Basketbalisté zničili brejky Gruzii a sahají na ME po postupu

19:56aktualizováno  20:20
CELJE (Slovinsko) - Čeští basketbalisté porazili na mistrovství Evropy Gruzii 95:79 a po druhém vítězství mají na dosah postup ze skupiny do osmifinále. K němu potřebují vyhrát ještě závěrečné utkání s Chorvatskem. Češi soupeře ničili rychlými protiútoky, které táhl Tomáš Satoranský, jenž zaznamenal 20 bodů a sedm doskoků.

Český basketbalista Jiří Welsch (vpravo) v zápase proti Bělorusku foto: ČTK

"Proti Španělsku jsme měli špatný útok, ale dnes jsme v ofenzivě hráli dobře jako tým, posouvali jsme míč, dávali jednoduché koše, měli otevřené střely. Jsme rádi, že jsme vyhráli a stále jsme ve hře o postup," řekl po zápase Satoranský. Čeští reprezentanti se na turnaji dosud trápili se střelbou z dálky, která by byla proti zónové obraně Gruzínců potřeba. Proto trenér Pavel Budínský naordinoval týmu taktiku co nejrychleji chodit do protiútoků a nedovolit soupeři obranu zformovat. A to se dařilo dokonale.

"Klíčovým faktorem bylo tempo našeho basketbalu a náš útok. Dobře jsme přihrávali míč, chodili jsme do střelby. Dali jsme 60 bodů z vymezeného území, naše hra byla rovnoměrná. Jsem s tím velmi spokojený," řekl po utkání trenér Budínský. Právě brejky pomohly Čechům hned v úvodu odskočit a od stavu 5:6 ve 3. minutě už čeští hráči neustále vedli. Především spolupráce Satoranského s Veselým byla pro Gruzii smrtící.

Veselý jedenácti českými body v řadě utnul nápor soupeře

Navíc jim vydatně sekundoval i David Jelínek, který se konečně chytil a ke dvěma bodům z předešlých tří zápasů přidal 11 bodů. "Jsem velmi rád, protože se tím trápil. Dnes do toho ale šlápnul a vyšlo mu to. Snad mu to vydrží," řekl Veselý. Už ve druhé čtvrtině Češi vedli o 24 bodů a směřovali za vítězstvím. Ve druhé půli se sice Gruzíncům dařilo rychlou českou hru zpomalit, ale manko výrazněji nesnižovali. Až v poslední desetiminutovce, kdy Budínský šetřil opory, Gruzie stáhla na 13 bodů.

Český basketbalista Jan Veselý (vlevo) v zápase proti Bělorusku

Pak se ale do hry vrátil Veselý a jedenácti českými body v řadě utnul nápor soupeře. Gruzínci se ještě pomocí trojek snažili se zápasem něco udělat, ale Češi už výhru nepustili. V závěru naopak soupeře ještě dorazili a 95 body stanovili maximum tohoto turnaje. Hranici 90 bodů zatím pokořili jen Italové proti Turecku. "Je to naše druhé vítězství, to je sladký moment pro český basketbal. Je skvělé, že jsme pořád ve hře o postup do další fáze. Užívám si to. Teď se musíme připravit na Chorvatsko. Bude to velmi těžké utkání," dodal Budínský.

Mistrovství Evropy basketbalistů ve Slovinsku

Skupina A (Lublaň)
Velká Británie - Německo 81:74 (42:38)
Francie - Ukrajina 77:71 (35:36)

Skupina B (Jesenice)
Bosna a Hercegovina - Makedonie 62:54 (29:28)
Srbsko - Lotyšsko 80:71 (38:28)

Skupina C (Celje)
ČR - Gruzie 95:79 (26:15, 54:35, 75:54)
Nejvíce bodů: Veselý 27, Satoranský 20, Jelínek 11, Pumprla 10 - Cincadze a Markoišvili po 20, Šermadini 18, Sanikidze 10. Fauly: 18:24. Trestné hody: 31/22 - 19/13. Trojky: 3:6.

Španělsko - Polsko 89:53 (49:13)