Basketbalisté kvalifikační utkání o ME s Itálií nezvládli

22:34
CHOMUTOV - Čeští basketbalisté prohráli domácí kvalifikační utkání o účast na mistrovství Evropy s favorizovanou Itálií 53:63. Zkomplikovali si tak boj o první dvě místa ve skupině znamenající jistý postup. V duelu obran dnes drželi se silným soupeřem krok, přestože jim chyběla zraněná opora Jiří Welsch.

Luboš Bartoň z Česka (vlevo) a Ital Danilo Gallinari foto: ČTK

Národní tým dostal těsně před utkáním tvrdý direkt v podobě zranění klíčového hráče Welsche, který ještě zkusil rozcvičku před zápasem, ale do něj už mu poraněné tříslo nedovolilo nastoupit. I bez bývalého hráče NBA se Češi pustili do favorizovaného soupeře s velkou vervou. Skvěle bránili a v útoku byli přesní. A když ne, tak úřadoval Jakub Houška, který jen za první polovinu nasbíral čtyři útočné doskoky.

Bylo z toho až sedmibodové vedení (17:10), jenže Italové na to zareagovali výrazným zkvalitněním obrany, navíc do hry naskočila i jejich největší hvězda Danilo Gallinari. Přestože se teprve rozehrává po zranění, na palubovce ukazoval, proč patří mezi opory Denveru v NBA.

Domácím hráčům se přestalo dařit v útoku, kde se už nedostávali ke snadnému zakončení z pod koše a střelba z dálky jim nevycházela. Za sedm minut dali jediný koš. Italové toho využili a otočili skóre na 33:23.

Češi se ale nezlomili a drželi se stále v mírném kontaktu. A to především zásluhou obrany. V úvodu druhé půle dokonce přes čtyři minuty nedal ani jeden z týmů koš. Italům pomohl Gallinari, který utnul střeleckou nemohoucnost trojkou a získal pro svůj tým devítibodový náskok.

Houška zaznamenal 14 bodů

Oběma celkům se vůbec nedařila střelba, ale Italové si pomáhali ofenzivními doskoky. I tak se jim stále nedařil rozhodující únik. Ještě šest minut před koncem se Čechům podařilo po dvou nájezdech do koše snížit na rozdíl šesti bodů. Pak ale Italům pomohli dvěma spornými rozhodnutími rozhodčí a přišla trojka Daniele Cavaliera na 57:44, která definitivně rozhodla.

Z českého týmu se nejvíce dařilo Houškovi se 14 body a 8 doskoky. Trápil se David Jelínek, který sice dal 9 bodů, ale proměnil jen tři z 12 pokusů. Na italské straně byl se 13 body nejlepším střelcem Gallinari.

Češi, kteří mají na kontě vítězství v Bělorusku, sehrají další duel v úterý 21. srpna v Portugalsku.