Baltimore slaví triumf v Super Bowlu, nezastavil ho ani výpadek proudu

8:35aktualizováno  9:58
NEW ORLEANS - Hráči Baltimoru Ranvens vyhráli podruhé v historii Super Bowl. Ve 47. finále zámořské ligy amerického fotbalu NFL porazili San Francisco 49ers 34:31 a zabránili mu vyrovnat rekord v ligy v poštu triumfů. Po po pěti finálových výhrách mu uštědřili první porážku.

Bernard Pierce olavuje výhru foto: ČTK

"Havrany" za druhou výhrou v Super Bowlu po roku 2000 dovedl quarterback Joe Flacco, který zkompletoval 22 ze 33 přihrávek na 287 yardů, z toho tři na touchdown, a získal cenu pro nejužitečnějšího hráče zápasu.

Ve sledovaném bratrském souboji mezi trenéry obou týmů byl úspěšnější John Harbaugh, jenž předčil o rok mladšího bratra Jima. "Koučovat proti bratrovi v Super Bowlu bylo mnohem těžší, než jsem si myslel. Bylo to bolestné.

Zvláště když Jim byl těžký protivník," řekl po utkání John Harbaugh. "Když jste si takto blízcí věkem, tak s bratrem bojujete o všechno. O hot dog, holky, no a my s Jimem o Super Bowl. Jít po zápase a podat mu ruku s tím, že jsem ho porazil, však bylo opravdu náročné," dodal.

Odehrálo se i bratrské dělení

Každému z bratrů však patřil jeden poločas. V prvním totiž dominoval na hřišti Baltimore. Na touchdowny Anquana Boldina, Dennise Pitty a Jacobyho Jonese totiž San Francisco dokázalo odpovědět jen dvěma tříbodovými kopy.

Poločas tak prohrálo 6:21. A ve druhé části navíc nedokázalo po odkopu zastavit znovu Jonese, který přeběhl celé hřiště a returnem dlouhým 108 yardů vytvořil rekord Super Bowlu.

V zápětí přišel výpadek proudu, který utkání na půl hodiny přerušil. Teprve to San Francisco probudilo a 17 body v řadě se vrátilo do hry. "Oba týmy se s tím musely vypořádat, jim se to ale očividně povedlo lépe," litoval kouč Ravens John Harbaugh.

Deset minut před koncem se dokonce San Francisco přiblížilo na pouhé dva body, ale baltimorská obrana vedená Rayem Lewisem, pro kterého šlo o poslední zápas kariéry, už výhru nepustila. I když podle poražených i za cenu nedovoleného zákroku při snaze San Francisca o rozhodující touchdown.

Baltimore nejprve kopem zvýšil na 34:29, a když ho v závěru soupeř zatlačil, raději čtyři sekundy před koncem vběhl "odkopávač" Sam Koch do vlastního bodového území, čímž dal soupeři dva body, než aby hrozilo, že San Francisco z odkopu zaboduje touchdownem.

"Rozhodně jsme si zápas zbytečně zkomplikovali. Na druhou stranu jsme alespoň divákům nabídli hezký a dramatický zápas," komentoval to nejužitečnější hráč zápasu Flacco.