Basketbalisté získali skalp tureckých vicemistrů světa

22:20aktualizováno  22:53
CHOMUTOV - Čeští basketbalisté v evropské kvalifikaci získali cenný skalp úřadujících vicemistrů světa z Turecka a v Chomutově zvítězili 82:64. K výhře vykročili hlavně díky výkonu ve druhém poločase. Svěřenci kouče Pavla Budínského uspěli v přímém souboji o druhé místo skupiny F za Itálií a přiblížili se postupu na závěrečný turnaj, který za rok hostí Slovinsko.

Kvalifikační utkání basketbalistů o postup na mistrovství Evropy: ČR - Turecko. Tomáš Satoranský (vlevo) a Sinan Güler z Turecka foto: ČTK

Na turnaj může postoupit i celek z třetího místa. Češi nyní mají na kontě tři výhry a jednu porážku, ve čtvrtek hostí znovu v Chomutově Bělorusko. Turecko je třetí s bilancí 2:2. Češi nyní mají na kontě tři výhry a jednu porážku, ve čtvrtek hostí znovu v Chomutově Bělorusko. Turecko je třetí s bilancí 2:2. "Porazit vicemistry světa, to zní krásně. Nevím, jestli se ještě něco takového může opakovat. Ale zápas nám obrovsky sedl, pořád jsme se zlepšovali, hráli s velkou chutí a intenzitou. Velkou energii nám dali i diváci," pochvaloval si kouč Budínský.

ČESKO - Turecko 82:64 (21:19, 35:30, 57:48)

Nejvíc bodů: Satoranský 16, Benda, Welsch a Kudláček po 14 - Erden a Gönlüm po 13, Cetin 12, Preldžič 10. Rozhodčí: Lottermoser (Něm.), Mažič (Srb.), Hordov (Chorv.). Fauly: 18:19. Trestné hody: 22/15 - 9/7. Trojky: 3:7. Diváci: 1200.

Portugalsko - Bělorusko 75:82 (15:28, 37:44, 57:58).

Tabulka skupiny F
1. Itálie 4 4 0 322:230 8
2. ČESKO 4 3 1 282:259 7
3. Turecko 4 2 2 284:296 6
4. Bělorusko 4 1 3 284:309 5
5. Portugalsko 4 0 4 249:327 4

Turečtí favorité ukázali sílu i bez svých největších hvězd a respekt si v Chomutově snažili vydobýt ostrým nástupem, kdy si rychle získali pětibodové vedení. Karta se začala obracet ve chvíli, kdy na hřiště v páté minutě naskočil Welsch. Ten za šest minut nasbíral osm bodů, stejný kousek předvedl i pivot Benda, který si od koše tradičně chytře odskakoval do volných střeleckých pozic.

Když Češi přidali i výbornou obranu, v níž proti obrovitému Erdenovi vynikal Balvín, a na začátku druhé desetiminutovky soupeře přinutili k pěti rychlým ztrátám, drželi sedmibodové vedení. Turci sílící český nápor před poločasem utnuli, když na hřiště z lavičky poslali tahouny Erdena s rozehrávačem Gülerem.

Horší konec poločasu si domácí vynahrazovali od třetí čtvrtiny. K velkému výkonu se vypjali hlavně Benda s rozehrávačem Kudláčkem, který odehrál asi životní zápas. Češi rychle vedli o deset bodů, skórovali z rychlých brejků i vypracovaných akcí. Turecko držely ve hře hlavně trojkové pokusy: sám Cetin jich v rychlém sledu zaznamenal tři.

Na začátku čtvrté čtvrtiny se Turci zdáli být na odpis

Z euforické jízdy to ale Čechy nevykolejilo. Tým kouče Budínského na začátku čtvrté čtvrtiny nastřílel devět bodů a vedl už 66:48 a turečtí vicemistři světa se zdáli být na odpis. Také dřív hlasitý hlouček jejich fanoušků už nesršel energií.

Domácí tým nezastavilo ani to, že soupeř zkusil v kritickém okamžiku nasadit zónovou obranu. Čtyři a půl minuty před koncem navíc Turci dostali technickou chybu za protesty jejich lavičky. Přesto se zlomit nenechali. Tři minuty před koncem po mohutném náporu snížili na rozdíl deseti bodů, ale Češi si cenné vítězství vzít nenechali.

Povedenými akcemi se blýskli Pumprla s rozehrávačem Satoranským, po jejichž koších už nebylo o triumfu domácích pochyb. Symbolickou pečetí byla akce z poslední minuty a smeč Balvína po Satoranského nahození. Šestnáctibodový náskok českému celku dává dobré vyhlídky také do odvety v Turecku, kde se mu může hodit dobrá bilance ze vzájemného utkání.

"Ale bylo by velkou chybou, kdybychom si po dnešku mysleli, že to byl klíčový zápas. Rozhodující bude, abychom udrželi domácí neporazitelnost v zápasech s Běloruskem a Portugalskem. Ale na takovém výkonu se dá stavět," řekl rozehrávač Kudláček.