Basilej v LM postoupila na úkor Liverpoolu, dál jde Juventus i Monako

22:51aktualizováno  23:23
PRAHA - Liga mistrů zná další tři účastníky pro vyřazovací boje. Po remíze 1:1 na hřišti Liverpoolu postoupila do jarní části soutěže Basilej se Suchým a Vaclíkem. V přímém duelu o postup zvítězilo Monako nad Petrohradem, ve skupině A si druhé místo pojistil Juventus.

Zklamání hráčů Liverpoolu. foto: ČTK/AP

Švýcarské Basileji, za kterou pravidelně nastupují čeští reprezentanti Tomáš Vaclík a Marek Suchý, se povedl parádní kousek.

V přímém souboji o postup do jarní části Ligy mistrů totiž Basilej postoupila přes Liverpool díky remíze 1:1 a zajistila si druhé místo ve skupině B.

Brankář Tomáš Vaclík.

Liverpool na domácí půdě potvrdil, že se mu v probíhající sezóně příliš nedaří. Už ve 25. minutě se totiž hosté ujali vedení, po kombinaci se Zuffim zamířil levačkou přesně k tyči Frei.

Průběžně devátý celek anglické ligy se vzchopil až ve druhém poločase. Přestože hrál od 60. minuty v deseti kvůli vyloučení Markoviče, dokázal utkání zdramatizovat. Deset minut před koncem se z přímého kopu parádně trefil kapitán Gerrard.

ČTĚTE VÍCE

Domácí dále stupňovali svůj tlak, gólmana Vaclíka ovšem překonat nedokázali. Liverpool tak po prohře Razgradu na hřišti Realu Madrid zůstal na třetí příčce, a zahraje si tak alespoň Evropskou ligu.

Obhájce titulu Real Madrid opět překonával rekordy. Výhrou 4:0 nad Ludogorcem Razgrad si připsal 19. soutěžní vítězství v řadě, čímž překonal rekord Barcelony. Ve skupině B tak španělský tým zůstal stoprocentní a získal osmnáct bodů, což se v historii podařilo jen dalším čtyřem klubům.

Real si postup zajistil už po čtyřech zápasech skupiny, a tak v duelu proti Razgradu mohl nechat odpočívat některé hráče. Na lavičce zůstali Benzema, Pepé, Marcelo i gólman Casillas. Hvězdný útočník Cristiano Ronaldo ale v základní jedenáctce nechyběl.

A právě portugalský kanonýr, který v posledním kole španělské ligy zaznamenal hattrick, vstřelil první branku utkání.

Fotbalisté Basileje se radují po gólu do sítě Liverpoolu.

V 19. minutě uviděl červenou kartu za úmyslnou hru rukou ve vápně Marcelinho, následný pokutový kop Ronaldo proměnil, a připsal si tak 72. gól v Lize mistrů.

Do konce první půle poté přidal druhou branku Realu Bale. Další góly padaly až v závěru utkání, kdy se prosadili Arbeola a Medran.

6. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů

Skupina A:

Juventus Turín - Atlético Madrid 0:0

Rozhodčí: Collum (Skot.). Diváci: 39.219.

Olympiakos Pireus - Malmö FF 4:2 (1:0)

Branky: 22. Fuster, 63. Domínguez, 87. Mitroglu, 90. Afellay - 59. Kroon, 81. Rosenberg. Rozhodčí: Lannoy (Fr.). ČK: 90.+3 Adu (Malmö). Diváci: 27.562.

Skupina B:

Real Madrid - Ludogorec Razgrad 4:0 (2:0)

Branky: 20. Ronaldo z pen., 38. Bale, 80. Arbeloa, 88. Medrán. Rozhodčí: Turpin (Fr.). ČK: 19. Marcelinho (Razgrad). Diváci: 58.393.

Liverpool FC - FC Basilej 1:1 (0:1)

Branky: 81. Gerrard - 25. Frei. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). ČK: 60. Markovič (Liverpool). Diváci: 43.290.

Skupina C:

Benfica Lisabon - Bayer Leverkusen 0:0

Rozhodčí: Kulbakov (Běl.). ČK: 90. Toprak (Leverkusen). Diváci: 17.564.

AS Monako - Zenit Petrohrad 2:0 (0:0)

Branky: 63. Abdennour, 89. Fabinho. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). Diváci: 11.319.

Galatasaray Istanbul - Arsenal FC 1:4 (0:3)

Branky: 89. Sneijder - 3. a 90.+2 Podolski, 11. a 29. Ramsey. Rozhodčí: Borbalán (Šp.). Diváci: 20.590.

Arsenal i Dortmund už měly postup zajištěný, na dálku spolu pouze bojovaly o první místo ve skupině D. Londýnský celek začal své utkání na půdě Galatasaraye Istanbul ve velkém stylu, už po jedenácti minutách hry vedl o dva góly.

Ve 3. minutě skóroval Podolski, který v této sezóně poprvé nastoupil v základní sestavě Arsenalu v Lize mistrů. O další dvě branky se ještě v první půlhodině hry postaral záložník Ramsey. Domácím se ještě v závěru podařilo snížit, ale v nastavení skóre opět navýšil svým druhým zásahem Podolski.