Basketbalisté nestačili na Itálii, čeká je boj o sedmé místo a kvalifikaci na OH

20:03
LILLE - Škoda, tohle utkání se českým basketbalistům nepodařilo. Na mistrovství Evropy podlehli ve fázi o 5. až 8. místo silné Itálii 70:85 (21:21, 37:42, 54:74), když jim soupeř nedal šanci pomýšlet na triumf. Česko tak v pátek čeká závěrečný duel proti Lotyšsku, jehož vítěz si zajistí účast v olympijské kvalifikaci o hry v Riu.

Tomáš Satoranský. foto: ČTK

Zápas měl jasnou zápletku: kdo zvítězí, tomu turnaj skončí s dobrou náladou, neboť získá místo v olympijské kvalifikaci; poražený naopak v pátek od 18.30 musí do duelu o 7. místo (a poslední vstupenku do kvalifikace) proti Lotyšsku, které naříká nad promarněnou šancí, neb proti favoritům z Řecka ztratilo náskok až 17 bodů.

Zpět ale k českému utkání. Italové do něj šli pouhých devatenáct hodin po své bolestivé čtvrtfinálové porážce, tým s medailovými ambicemi podlehl Litvě po prodloužení. Tohle měla být klíčová otázka večera: najdou hvězdy hrající NBA rychle zase motivaci? Našly, bohužel pro jejich soupeře.

V jindy fotbalové aréně Stade Pierry Mauroy začaly s koši nejvýraznější tváře obou celků: za Česko Satoranský s Veselým, za Italy zase Bargnani, Gentile a Gallinari (ten přidal i blok na Pumprlu). Výsledkem byla hodně ofenzivní první čtvrtina, v níž Češi dokázali s útokem soupeře držet tempo a skvělý Veselý (11 bodů) ji dovedl k remíze 21:21.

Naději sebrala až poslední čtvrtina. Češi ve čtvrtfinále ME podlehli Srbsku

Češi však nedostali „bonus“ v podobě otráveného soupeře jako třeba Lotyši v předchozím duelu, proti nimž Řekové úvod vyloženě odchodili – naopak Italové si byli dobře vědomi, oč jde, a jejich hvězdy sbíraly body i bloky.

Na týmu kouče Ronena Ginzburga jako by v některých chvílích už byla znát únava z dlouhého šampionátu, řada situací se dala vyřešit mnohem lépe; na druhou stranu je třeba vyzdvihnout sílu Itálie, především „fantastické čtyřky“ hráčů NBA (tří aktivních a draftovaného Gentileho). To vše v součtu stvořilo poločasový stav 37:42.

Tedy ještě stále nic nehratelného, ale s poznámkou, že Češi museli dotahovat a stál proti nim motivovaný, velmi kvalitní protivník.

A také to ukázal.

Ztráta rostla dál: nejdřív i proto, že zatímco Welschova trojka z obroučky vyklouzla, ta Bargnaniho do ní se štěstím zapadla. Následně se ukázaly kvalita a zkušenosti: když brzy poté přidal další dvě trojky Gallinari a Gentile proměnil trestné hody, bylo to už 45:59. V důležité fázi zase udeřili tři členové italského destruktivního kvarteta...

Třetí čtvrtina rozhodla, italský náskok už byl dvacetibodový. Senzační obrat jako v duelu Řecko – Lotyšsko nebyl představitelný a také nenastal, nic s tím nezmohl ani jasně nejlepší hráč týmu Jan Veselý. Češi jsou tak na Eurobasketu před svým posledním utkáním na bilanci 4 výhry, 4 porážky.

Páteční duel proti Lotyšům, jimž tým má co vracet za porážku ze základní skupiny, tedy určí, zda z Lille odjedou s pozitivní bilancí – a hlavně zda vydřou vysněnou olympijskou kvalifikaci.

Mistrovství Evropy basketbalistů v Lille, o 5.-8. místo:

Itálie - ČR 85:70 (21:21, 42:37, 74:54)

Nejvíce bodů: Bargnani 21, Gallinari a Gentile po 15, Belinelli 12 - Veselý 26, Satoranský 12, Schilb 8. Rozhodčí: Lottermoser (Něm.), Jovčič (Srb.), Viator (Fr.). Fauly: 18:18. Trestné hody: 20/17 - 17/11. Trojky: 8:5. Doskoky: 38:28.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...