Baník smetl Žižkov 3:0 a zvedl se ze dna

20:31
PRAHA - Fotbalisté Baníku Ostrava zvítězili na hřišti Viktorie Žižkov 3:0 a opustili poslední místo v tabulce. První venkovní výhru Baníku v ročníku zajistili ve druhém poločase svými trefami Vašenda s Frydrychem, kteří zužitkovali dvě standardní situace zahrané kapitánem Lukešem. V úplném závěru se ještě prosadil z penalty střídající Kraut.

Viktoria Žižkov - Baník Ostrava, zleva Richard Kalod ze Žižkova, Václav Svěrkoš z Ostravy a Marcel Šťastný ze Žižkova. foto: ČTK

Žižkov prohrál potřetí za sebou. Ostrava se dostala ze sestupových pozic a s osmi body je třináctá, Žižkov srazil neúspěch na předposlední místo. Tabulku uzavírá Olomouc. "Bylo to hodně důležité vítězství, protože v případě prohry nám Žižkov mohl utéct už na šest bodů, což by bylo nepříjemné. Takhle jsme si polepšili, trochu jsme odčinili některé domácí porážky, ale v celku to nic moc neznamená. Ještě je před námi mnoho důležitých zápasů, které musíme zvládnout," řekl trenér Baníku Pavel Malura.

Viktoria Žižkov - Baník Ostrava 0:3 (0:0)

Branky: 60. Vašenda, 62. Frydrych, 89. Kraut z pen. Rozhodčí: Drábek - Mencl, Gallo. ŽK: Kalod, Šťastný, Böhm - Greguš. Diváci: 2485.

Bojovný zápas nejprve přinesl hodně jiskření a divákům na stadionu zatrnulo, když žižkovský záložník Kalod po jednom z hlavičkových soubojů musel odjet do nemocnice. O co víc se na hřišti jiskřilo, o to méně úvod zápasu nabídl šancí. Domácí si dobře hleděli i útočníka Svěrkoše, největší ofenzivní hrozby Baníku, který Žižkov potrestal gólem v posledních čtyřech vzájemných zápasech.

Zápas se zlomil na ostravskou stranu až po hodině hry. Žižkovu se nejprve vymstilo, že aktivní Böhm nezakončil samostatný únik, z následné protiakce si Baník nachystal ráznou odpověď. Lukešův trestný kop dorazil zblízka do branky záložník Vašenda, který pak bouřlivě slavil svůj první ligový gól. "Do 60. minuty jsme hráli tak, jak jsme chtěli. Soupeře jsme nepouštěli do brejkových situací, ale pak nás potrestal ze standardní situace, byť se jim v přípravě hodně věnujeme," zlobil se žižkovský trenér Martin Pulpit.

Nalomení domácí si z první inkasované branky zjevně ponaučení nevzali: Lukeš po dvou minutách poslal před branku tentokrát míč z rohu a také stoper Frydrych zažil ligovou gólovou premiéru. "Druhým inkasovaným gólem nás Baník dostal tam, kam potřeboval, mentálně jsme to na konci už nezvládli. Je to i o zkušenostech, které náš tým nemá. Musíme sebrat síly a jít dál. Co nám zbývá jiného než dál pracovat na tréninku. Ale zatím vypadá jako nezbytnost posílit kádr na jarní část sezony," konstatoval Pulpit.

Na dvojitý úder Baníku hledal Žižkov těžko odpověď. Domácí se stěží dostávali přes vysunuté napadání soupeře a jejich třetí prohra za sebou byla neodvratná. Ostravané naopak letos poprvé vezou ze hřiště soupeře výhru. V úplném závěru nejvyšší letošní vítězství Baníku ještě stvrdil střídající Kraut, který proměnil penaltu poté, co byl sám faulován v pokutovém území. "Porážek bylo už dost. Tohle je zlaté vítězství," radoval se po zápase střelec prvního gólu Vašenda.