Baník odsunul na poslední místo Slavii, Sparta si poradila s Libercem

19:22
OSTRAVA - V posledních dvou kolech udělali fotbalisté Ostravy dva rázné kroky za přežitím v nejvyšší soutěži. Po vítězství ve Znojmě vyhráli i doma - pražskou Duklu porazili 2:0 díky gólům útočníků Svěrkoše a Krmenčíka a skočili z posledního na třinácté místo. Spartě po jasné výhře nad Libercem 4:1 chybí poslední krok k zisku mistrovského titulu.

brankář Dukly Filip Rada, záložník Patrik Gedeon a útočník Baníku Francis Narh. foto: ČTK

Na dně tabulky je minimálně do neděle Slavia, kterou čeká v neděli záchranářské derby na stadionu předposledních Bohemians 1905.

PÁTEČNÍ ZÁPAS

Baník zdolal Duklu v samostatné české lize na šestý pokus prvně a na Bazalech získal tři body poprvé od září. Nové trenérské kvarteto Slončík, Bernady, Svědík, Korytář mu tedy očividně prospívá.

Nadávky na Peltu přerušily zápas

Kvůli nadávkám na adresu předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty rozhodčí Miroslav Zelinka asi na pět minut přerušil zápas Slovácka s Olomoucí. Fanoušci od začátku dávali najevo svůj názor na Peltu. Zelinka poprvé přerušil hru na startu druhé půle asi na minutu. Pokřiky ale neustávaly a po necelé hodině hry sudí zastavil hru znovu. K fanouškům poté zamířili někteří hráči i domácí kouč Svatopluk Habanec a snažili se je uklidnit. Domácí "kotel" pak zabalil vlajky a na protest opustil stadion. Když se hráči po pěti minutách vrátili na trávník, většina zbylých příznivců začala skandovat "Pelta ven".

Baník to na Duklu neumí a úvodních pět minut naznačovalo, že na neúspěšnou sérii naváže. Pražané ale svůj kombinační fotbal s dlouhým držením míče nevydrželi praktikovat dlouho a v šesté minutě mu odzvonil domácí Baránek nepříjemnou hlavičkou, kterou musel zlikvidovat Rada.

Jinak nebyl první poločas žádnou pastvou pro oči. V postupném útoku to Ostravě i Dukle ještě šlo, ale finální fáze byla z obou stran bídná. Bylo příznačné, že nejchytřejší přihrávku vymyslel ve 42. minutě ostravský stoper Frydrych. Jeho pas před velkým vápnem převzal Svěrkoš a z šestnácti metrů znehybnil Radu umístěnou střelou ke vzdálenější tyči.

Dukla do té doby na Pavlenku v podstatě nevypálila. Až těsně před poločasem ho k pořádnému zákroku přinutil Berger, jehož přímý kop přes zeď ostravský gólman zneškodnil s problémy a až nadvakrát.

Na Letné už skandovali: "Mistři!"

Sparťanští fotbalisté zvládli další nástrahu na cestě za titulem. Snaživý Liberec porazili 4:1, udrželi si stoprocentní domácí bilanci a před druhou Plzní uhájili desetibodový náskok. Chybělo sedmnáct minut do konce, doznívaly oslavy čtvrtého gólu, když dvanáct tisíc diváků spustilo: "Mistři, mistři." Ne, sparťané ještě slavit nemohou, ale jsou už hodně blízko. Ve zbývajících čtyřech kolech jim bez ohledu na výsledky druhé Plzně stačí získat dva body. Hotovo už může být příští týden, kdy hrají v Teplicích.

S gólový náskokem se Ostrava mohla více stáhnout, nechat soupeře hrát do plných a čekat na brejky. Z její taktiky vzešly i dvě stoprocentní příležitosti, které mohly Pražany srazit na kolena. Svěrkoš nejprve v 54. minutě uvolnil Narha a jeho technický obstřel zastavila tyč. Svěrkoš o sedm minut narýsoval další geniální pas na Štěpána, ale jeho sólo zhatil Rada.

Hosté se vzdor zvýšené aktivitě žádné příležitosti na vyrovnání nedobrali. Po souboji Kaši s Ouedraogem se sice v 69. minutě dožadovali penalty, ale sudí Proske byl neoblomný. Střídající Marek se pak ve vápně ještě šikovně zbavil Kaši, z úhlu však mířil vysoko nad.

Veledůležité vítězství Ostravy mohl v 88. minutě stvrdit střídající Krmenčík, ale neuspěl a povedlo se mu to až při repete v druhé minutě nastavení.

26. kolo první fotbalové ligy:

• Baník Ostrava - Dukla Praha 2:0 (1:0)
    Branky: 42. Svěrkoš, 90.+2 Krmenčík. Rozhodčí: Proske - J. Paták, Peřina. ŽK: Kukec, Frydrych, Pavlenka - Božič, Marek Hanousek. Diváci: 6302.
  • 1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 3:1 (1:0)
    Branky: 33. a 90.+7 Valenta, 90.+2 Došek - 73. Schulmeister. Rozhodčí: Zelinka - Wilczek, Plesar. ŽK: Šumulikoski (Slovácko). Diváci: 4303.

Sparta Praha - Slovan Liberec 4:1 (1:0)
Branky: 20. Holek, 49. L. Krejčí, 59. Švejdík, 72. Lafata - 54. Sackey. Rozhodčí: M. Paták - Nádvorník, Štěrba. ŽK: Matějovský - Obročník, Frýdek, Sackey, Pavelka, Rajnoch. Diváci: 12.332.