Basketbalisté Golden State ovládli i druhé finále NBA

7:44
Basketbalisté Golden State ovládli i druhé finále NBA a po výhře 132:113 nad obhájcem titul z Clevelandu se ujali vedení 2:0 na zápasy. Warriors si navíc připsali rekordní 14. vítězství v play off za sebou a stále mají šanci dojít k triumfu jako první tým v historii soutěže bez jediné porážky.

Finále NBA: Cleveland Cavaliers proti Golden State Warriors. foto: Reuters

Na lavičce Golden State se také po téměř dvou měsících objevil hlavní trenér Steve Kerr, který rehabilitoval po operaci zad. Po návratu odkoučoval jedno z nejofenzivnějších finále. Více než 132 bodů v boji o titul naposledy nastříleli Los Angeles Lakers v roce 1987, kdy porazili Boston Celtics 141:122.

„Už v posledních týdnech nám hodně radil. Ale mít ho zpátky na lavičce pro nás hodně znamená,“ okomentoval Kerrův návrat Stephen Curry.

Cavaliers sice vyšly úvodní minuty, Warriors se ale rychle dostali do tempa a za první čtvrtinu nastříleli 40 bodů. Poté však začali chybovat a Cleveland po poločase prohrával jen o tři body. „V první půli jsme dělali moc ztrát, ale pak jsme naší hru hodně zjednodušili, což se vyplatilo,“ řekl po utkání Kevin Durant, který na výhře podílel 33 body, zatímco Stephen Curry přidal 32.

Finále NBA začalo jasnou výhrou Golden State. Nejlepším střelcem byl Durant

Ve druhé půli už ale domácí nepolevili, vypracovali si dvouciferný náskok a už o něj nepřišli. Vysoké tempo navíc unavilo hvědzu Clevelandu LeBrona Jamese, který téměř přestal najíždět do koše. Přesto nasbíral osmý triple-double ve finálových zápasech v kariéře, když k 29 bodům přidal 14 asistencí a 11 doskoků.

Naopak první triple-double v play off si připsal domácí rozehrávač Curry za 32 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků. Poprvé od roku 1970 se tak ve finále NBA stalo, že dva hráči ze soupeřících týmu dosáhli na triple-double.

V dresu Golden State se po několika slabších střeleckých výkonech dařilo Klayu Thompsonovi, jenž proměnil osm z 12 střel a dostal se na 22 bodů. Draymond Green zaznamenal 12 bodů, 6 asistencí, 6 doskoků a po 10 bodech přidali Shaun Livingston a Ian Clark. Na straně Clevelandu se krom Jamese do dvouciferných čísel dostali jen Kevin Love s 27 a Kyrie Irving s 19 body.