Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Basketbalisté USA na MS zatím září. Dream Team to ale není

Sport

  11:52
ISTANBUL/PRAHA - Šampionátem zatím procházejí bez zaváhání. Američtí basketbalisté na právě probíhajícím mistrovství světa v Turecku dominují skupině B, vyhráli všechny čtyři zápasy a do play off půjdou z prvního místa. Skoro to vypadá, jako by dali vzpomenout na slavný Dream Team z počátku devadesátých let.

Dream Team 1992 OH Barcelona. (Zleva: Pippen, Jordan, Drexler). foto: Reprofoto

 Tehdy neměli Američané prakticky konkurenci, ovládli jak olympijské hry v Barceloně 1992, tak mistrovství světa 1994.

Jenže od té doby na zlatý úspěch ze světového šampionátu čekají. Museli se spokojit s dvěma třetími a jedním šestým místem. Chuť si aspoň spravují na olympiádách – po Barceloně Američané vybojovali tři zlata a jeden bronz.

"Jejich kvalita se ukáže až v dalším průběhu mistrovství světa. Sehráli spolu pouze čtyři přípravné zápasy. Takže základní skupina je vlastně pro ně pokračováním přípravy. Šestnáct let nemají titul, je to pro ně velmi frustrující," řekl LN bývalý reprezentační trenér Michal Ježdík.

Ovšem i při pohledu na letošní, zatím velmi úspěšný tým srovnání s originálním Dream Teamem pokulhává. Proč? Mužstvo z roku 1992 bylo totiž nenapodobitelné. Vždyť o něm dodnes mnozí mluví jako o nejlepším sportovním kolektivu všech dob. "Je to, jako by se dali dohromady Beatles s Elvisem Presleym. Trénoval jsem dvanáct výjimečných hvězd," nechal se slyšet kouč Chuck Daly.

Slavný. Hvězdný. Neporazitelný. To všechno byla jména dávaná týmu kolem Magika Johnsona, Michaela Jordana, Larryho Birda či nejlepšího střelce turnaje Charlese Barkleyho.

Dream Team z roku 1992.

Svými kousky bavili svět i sebe

Tahle partička osobností byla i prvním výběrem profesionálů na hrách. Do té doby se olympiád nesměli zúčastňovat. Možná i proto se hráči basketbalem neskutečně bavili, svými kousky přiváděli v údiv diváky i soupeře. Chcete příklad jejich výjimečnosti? Jeden z protihráčů při zápase na hrách při strážení Magika Johnsona divoce mával na lavičku. Nežádal o střídání. Jen naznačoval, aby jej s jednou z největších hvězd NBA všech dob kolegové vyfotili...

"Věděli, že hrají proti nejlepším na světě. Po zbytek života pak budou moci svým dětem vyprávět: hrál jsem proti Magikovi a Jordanovi," povídal trenér Daly.

Američané jako první v olympijském turnaji nastříleli v každém zápase přes sto bodů, soupeře poráželi v průměru o 43,8 bodu. Nejblíže na dostřel se dostali Chorvaté ve finále: prohráli o "pouhých" dvaatřicet bodů 85:117.

"Prostě jsme udělali to, co od nás všichni čekali. Můžeme být znovu hrdí na americký basketbal," vykládal bezstarostně po finále Jordan. O dlouhých osmnáct let později, v polovině srpna 2010, se dočkal Dream Team velké pocty – byl zařazen do Síně slávy amerického basketbalu.

"Za ten turnaj se nám možná nikdy nedostalo dostatečného uznání. Ono se lehko řekne, že jdeme vyhrát zápas o 40 nebo 50 bodů. Jenže my to skutečně udělali. Věděli jsme, že ty zápasy vyhrajeme, ale že jsme celou dobu hráli na tak vysoké úrovni, to bylo neuvěřitelné," líčil při ceremoniálu Barkley.

I kdyby se letos Američanům podařilo dobýt světový trůn, jedno bude jasné. Slávy Dream Teamu se jen vzdáleně dotknou.

Dream Team už asi nevznikne

"Dream Team? Ten byl jenom jeden," říká bývalý trenér české reprezentace Michal Ježdík o americké basketbalové reprezentaci z olympijských her v Barceloně.

Jak by podle vás dopadli současní reprezentanti USA ve srovnání s Dream Teamem?
Nikdy nesrovnávám minulost se současností. Ale řeknu to takhle: v Barceloně byly opravdové hvězdy se vším všudy. Nejen hráčské, ale i lidské. Současné mužstvo je kvalitní, ale až na výjimky to jsou basketbalisté na začátku kariéry.

V čem spočívala výjimečnost mužstva z Barcelony?
Byli to první profesionálové na hrách. A zároveň to byl geniální výběr napříč NBA. Ta atmosféra se už nikdy nebude opakovat.

Říká se, že moc hvězd v týmu škodí. V Dream Teamu bylo přitom z dvanácti hráčů deset opravdových megastar...
Podařilo se to, co je snem a cílem všech trenérů: mít nejlepší hráče a udělat z nich tým. Američané mají pravidelně dvanáct nejlepších basketbalistů, ale otazník vždy visí nad tím, zda spojí síly dohromady. V roce 1992 se všichni podřídili společné věci. A ještě jedna věc – hráči bavili svět i sebe. Zkrátka ukázali, že nehrají basketbal jen kvůli penězům, ale hlavně kvůli show.

Mnoho lidí označilo Dream Team za nejlepší sportovní výběr všech dob. Může vzniknout ještě někdy podobné mužstvo?
Těžko, spíš ne. Vychovat dvanáct takhle kvalitních hráčů s takovou morálkou bude velmi obtížné. V současné době je preferován jednotlivec nad tým.

Který z hráčů se vám při vzpomínce na rok 1992 vybaví jako první?
Pro mě je legendou Michael Jordan. S ním srovnatelní byli ale všichni.

Na dalších dvou OH se pak nazývaly další výběry jako Dream Team. Měly na to nárok?
Dream Team byl jen jeden.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!