouč.

"Strašně mě to mrzí, byly jsme na Čínu připravený, ale moc se nám nevedlo a doufám, že to byl jen první zápas a další budou lepší," řekla kapitánka Hana Horáková. Česká rozehrávačka věří, že po úvodním prohře není důvod k panice. "Skupina je skupina a pak rozhoduje jeden důležitý zápas. Musíme to hodit za hlavu. Byly tam i hezký věci, musíme je najít a držet se jich."

Češkám nevyšel vstup do utkání, jakoby měly stále problém s brzkým vstáváním na netradiční ranní začátek duelu. Samy dělaly chyby v útoku a těžko se vyrovnávaly s hodně aktivní obranou Číňanek. Naopak soupeři se dařila střela a jejich náskok rychle narostl na 12 bodů (6:18).

"Myslím, že jsme zase vstoupily trošičku vlažněji, než bychom chtěly, nechaly jsme Číňanky střílet zbytečně moc trojek. Rozhodovaly naše ztráty, nesoustředěnost nebo nervozita. Nevím, jak to přesně nazvat," řekla pivotka Ilona Burgrová, autorka prvního českého koše na olympiádě.

ČR - Čína 57:66

Nejvíce bodů: Vítečková 14, Elhotová 13, Kulichová 9 - Ceng-jü Ma 16, Li-ťie Miao 12, Sung Kao a Siao-li Čchen po 10. Fauly: 21:21. Pět chyb: 34. Veselá (ČR). Trestné hody: 17/11 - 18/15. Trojky: 4:5.

Pak ale trenér Blažek naordinoval zónovou obranu a prostřídal, do hry přišly "mladé pušky" Bartoňová a Elhotová, a manko začalo rychle mizet. A to především zásluhou rychlých brejků a zlepšené střelby z dálky Vítečkové a Elhotové.

Na začátku druhé čtvrtiny pak přišlo pět bodů Elhotové v řadě a výsledkem bylo vyrovnání na 24:24. "Měly jsme světlý chvilky, ale pak nám to spadlo a dělaly jsme triviální chyby. Nedá se vypíchnout jedna věc, která by nás ničila," řekla Horáková.

Češky totiž nedokázaly rozlet přetavit ve vedení a naopak znovu začaly tahat za kratší konec. Postarala se o to především Ceng-jü Ma, která dvěma rychlými trojkami znovu získala náskok pro Čínu, a soupeř šel do druhé půle s náskokem sedmi bodů.

Klíčová pasáž přišla v polovině třetí čtvrtiny, kdy začala řádit zkušená Li-ťie Miao. Sedmibodová šňůra Číňanek znamenala jejich vedení o 12 bodů.

V hledišti byl i prezident Václav Klaus

Češky znovu přešly na zónovou obranu, která už ale nebyla tak úspěšná jako poprvé. Navíc se stále nedařilo v útoku. Zejména Horáková se trápila a proměnila až svou desátou střelu v zápase v závěru třetí čtvrtiny. I tak ale šly české lvice do poslední části se sedmibodovým mankem.

Hnány převahou českých fanoušků v hledišti včetně prezidenta Václava Klause, velkého basketbalového fanouška, ale dokázaly znovu vyrovnat.

Přispěla k tomu zejména probuzená Horáková, která byla v úvodu poslední části lídrem týmu, ale také například náhradnice Zrůstová, která za čtyři a půl minuty na hřišti nastřílela sedm bodů.

Jenže poslední pětiminutovka patřila Číňankám, které pozorně bránily, nedaly sebemenší prostor české střelkyni Vítečkové a sami odskočily na deset bodů, což už si v poklidu pohlídaly do závěrečného hvizdu.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...