Basketbalisté USA nezaváhali ani podruhé, Srbové podlehli Němcům

22:42
ISTANBUL - Favorizovaní američtí basketbalisté zvládli bez potíží i druhý zápas na mistrovství světa v Turecku a Slovinsko porazili 99:77. Hlavním střeleckým tahounem vítězů byl Kevin Durant, nejlepší kanonýr uplynulé sezony NBA z Oklahomy dal 22 bodů. Stobodovou hranici dnes hráči USA na rozdíl od úvodního utkání s dalším balkánským soupeřem Chorvatskem (106:78) nepokořili.

MS v basketbale (USA - Slovinsko) foto: ČTK

Překvapení na úkor vicemistrů Evropy Srbů se povedlo Němcům. Ti využili absence distancovaných Miloše Teodošiče a Nenada Krstiče a dlouho drželi s favoritem krok. Vedení o tři body sice v závěru smazal střelou z dálky Aleksandar Rašič, ve druhém prodloužení ale Němci získali potřebný náskok především díky bodům Jana-Hendrika Jagly, který zakončil duel s bilancí 22 bodů a devíti doskoků.

Sobotní prohru od Francie odčinili úřadující šampioni Španělé, kteří nedali šanci Novému Zélandu a vyhráli 101:84. Oba týmy byly velmi úspěšně ve střelbě z pole, španělský celek ale mohl disponovat vyrovnanější sestavou, ve které si pět hráčů připsalo dvouciferný bodový zisk.

Druhou výhru si připsala Litva, i když v duelu s Kanadou prohrávala až o 17 bodů. Hrozivé manko zlikvidoval evropský celek díky šňůře 24:3 na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny.

Po trojce Tomase Delininkaitise z rohu se v úvodu závěrečné části Litevci poprvé ujali vedení. V poslední sekundě zápasu se snažil vybojovat pro Kanadu první výhru na turnaji Jermaine Anderson, ale netrefil. Na vítězství Litvy měl velký podíl Linas Kleiza, jenž zaznamenal 18 bodů a deset doskoků.