Baroš začal jako náhradník. Baník hrál s Budějovicemi 0:0

17:07aktualizováno  21:06
OSTRAVA - Fotbalisté Ostravy remizovali v 17. kole první ligy s Českými Budějovicemi 0:0. Domácím k důležité výhře nepomohl ani navrátilec Milan Baroš, který se na Bazalech představil po 11 letech a dnes odehrál závěrečných dvaadvacet minut. Na výborně připraveném terénu bylo naopak takřka celé utkání lepší Dynamo, ale několik šancí mu zmařil ostravský brankář Michal Bárta. Baník po důležitém "záchranářském" souboji drží dvanácté místo, Jihočeši jsou dál patnáctí.

Baroš při návratu do Baníku. foto: ČTK

I když nenastoupil od začátku, Barošovi se od ostravských fanoušků dostalo bouřlivého přivítání. To však byla jediná radost, kterou Baník svým příznivcům v první půli udělal. Pasivní a statická hra neměla naději na úspěch. České Budějovice deset minut vyčkávaly na úvodní tlak soupeře, a když nepřišel, pochopily, že mohou bez obav útočit.

A Baník, nejvíce inkasující tým ligy, začal mít dost starostí. Seriál velkých šancí Dynama, které v týdnu řešilo nečekanou rošádu na trenérském postu, rozjel v desáté minutě po Táborského kolmici za obranu Benát, ale Bárta vyběhl včas a jeho střelu vyrazil do zámezí. Z následujícího rohu, před nímž exekutora Horu bombardovali fanoušci sněhovými koulemi, měl gól na hlavě Machovec, jenže Bárta reflexivně jeho pokus vyrazil před sebe.

Baník nenabídl nic, čím by hosty mohl ohrozit. Rychlost i kreativita; to vše bylo na straně Dynama. Další možnost měl ve 27. minutě Řezníček, který po zaváhání ostravské obrany zůstal stát na jedenácti metrech sám před brankářem, ale z voleje po Novákově centru minul pravou tyč.

Ostych Slezany opustil až po změně stran. Baník se soupeřem srovnal krok, ale větší tah na bránu stále zdobil Jihočechy. Průbojný Hora se v 65. minutě nebojácně pustil do domácího vápna a jeho tvrdý projektil znovu musel krotit Bárta.

Bazaly pořádně rozpumpoval až Barošův nástup v 68. minutě, strnulý herní projev Baníku bez momentu překvapení však ani druhý nejlepší střelec reprezentační historie sám změnit nemohl.

Po kratičkém záchvěvu Ostravy znovu převzali iniciativu hosté a po chaosu uvnitř domácího vápna v 79. minutě zlikvidoval Bárta další gólovou ránu Táborskému. Budějovice tak ve třetím zápase vyšly střelecky naprázdno a nakonec mohly ještě litovat: domácí za celé utkání netrefili bránu, přesto mohli brát tři body. V 90. minutě míč propadl na malé vápno ke Krautovi, který však v největší šanci Baníku promáchl.

Sobotní výsledky 17. ligového kola

FC Baník Ostrava - SK Dynamo České Budějovice 0:0
Rozhodčí: L. Kovařík - Vysloužil, T. Kovařík. ŽK: Kukec - Táborský, Hora, Novák. Diváci: 8918.

Sestavy: Ostrava: Bárta - Zawada, Frydrych, Kaprálik, Starý - Droppa, Hable - Stožický (68. Baroš), Lukeš (59. Fantiš), Kukec - Kraut. Trenér: Pulpit.

České Budějovice: Daněk - Novák, Mchojan, Lengyel, Machovec - Rýdel - Klesa (78. Javorek), Benát, Táborský (90. Halama), Hora - Řezníček (87. Černý). Trenér: Švantner.

Slovan Liberec - Baumit Jablonec 1:0 (0:0)
Branka: 66. Štajner. Rozhodčí: Jech - Košec, Pospíšil. ŽK: Pavelka, Rabušic, Štajner (všichni Liberec). Diváci: 3666.

Sestavy: Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Pavelka (85. Delarge), Hušek, Rybalka (87. Sackey), Frýdek (90. Coufal) - Štajner - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Jablonec: Valeš - Rossi, Beneš, Kysela - Kopic, Loučka, Zoubele, Vaněk (66. Piták), Novák (87. Jablonský) - Čížek - Pázler (59. Třešňák). Trenér: Kotal.