Oklahoma vyřadila San Antonio a zahraje si finále NBA

9:32
OKLAHOMA CITY (USA) - Basketbalisté Oklahomy jsou ve finále NBA. Historický postup si zajistili středečním vítězstvím 107:99 nad San Antoniem, které porazili počtvrté za sebou. Sérii vyhráli 4:2. Hráči Thunder dokázali ve finále konference otočit sérii ze stavu 0:2 čtyřmi vyhranými zápasy po sobě jako teprve třetí tým v historii.

Hvězda basketbalistů Oklahomy Kevin Durant s trofejí pro vítěze finále Západní konference NBA foto: ČTK

San Antonio si ještě chtělo sezonu prodloužit, a tak na svého soupeře doslova vletělo. Už v první čtvrtině vedli Spurs 34:16 a v poločase měli luxusní patnáctibodový náskok. Jenže Thunder se včas probudili, třetí čtvrtinu vyhráli 32:18 a v poslední části utkání definitivně otočili.

Finále Západní konference NBA

Oklahoma City - San Antonio 107:99 (konečný stav série 4:2)

Druhou půli Oklahoma vyhrála 59:36 a střílela s úspěšností 59 procent, zatímco hosté se dostal na pouhých 32,5 procenta. "Připomíná mi to scénář jako z Hollywoodu. Nejdřív vyřadili Dallas, poté Lakers a teď nás. Tyhle tři týmy vyhrály deset z posledních 13 titulů, myslím, že nikdo předtím v jednom play off takové týmy za sebou nevyřadil. To je obdivuhodné," pochválil soupeře trenér San Antonia Gregg Popovich.

Hvězdou byl Durant. Šlo o nejtěžší zápasy mé kariéry, říká

Hvězdou utkání byl domácí Kevin Durant, který na hřišti strávil celých 48 minut. Nastřílel 34 bodů a doskočil 14 míčů. Russell Westbrook přidal 25 bodů a James Harden přispěl 16 body. "Tohle byl nejtěžší zápas, co jsem tady odehrál," uvedl trojnásobný nejlepší střelec NBA Durant, který odehrál poprvé v sezoně zápas bez střídání.

Jeho tým narazí v boji o titul na lepšího z dvojice Miami - Boston, který vede v sérii 3:2. San Antonio vedl Tony Parker s 29 body a 12 asistencemi, Tim Duncan připojil 25 bodů a 14 doskoků. Vynikající výkon podal náhradník Stephen Jackson, který trefil šest ze sedmi trojek a nasázel 23 bodů, jenže nikdo jiný v dresu Spurs se nedostal přes deset bodů.

"Tohle je skupina mladých mužů, která sjednotila naše město i stát tak, jak se to předtím nikomu nepovedlo," řekl majitel Oklahomy Clay Bennett. Thunder postoupili do finále poprvé, v roce 1996 ho hrál naposledy jejich předchůdce tým Seattle SuperSonics.