James rozhodl v poslední vteřině prodloužení o úvodní výhře Miami

9:00
MIAMI (USA) - LeBron James zároveň se zvukem klaksonu ukončujícím prodloužení rozhodl úvodní finále Východní konference mezi Miami a Indianou. Domácí Heat po jeho bleskurychlém úniku a koši v poslední vteřině zvítězili 103:102 a ujali se v sérii vedení. James s 30 body, 10 doskoky a 10 asistencemi zaznamenal devátý triple double v kariéře v play off.

Basketbalista Miami Heat LeBron James foto: ČTK

Play off NBA

Finále Východní konference - 1. zápas: Miami - Indiana 103:102 po prodl.

Více jich ve vyřazovacích bojích nasbírali pouze Magic Johnson, Jason Kidd, Larry Bird a Rajon Rondo. "Byla to tvrdá bitva dvou týmů, my dokázali udělat o jednu akci víc," řekl James. První souboj obhájců titulu s houževnatým soupeřem nabídl dramatickou podívanou. Žádný z týmů si v něm nevypracoval dvouciferné vedení. V závěru poslední čtvrtiny vedlo Miami o dva body a mělo ve své moci míč, hosté tedy museli faulovat a poslali na čáru trestného hodu Raye Allena.

Jeden z nejlepších střelců trestných hodů v historii NBA ale proměnil pouze jeden, čímž dal šanci zazářit Paulu Georgeovi. Lídr Indiany poslal utkání do prodloužení dalekonosnou trojkou z více než devíti metrů necelou sekundu před vypršením normální hrací doby. Jedenáct vteřin před koncem prodloužení poslal domácí Heat do dvoubodového vedení James. Pacers záhy málem ztratili míč, ale ten se nakonec dostal k Georgovi, jehož při trojkovém pokusu fauloval Dwyane Wade.

George proměnil všechny tři trestné hody a domácím zbývaly 2,2 sekundy na zvrat. Heat rozehráli ze strany míč na Jamese, který se uvolnil precizní změnou směru a nájezdem rozhodl. "Dokázal si najít místo, udělat prostor a zahrál skvělou akci. Prostě přečetl obranu a udělal si cestu ke koši," řekl o rozhodující akci trenér Miami Erik Spoelstra. )

Jeho protějšek Frank Vogel musel odpovídat na dotazy, proč při poslední akci nebyl na hřišti 218 centimetrů vysoký Roy Hibbert, který by střežil podkošový prostor. "Musím říct, že příště ho asi na hřišti mít budeme," uznal nepřímo chybu hostující kouč, který čekal jiný scénář závěrečné akce. V dresu Miami dali 19 bodů Wade, 17 Bosh a 16 Chris Andersen, který se pyšnil bilancí sedmi košů ze sedmi střel z pole. Pacers vedl George s 27 body, David West jich nastřílel 26 a Hibbert 19.