Barcelona v Lize mistrů končí. Do semifinále míří Atlético a Bayern

21:45aktualizováno  23:15
PRAHA - Ligu mistrů zase nevyhraje obhájce trofeje. Poslední vítěz a největší favorit soutěže Barcelona je vyřazena. Ve čtvrtfinálové odvetě podlehla Alétiku Madrid 0:2, což ji poslalo z kola ven. Bayern Mnichov si zápas na Benfice Lisabon pohlídal a po remíze 2:2 postupuje.

Luis Suárez z Barcelony foto: Reuters

Do semifinále už v úterý postoupily Real Madrid a Manchester City. Španělský klub pošesté za sebou a to hlavně díky Ronaldovi, jenž Wolfsburgu dal všechny tři góly. Anglický klub je mezi nejlepšími čtyřmi poprvé v historii, v odvetě porazil Paris St. Germain 1:0.

Barcelonu zastavil soupeř, který ji nepustil dál ani před dvěma lety. Atlético tenkrát postoupilo po výsledcích 1:1 a 1:0, letos úvodní duel prohrálo 1:2. V odvetě dlouho vedlo 1:0, v závěru při náporu Barcelony výhru pojistilo po brejku a následné penaltě. Oba góly dal Griezmann.

V nastaveném čase mohl krajně vyhecovaný souboj poslat do prodloužení Messi, celý zápas nevýrazný. Ale z přímého kopu si vedl jako v dosavadním průběhu utkání, tedy mizerně.

Italský sudí Nicola Rizzoli přímý kop nařídil za ruku kapitána Gabiho, který stál na hranici vápna, ale ruku už měl uvnitř pokutového území. Hráči Barcelony se kolem sudího seběhli, chtěli penaltu, ale vyslyšeni nebyli.

Ale stěžovat si na nepřízeň sudího nemohou, Rizzoli jim totiž v průběhu utkání odpustil dvě červené karty pro Neymara a Iniestu. Brazilský útočník po prohraném souboji s Juanfranem protihráče nakopl bez míče, Iniesta zmařil vyloženou šanci, když zahrál rukou. Byla za to penalta a druhý gól dvě minuty před koncem.

Atlético vedlo od 36. minuty, kdy po centru z pravé strany nechali hosté ve vápně volného Griezmanna, který hlavičkoval mimo dosah Ter Stegena. Pro francouzského útočníka už to byla druhá šance v utkání, poprvé v 7. minutě hlavičkoval jen do gólmana.

Barcelona se dlouho hledala, poprvé vystřelila až po půlhodině, Messi z přímého kopu pálil hodně nepřesně. Přímou střelu na bránu vyslal Neymar až ve 42. minutě.

Krátce po přestávce mohli domácí zvýšit, ale Saul Niguez hlavičkoval do břevna. Pak se hrálo především na bránu Atlétika.

Tlak Barcelony rostl do enormních rozměrů, ale zároveň i nervozita jejích hráčů. Suárez dal ve vzdušném souboji loktem do obličeje uruguayskému krajanovi Godínovi, pak Neymar zezadu mimo hřiště nakopl Juanfrana.

Napětí na hřišti i v hledišti bylo maximální, souboje vyhecované na nejvyšší míru. Atlético všechno ustálo, dvě minuty před koncem levý obránce Filipe Luis proběhl celým hřištěm, přihrávku do gólové šance zastavil rukou Iniesta. Penalta a druhý gól.

Barcelonu už odpověď nenašla. Prožívá nejslabší období sezony, v domácí soutěži prohrála dvakrát za sebou a v tabulce na ní dotírá právě Atlético. Ztrácí už jen tři body, třetí Real Madrid čtyři.

Bayern prohrával, pak vedl

Bayern v druhém středečním semifinále sice od 27. minuty s Benficou prohrával, ale díky brankám Vidala a Müllera skóre otočil a Taliscova trefa na postupu do pátého semifinále za sebou už nic nezměnila.

Trenér Pep Guardiola tak udržel s Mnichovem šanci na zopakování treble, na který po triumfu v Lize mistrů, bundeslize a německém poháru dosáhl před třemi lety tým vedený Juppem Heynckesem.

Průběžné výsledky odvet čtvrtfinále Ligy mistrů

Benfica Lisabon - Bayern Mnichov 2:2 (1:1)

Branky: 27. Jiménez, 76. Talisca - 38. Vidal, 52. Müller. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: González, Almeida - Martinez. Diváci: 66.000. První zápas: 0:1, postoupil Bayern.

Sestavy: Benfica: Ederson - Almeida, Lindelöf, Jardel, Eliseu (88. Jovič) - Salvio (68. Talisca), Fejsa, Pizzi (58. Guedes), Sanches, González - Jiménez. Trenér: Vitória.

Bayern: Neuer - Lahm, Kimmich, Martinez, Alaba - Vidal, Xabi Alonso (90. Bernat), Alcántara - Douglas Costa, Müller (84. Lewandowski), Ribéry (90.+2 Götze). Trenér: Guardiola.

Atlético Madrid - FC Barcelona 2:0 (1:0)

Branky: 36. a 88. z pen. Griezmann. Rozhodčí: Rizzoli - Di Liberatore, Tonolini (všichni It.). ŽK: Gabi, Godín, Correa, Koke - Suárez, Neymar, Iniesta, Turan. Diváci: 54.000. První zápas: 1:2, postoupilo Atlético.

Sestavy: Atlético: Oblak - Juanfran, Godín, Hernández, Filipe Luís - Koke, Fernández (90.+3 Savič), Gabi, Níguez - Carrasco (74. Partey), Griezmann (90. Correa). Trenér: Simeone.

Barcelona: Ter Stegen - Alves (64. Roberto), Pique, Mascherano, Alba - Rakitič (64. Turan), Busquets, Iniesta - Messi, Suárez, Neymar. Trenér: Enrique.