Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Basketbalisté i bez Satoranského porazili v kvalifikaci ME Maďarsko

19:50aktualizováno  20:26
NYMBURK - Čeští basketbalisté v kvalifikaci mistrovství Evropy vybojovali důležité vítězství 66:63 nad Maďarskem a v polovině soutěže vedou skupinu E. S nepříjemným soupeřem si poradili i bez svého nejlepšího hráče Tomáše Satoranského, který nemohl nastoupit kvůli zranění.

Pavel Pumprla (v bílém) během utkání proti Maďarsku. foto: ČTK

Ve středu mohou udělat výrazný krok za postupem v domácím utkání s Gruzií, která v neděli vyhrála v Portugalsku 91:90 až po prodloužení.

Satoranský nemohl nastoupit kvůli tržné ráně na lokti, na soupisce ho tak nahradil pivot Pavel Houška, který se teprve tento týden připojil k týmu. Úlohy hlavního rozehrávače se chopil zkušený Jiří Welsch.

Kamil Švrdlík z ČR a David Vojvoda z Maďarska.

Češi se s absencí svého klíčového hráče vyrovnávali poměrně dobře i díky vydařenému vstupu do utkání, kdy rychle získali vedení 9:2. Dařilo se zejména pivotovi Ondřeji Balvínovi a Pavlu Pumprlovi.

Ovšem Maďarsko se mohlo spolehnout na svého střelce Vojvodu, který se nebál střílet i přes obránce a jen za poločas nasázel 16 bodů. Především jeho zásluhou se Maďarsku povedlo postupně srovnat na 21:21, když využilo i rotace české sestavy.

ČTĚTE VÍCE

Trenér Ronen Ginzburg na to zareagoval návratem nejsilnější sestavy na palubovku a Češi šňůrou 9:0 znovu utekli. V týmu hostů se však k Vojvodovi přidal i dobře hrající pivot Keller a Maďaři se tak stále drželi ve hře.

Do druhé půle však Češi vstoupili s vynikající obranou, když často sbírali míče už při přechodu Maďarska do útoku a nenechali tak Vojvodu střílet. Výsledkem byla šňůra 12:0. Sami však také chybovali a nevyužili možnost soupeře dorazit.

Trenér ČR Ronen Ginzburg.

Místo toho se Maďarsko v poslední čtvrtině znovu vrátilo do hry a snížilo na 60:58. Pak však Pumprla a Auda nájezdy nápor Maďarů odrazili a Češi už si vybojovanou výhru vzít nenechali.