Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Barcelona je blízko vyřazení z LM. Zaskočil ji výhrou 2:0 AC Milán

22:56
PRAHA - Fotbalisté AC Milán nečekaně porazili v úvodním utkání osmifinále Ligy mistrů Barcelonu 2:0 a nad katalánským soupeřem zvítězili poprvé po sedmi zápasech. Po bezgólovém poločase se trefili Boateng s Muntarim a jeden z kandidátů na celkové vítězství v soutěži je blízko vyřazení.

Radost fotbalistů AC Milán Riccarda Montoliva (vlevo) a Sulleyho Muntariho foto: Reuters

AC Milán - FC Barcelona 2:0 (0:0)

Branky: 57. Boateng, 81. Muntari. Rozhodčí: Thomson (Skot.).
AC Milán: Abbiati - Abate, Mexes, Zapata, Constant - Ambrosini, Montolivo, Muntari - Boateng, Pazzini (75. Niang), El Shaarawy (87. Traoré).
Barcelona: Valdés - Alves, Piqué, Puyol (88. Mascherano), Alba - Xavi, Busquets, Fábregas (62. Sánchez) - Pedro, Messi, Iniesta.

V druhém duelu remizoval Galatasaray Istanbul, v jehož kádru figuruje rekonvalescent Tomáš Ujfaluši, se Schalke 04 1:1. Odvety se hrají 12. března.  Barcelona nedala gól poprvé po patnácti soutěžních zápasech. Naposledy vyšla střelecky naprázdno v závěrečném duelu základní skupiny doma s Benfikou Lisabon (0:0), kdy už měla jistý postup. "Je to opravdu špatný výsledek. Hráli jsme špatně a nemůžeme se na nic vymlouvat. Když jsme dostali první gól, ztratili jsme kontrolu nad utkáním," posteskl si stoper Gerard Piqué.

"Samozřejmě se pokusíme v odvetě vyhrát. Musíme se zlepšit a poučit se. Pokusíme se o odpověď," dodal. Na San Siru se rozehrála opatrná taktická bitva, které dlouho chyběly větší gólové šance. AC Milán bránil v deseti lidech okolo svého vápna a Barcelona se přes neprostupnou hráz marně snažila dostat k šancím. Většinu času sice podle očekávání držela míč, nebezpečnější možnosti si ale vytvářel italský klub.

El Shaarawy v šestnácté minutě zřejmě doplatil na nezkušenost, když si při úniku ukopl míč tak daleko, že ho stačil odvrátit na roh Puyol. Po něm pálil těsně vedle Boateng. V podobném duchu pokračoval i druhý poločas, než přišla 57. minuta a nečekaný milánský úder. Montolivova rána po přímém kopu se odrazila k Boatengovi a ten přesnou střelou k tyči zaznamenal jubilejní 400. branku AC v nejprestižnější klubové soutěži. Hosté marně reklamovali, že se k autorovi gólu odrazil míč od Zapatovy ruky.

V Istanbulu se hrála mnohem otevřenější partie

Galatasaray Istanbul - Schalke 04 1:1 (1:1)

Branky: 12. Yilmaz - 45. Jones. Rozhodčí: Collum (Skot.).

Galatasaray: Muslera - Sarioglu (84. Bulut), Kaya, Nounkeu, Riera - Altintop (66. Eboue), Melo, Inan, Sneijder (46. Ambarat) -Yilmaz, Drogba.

Schalke: Hildebrand - Höger, Höwedes, Matip, Kolasinac - Jones, Neustadter - Farfán, Draxler (84. Barnetta), Bastos -Huntelaar (75. Pukki).

Barceloně se ani po inkasované brance nedařilo zvýšit obrátky a za celou dobu si nepřipravila žádnou gólovou šanci. Její trápení nejlépe dokumentoval nejlepší hráč světa Messi, který se vůbec neprosadil a po čtrnácti soutěžních zápasech s minimálně jednou brankou tentokrát vyšel střelecky naprázdno. Nepovedený večer favorita podtrhl v 81. minutě Muntari, který z voleje zužitkoval chytré přiťuknutí od El Shaarawyho. AC Milán tak mohl slavit první výhru nad "Barcou" od roku 2004.

V Istanbulu se hrála mnohem otevřenější partie. Galatasaray se v zimní pauze vyzbrojil zvučnými posilami Drogbou a Sneijderem, v úvodu se ale blýskl domácí kanonýr Yilmaz, který povedenou střelou už po dvanácti minutách překonal brankáře Schalke Hildebranda. V osmnácté minutě mohl Galatasaray, který usiluje o vyrovnání čtvrtfinálové účasti z roku 2001, zvýšit svůj náskok, kdyby Altintop netrefil jen břevno.

Velké šance ale měli i hosté a v poslední minutě prvního poločasu jednu z nich využil k vyrovnání Jones. Po změně stran mohly strhnout výhru na svou stranu oba celky, dvakrát měl blízko ke gólu Farfán, Musleru však nepřekonal. Schalke tak zvítězilo jen v jediném z posledních třinácti utkání.