Baník obral Spartu o body. Lafata v závěru zahodil penaltu

17:01aktualizováno  22:21
OSTRAVA - Fotbalisté Sparty si v bitvě o mistrovský titul připsali ztrátu na půdě Ostravy po remíze 1:1. Rozuzlení dramatického souboje měl na noze hostující kanonýr David Lafata, ale šest minut před koncem neproměnil penaltu. Pražané veedli gólem Václava Kadlece, za domácí srovnal necelou půlhodinu před koncem Milan Baroš a nový kouč Petr Frňka si na ostravské střídačce připsal první bodový zisk.

Útočník Baníku Milan Baroš a obránce Sparty Jakub Brabec (vpravo) foto: ČTK

Z odvážných předzápasových plánů Baníku mohly být rychle trosky. Kadlec se hned v třetí minutě po Lafatově narážečce dostal za ostravskou defenzivní linii a teprve obětavý skluz jednoho z domácíh beků v poslední chvíli zabránil nejhoršímu.

Ostrava - Sparta 1:1

Branky: 65. Baroš - 39. Kadlec. Rozhodčí: Kocourek - Kordula, Pospíšil. ŽK: Sukup, Narh, Kouřil - Matějovský, Brabec. Diváci: 7438.

Ostrava: Pavlenka - Štěpán, Frydrych, Kouřil, Lučič (46. Sukup) - Kukec, Foltýn, Šichor (72. Mišák) - De Azevedo, Baroš (87. Narh), Holzer. Trenér: Frňka.

Sparta: Štěch - Kadeřábek, J. Brabec, Holek, Costa - Vácha, Matějovský - Dočkal (74. Řezníček), Kadlec, L. Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.

Úvodní pětiminutový tlak Sparty ale Ostrava přestála a pak srovnala krok. Pražané byli silnější na míči, ale Baník dokázal rychlým přechodem do útoku soupeři několikrát zatopit. Skoro dokonalý brejk sehrál ve 28. minutě Štěpán s Barošem, jemuž ale po ráně z malého vápna sebral čistý gól výborným zákrokem Štěch.

Domácí kapitán byl v patrně poslední bitvě dvou nesmiřitelných rivalů na Bazalech plný chuti, jen v koncovce mu štěstí nepřálo. Proti Barošově hlavičce z 30. minuty už by byl zřejmě bezmocný i Štěch, ale míč skončil těsně vedle tyče. „Trošku si to vyčítám. Kdybych jednu těch šancí proměnil, tak se to mohlo vyvíjet jinak a otáčet výsledek by pro ně bylo daleko těžší,“ řekl Baroš.

Když domácí možná nabývali dojmu, že by Spartu mohli přehrát, přišly perné chvilky před jejich brankou. Skoro z každého zaváhání na vlastní půlce byla pro Baník nepříjemnost. Po Kadeřábkově centru vzal Lafatovi stoprocentní gól na brankové čáře stoper Frydrych, ale o dvě minuty nato už Kadeřábkovo přiklepnutí Kadlec z plného běhu napálil nechytatelně k tyči.

Útočník Sparty Václav Kadlec (vlevo) a záložník Baníku Vojtěch Štěpán
Hráči Sparty se radují z gólu.

Sparta měla všechny trumfy v rukou. Druhým gólem by soupeře nejspíše definitivně srazila do kolen, jenže perfektně sehraný výpad tři na tři Kadlec po Váchově pasu ve vyložené šanci pohřbil nepřesnou střelou. „Škoda, možná, že mohlo být po nich,“ povzdechl si Václav Kadlec.

Tím však převaha Pražanů opět uvadla a v 65. minutě ji vytrestal Baroš, který z malého vápna přesně trknul na bližší tyč Kukecův centr. „Jsem rád, že mi to do třetice vyšlo. Kluci dneska na hřišti málem padli a mě by hodně štvalo, kdybych z těch šancí nedal gól. Bod je zasloužený,“ řekl Baroš.

Sparta se v posledních dvaceti minutách zoufale snažila honit vítězství, ale ve finální fázi neměla kvalitu. Vysvobodit ji mohl šest minut před koncem po Sukupově faulu na Kadeřábka kapitán Lafata, ale z penalty trefil Pavlenkovu nohu, od níž šel míč do břevna a ven. „Davidovi nic nemůžeme vyčítat. Vyhrál nám spoustu jiných zápasů. Možná je škoda, že už na hřišti nebyl Bořek Dočkal, který byl určený, ale tak to ve fotbale chodí,“ řekl hostující kouč Vítězslva Lavička.

V hektickém závěru tekly nervy na obou stranách i na střídačkách, ale favorit už s výsledkem nic nesvedl a pokud vedoucí Plzeň v neděli vyhraje v Hradci Králové, zvýší svůj náskok v čele tabulky před druhou Spartou na tři body.

Další sobotní zápasy 18. kola

Baumit Jablonec - Bohemians Praha 1905 3:0 (0:0)

Branky: 54. M. Pospíšil, 61. Kopic, 67. Beneš. Rozhodčí: Jílek - Urban, Vlasjuk. ŽK: Bratanovič, Gajič (oba Bohemians 1905). Diváci: 2763.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, F. Novák - Kopic, Hübschman, M. Pospíšil (62. Mingazov), Greguš, Crnkič (67. Rossi) - Šabala (84. Šabala). Trenér: Šilhavý.

Bohemians 1905: Švenger - Pauschek, Škerle, Gajič, Šírl - Bratanovič (73. M. Jarolím), Jindřišek, Moravec (81. Cicman), J. Rada, Mosquera - Mikuš. Trenér: Pivarník.

Dynamo České Budějovice - Zbrojovka Brno 1:3 (0:1)

Branky: 87. Kladrubský - 11. Sýkora, 51. Jugas, 78. Malík. Rozhodčí: M. Paták - Jiřík, Pilný. ŽK: Vávra (Brno). Diváci: 2666.

České Budějovice: Křížek - Janotka, Lengyel, P. Novák, Hanzlík - Linhart (46. Machovec), Benát, Volešák (59. Pešek), Kladrubský, Varadi - Kalod. Trenér: Urban.

Brno: Melichárek - Jugas, Košťál, Schuster, Keresteš - Zavadil, R. Buchta - Pašek, Zoubele (62. Malík), Sýkora (86. Hyčka) - Moukanza (68. Vávra). Trenér: Kotal.

1. FK Příbram - FK Mladá Boleslav 2:0 (1:0)

Branky: 33. Pilík, 78. Bednář. Rozhodčí: Proske - Blažej, Fišer. ŽK: Matějů (Příbram).

Příbram: Boháč - Nitrianský, Hájovský, Zápotočný, Matějů - Hnaníček, Krameš - Pilík (80. Moulis), Fillo (87. Suchan), Zeman (90. Divíšek) - Bednář. Trenér: P. Tobiáš.

Ml. Boleslav: Hruška - Bořil, Navrátil, Hůlka, Koch - Šisler, Vacek - Zahustel (66. Končal), Magera (79. Ďuriš), Skalák - Wágner. Trenér: K. Jarolím.

Slavia Praha - FK Teplice 2:2 (1:2)

Branky: 19. Milan Škoda, 55. vlastní Grigar - 12. a 23. Potočný. Rozhodčí: Zelinka - Peřina, Hock. ŽK: Piták, V. Vukadinovič - Jablonský, Ljevakovič, Potočný, Matula, Hora. Diváci: 6221.

Slavia: Hrubeš - Mikula, Latka, Bílek, Tamás (90. Boudjemaa) - R. Hrubý, Deli - V. Vukadinovič (70. Prošek), Piták (79. Červenka), Zmrhal - Milan Škoda. Trenér: Beránek.

Teplice: Grigar - Hora, Lüftner, Jablonský, Matula - Ljevakovič - Vůch, Litsingi (79. Takács), Vachoušek, Nivaldo (65. Vondrášek) - Potočný (90. Salami). Trenér: P. Rada.