SOUHRN: Slavia v čele, Jihlava bez bodu. Sparta podruhé v řadě padla

19:09aktualizováno  20:09
Vyhráli šlágr pátého kola a vzali si první místo zpátky. Fotbalisté Slavie porazili Plzeň 1:0 a vedou ligovou tabulku o dva body právě před Západočechy a Jabloncem. Mistrovská Sparta pokračuje v tápání, utrpěla druhou porážku za sebou a klesla na čtvrté místo.

Hráči Slavie se radují z gólu. foto: ČTK

Sparta prohrála podruhé v řadě

Jedinou branku zápasu na Julisce dal syn letenské legendy Jana Bergera Tomáš. Obhájce titulu navíc stejně jako před týdnem proti Ostravě neskóroval a v nejvyšší soutěži zaznamenal dvě porážky za sebou poprvé po dvou letech. Dukla naopak pražského rivala porazila poprvé. VÍCE O UTKÁNÍ ČTĚTE ZDE

Dukla Praha - Sparta Praha 1:0 (1:0)

Branka: 22. Berger. Rozhodčí: L. Kovařík - Moláček, Kotík. ŽK: Vácha, Vacek, Dočkal (všichni Sparta). Diváci: 6348.

Sešívaní udolali i Plzeň

Západočeši měli v přímém souboji o první místo víc šancí, dvakrát trefili brankovou konstrukci, ale prosadil se jen v 66. minutě záložník Pražanů Jaromír Zmrhal. Červenobílí vyhráli i třetí domácí duel sezony, připravili Viktorii první porážku v tomto ročníku nejvyšší soutěže a přeskočili ji o dva body na čele tabulky. Kouči Plzně Miroslavu Koubkovi nevyšel návrat na Slavii, z jejíž lavičky byl v březnu odvolán. VÍCE O UTKÁNÍ ČTĚTE ZDE

Slavia Praha - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)

Branka: 66. Zmrhal. Rozhodčí: Zelinka - Jiřík, Hock. ŽK: Nitrianský, Baéz, Latka, Milan Škoda, V. Vukadinovič - Procházka, Hořava, R. Hubník. Diváci: 11.003.

Příbram doma prohrála poprvé od loňského října

Příbram po prohře 2:3 s Bohemians 1905 a stále čeká na první výhru v sezoně. Proti "Klokanům" přitom vedla, když Fillo hlavou zužitkoval dlouhý aut Nevese.

Jenže hosté po změně stran otočili skóre góly Mosquery, Moravce a Brabce a stali se po Spartě prvním týmem, který od loňského října v Příbrami vyhrál. Domácí Švancara v nastavení už jen snižoval.

Definitivní rozhodnutí přišlo dvě minuty před koncem. Do rychlého brejku se zapojila hned čtveřice hostů a Brabec zakončil akci přesnou střelou. V závěru Příbram stačila alespoň korigovat na 2:3, kdy se trefil Švancara.

1. FK Příbram - Bohemians Praha 1905 2:3 (1:0)

Branky: 23. Fillo, 90.+1 Švancara - 51. Mosquera, 66. Moravec, 88. E. Brabec. Rozhodčí: Lerch - Pelikán, Kubr. ŽK: Tarczal, Hájovský, Zápotočný, Sus - Šmíd, Mosquera.

Nováček dal po 806 minutách konečně gól a vyhrál

První vstřelené góly i první vítězství v sezoně oslavili fotbalisté Hradce Králové. Jejich střelecké trápení trvalo 806 minut.

Slovácko porazili 2:0 díky gólům útočníka Dvořáka a záložníka Haliloviče a v tabulce se odrazili od sestupových příček. Východočeši tak vyhráli poprvé od návratu do nejvyšší soutěže.

Hradec Králové - 1. FC Slovácko 2:0 (1:0)

Branky: 39. P. Dvořák, 71. Halilovič. Rozhodčí: Houdek - Kordula, Štěrba. ŽK: Chleboun, P. Mareš - T. Rada, Košút. Diváci: 3125.

Jablonci vystřílel výhru obránce, Jihlava je dál bez bodu

Třetí výhru v pátem zápase si připsali Jablonečtí. Na svém stadionu porazili 2:0 poslední Jihlavu, která nemá stále ani bod, a poskočili do nejvyšších pater tabulky. Oba góly vstřelil obránce Filip Novák.

Šance Jihlavy na premiérový bodový zisk snížil v 58. minutě Kukol, který byl vyloučen po druhé žluté kartě. Vysočina nedohrála v plném počtu ani předchozí zápas na Slovácku.

Severočeský tým si v početní výhodě vytvořil až drtivou převahu, jenže neproměnil žádnou další šanci. Dvakrát neuspěl Pospíšil, před prázdnou brankou selhal i Španěl Romera. V závěru pak Novák nevyužil možnost zkompletovat hattrick, protože střílenou přihrávkou přestřelil.

Baumit Jablonec - Vysočina Jihlava 2:0 (1:0)

Branky: 24. a 50. F. Novák. Rozhodčí: Kocourek - Wilczek, Arnošt. ŽK: Kučera, Kukol (oba Jihlava). ČK: 57. Kukol. Diváci: 3318.

Budějovice nepoložilo ani brzké vyloučení

Nováček z Českých Budějovic se dočkal premiérové výhry po návratu do nejvyšší soutěže, přestože hrál od 23. minuty bez vyloučeného Mateje Podstavka. Ve čtvrté minutě otevřel skóre Bosňan Mirzad Mehanovič, už za pět minut ale srovnal Jaroslav Machovec a v oslabení v druhé půli rozhodl Petr Benát.

Jan Vošahlík po souboji s boleslavským Janem Bořilem, který dostal za zákrok žlutou kartu.

V polovině první půle Dynamu zápas zkomplikoval slovenský stoper Podstavek, který během dvou minut viděl dvakrát žlutou kartu a musel předčasně do sprch.

Boleslav sice v přesilovce většinu času držela míč, ale její tlak byl platonický. České Budějovice dobře bránily a v 73. minutě podnikly povedenou útočnou akci. Na Machovcův centr si naběhl Benát a přesnou střelou k tyči otočil skóre.

Dynamo České Budějovice - FK Mladá Boleslav 2:1 (1:1)

Branky: 9. Machovec, 73. Benát - 4. Mehanovič. Rozhodčí: Proske - Peřina, Vysloužil. ŽK: Podstavek, Vošahlík, Linhart - Bořil, Tavares, Wágner, Magera. ČK: 23. Podstavek. Diváci: 2886.

Baník poskočil na čtvrté místo

Navzdory nečekanému vítězství na Spartě přišly ostravské fotbalisty povzbudit slabé čtyři tisíce diváků a v rozpačité kulise, pod níž se podepsal bojkot obou fanouškovských táborů, trpěl i fotbal.

První slabší chvilku si vybrala brněnská defenziva ve 20. minutě a hned to mělo fatální následky: Zavadil se nechal před vápnem lehce odstavit od balonu Kukecem a jeho centr si na malém vápně skluzem usměrnil do vlastní sítě Jugas.

Vojtěch Štěpán z Baníku Ostrava.

Hostující bek sehrál smolný zápas. Jeho part přesně po hodině skončil červenou kartou za faul na Greguše.

Paradoxně až v oslabení začali být hosté daleko aktivnější. Když po rychlém protiútoku Buchtova rána z šestnáctky lízla boční síť, v hledišti to jen zahučelo. Deset minut před koncem měl vyrovnání na hlavě Pašek, ale zblízka přestřelil.

Baník Ostrava - Zbrojovka Brno 1:0 (1:0)

Branka: 20. Jugas vlastní. Rozhodčí: Jílek - Paták, Kříž. ŽK: Byrtus, Mensah - Zavadil. ČK: 60. Jugas. Diváci: 4091.

Liberec zůstává bez výhry

Liberečtí fotbalisté v novém ligovém ročníku dál čekají na první vítězství. V páteční předehrávce pátého kola remizovali v Teplicích 2:2. Alespoň bod zachránili v závěru, kdy vyrovnal střídající útočník Kevin Luckassen.

FK Teplice - Slovan Liberec 2:2 (0:0)

Branky: 63. Vůch, 79. Krob z pen. - 52. Hadaščok, 88. Luckassen. Rozhodčí: Hrubeš - Pospíšil, Urban. ŽK: Pimpara, Hadaščok, Fleišman, Frýdek, Šural, Luckassen (všichni Liberec). Diváci: 5720.