Rosolová a Maslák jsou na HMS ve finále čtyřstovky

12:53aktualizováno  20:34
ISTANBUL - Čeští atleti Denisa Rosolová a Pavel Maslák poběží finále závodu na 400 metrů na halovém mistrovství světa v Istanbulu. Oba byli ve svých semifinále druzí - Rosolová v času 52,79 sekundy, Maslák proběhl cílem za 46,49 sekundy. O první vrchol šampionátu se postarala ukrajinská pětibojařka Natalia Dobryňská, která vytvořila nový halový světový rekord 5013 bodů a jako první překonala pětitisícovou hranici. Mistrem světa ve vrhu koulí je Američan Ryan Whiting za rovných 22 metrů.

Denisa Rosolová (vpravo) foto: ČTK

Českým běžcům se dařilo. Úřadující halová mistryně Evropy Rosolová vyhrála rozběh, stejně jako Maslák na téže trati a Jakub Holuša na osmistovce. Těžkou úlohu nezvládla půlkařka Lenka Masná, které se nepodařilo postoupit z rozběhu do finále.

Rosolová, Maslák i Holuša zvládli své dopolední závody excelentně. Rosolová uspěla v rozběhu v boji loktů při klíčovém seběhu po prvním dvousetmetrovém okruhu a na prvním místě doběhla až do cíle v času 52,95 sekundy. "Jsem ráda, že jsem vyhrála kvůli lepší dráze pro semifinále," uvedla po rozběhu Rosolová.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

To se jí vyplatilo, protože také v semifinále měla výhodnou pátou dráhu a k postupu do finále jí pomohla i skutečnost, že byla v nejpomalejším běhu. V cílové rovince porazila ve finiši Jamajčanku Dominique Blakeovou.

Český běžec Pavel Maslák (vpravo) při závodě na 400 metrů

"Holky to strašně nakoply, já chtěla jít na první místo, ale pak jsem radši zvolnila, abych měla síly na závěr. A to se povedlo," pochvalovala si Rosolová. "V závěru jsem nic nepošetřila. Kdyby bylo z toho bylo třetí místo, budu nadšená. Bude to ale hodně těžké," řekla.

Jednadvacetiletý český rekordman Maslák si také počínal jako ostřílený závodník. V rozběhu seběhl jako první a postoupil bez potíží do semifinále časem 47,00 sekundy. "První místo je dobré, chtěl jsem ho kvůli nasazení pro večerní semifinále. Mohl bych běžet rychleji, ale netuším, kolik mi zbylo sil. Nemám tolik zkušeností," konstatoval Maslák.

Mladý vícebojař Helcelet je po prvním dnu sedmiboje čtvrtý

Přesto se svého druhého běhu vůbec nebál. Rozběhl závod tak, že všem po prvním kole utekl. V závěru mu sice chyběly síly, ale postupovou pozici nakonec uhájil a odrazil nápor třetího Brita Richarda Bucka.

"Chtěl jsem postoupit z prvního místa, což se nepovedlo. Na dvoustovce jsem zvolnil, abych měl síly na konci, ale to byla asi chyba," uvedl Maslák. "Na finále jsem si věřil hodně, ale nechtěl jsem to nikde rozhlašovat, aby si lidé nemysleli, že jsem namyšlený. Tušil jsem, že to řada favoritů pokazí," prohlásil.

Výborně bojuje na šampionátu také dvacetiletý nováček Adam Sebastian Helcelet, který je po prvním dnu sedmiboje a čtyřech disciplínách na čtvrté pozici jen 12 bodů za bronzovým místem. Na kontě má 3277 bodů hlavně díky osobnímu rekordu ve výšce 206 cm a poprvé v životě by mohl překonat hranici 6000 bodů.

Mladý český vícebojař Adam Sebastian Helcelet

Vede Američan Ashton Eaton, ale jeho snaha o světový rekord zřejmě nevyjde kvůli nevýrazné stovce, zaviněné i problémy se startovacím zařízením, a výšce (203). Přesto jasně vede součtem 3654 bodů. I Holuša si ve svém běhu počínal zkušeně. Polovinu trati se "vezl" na druhém místě, v závěru zrychlil a v času 1:50,49 minuty nečekaně porazil Etiopana Mohammeda Amana a Ismaila Ahmeda Ismaila ze Súdánu, kteří platí za favority celého závodu.

"O takovém průběhu závodu jsem snil. Bylo to z mé strany kontrolované, sebevědomé, tak na 80 procent mých možností," řekl Holuša, který obhajuje páté místo z HMS v Dauhá. Na půlce žen se z rozběhů postupovalo rovnou do boje o medaile a na to Masné čas 2:03,08 minuty nestačil. "Čas je pro mě zklamáním," litovala česká běžkyně, která skončila celkově desátá.

Výsledky halového mistrovství světa v atletice v Istanbulu

Finále

Muži
Koule:
1. Whiting (USA) 22,00, 2. Storl (Něm.) 21,88, 3. Majewski (Pol.) 21,72

Sedmiboj (po čtyřech disciplínách): 1. Eaton (USA) 3654 b. (60 m: 6,79 - dálka: 816 - koule: 14,56 - výška: 203), ...4. HELCELET 3277 (7,19 - 724 - 14,04 - 206).

Ženy
Pětiboj:
1. Dobryňská (Ukr.) 5013 - světový rekord (60 m př.: 8,38 - výška: 184 - koule: 16,51 - dálka 657 - 800 m: 2:11,15), 2. Ennisová (Brit.) 4965 (7,91 - 187 - 14,79 - 619 - 2:08,09), 3. Skujyteová (Lit.) 4802 (8,57 - 190 - 16,26 - 624 - 2:19,99).

Semifinále

Muži
400 m:
1. Pinder (Bah.) 45,94, ...7. MASLÁK 46,49 - postoupil do finále.

Ženy
400 m:
1. Richardsová-Rossová (USA) 50,99, ...8. ROSOLOVÁ 52,78 - postoupila do finále.

Rozběhy a kvalifikace

Muži
60 m:
1. Rodrigues (Šp.) a Gatlin (USA) oba 6,64.

400 m: 1. Pinder (Bah.) 46,49, ...5. MASLÁK 47,00 - postoupil do semifinále.

800 m: 1. Lalang (Keňa) 1:49,50, ...14. HOLUŠA 1:50,49 - postoupil do semifinále

1500 m: 1. Iguider (Mar.) 3:38,41

Dálka: 1. Da Silva (Braz.) 828.

Koule: 1. Storl (Něm.) 21,43.

Ženy
400 m:
1. Pyhydová (Ukr.) 52,02, ...3. ROSOLOVÁ 52,95 - postoupila do semifinále.

800 m: 1. Kofanovová (Rus.) 1:59,80, ...10. MASNÁ 2:03,08 - nepostoupila do finále.

1500 m: 1. Alávíová-Selsúlíová (Mar.) 4:08,56.

3000 m: 1. Burkaová (Et.) 9:01,32.

60 m př.: 1. Pearsonová (Austr.) 7,85, ...10. ŠKROBÁKOVÁ 8,20 - postoupila do semifinále.

Výška: 1. Čičerovová (Rus.) a Jungmarková (Švéd.) obě 195, trojskok: 1. Aldamaová (Brit.) 14,62.