Halové mistrovství trápí špatné starty sprinterů

21:24
ISTANBUL - Skoro to vypadá, že na halové mistrovství světa přijeli do Istanbulu amatérští atleti, kteří ani neumějí pořádně vystartovat. Při zakleknutí do bloků jako by se třásli nervozitou, při povelu pozor sebou cukají, a když startér vystřelí, naopak "spí". A když zrovna vyběhnou včas, hned po startu zase váhají, zdali někdo ze soupeřů "neulil" a rozhodčí závod nevrací.

Běžkyně Kristi Castlinová byla na halovém mistrovství světa v Istanbulu jednou z hlavních favoritek v závodě na 60 metrů překážek, ale zaspala při startu foto: Reuters

Na vině však nejsou špatné nervy závodníků, ale nejspíš špatná akustika zbrusu nové haly. Výstřel ze startovní pistole je totiž z reproduktorů za bloky slyšet jen málo, zato se pak k závodníkům vrací ozvěna po odrazu od stropu a stěn haly. Výsledkem jsou reakční časy jako u žáků. "To mají dvě pistole, nebo co?" komentovala to australská překážkářka Sally Pearsonová.

Ta byla dnes jednou z mála sprinterů, kteří na problémy se startovacím zařízením nedoplatili. Její reakční čas 0,137 sekundy patřil k nejlepším. Naopak "spánek" v blocích (0,423 sekundy) znamenal konec pro další adeptku na stupně vítězů Kristi Castlinovou z USA, která do cíle ani nedoběhla.

Smutným hrdinou byl také Jamajčan Lerone Clarke, jeden z favoritů závodu na 60 metrů, který reagoval na start v času 0,420 sekundy. Výsledkem byl výkon 7,05 sekundy a nečekané vyřazení. Jamajčané dokonce uvažovali o podání protestu. "Když jsme se o tom bavili, tak nikdo v tom neviděl problém. Nechápu to. Je jasné, že je tady problém s akustikou," řekl jamajský funkcionář Fitzalbert Coleman.

Startovací zařízení je v pořádku, hájí se pořadatelé

To organizátoři odmítli a oznámili, že se žádný závod opakovat nebude. "Startovací zařízení bylo zkontrolováno a je v pořádku. Všichni měli stejné podmínky," stojí v oficiálním prohlášení pořadatelů šampionátu.

Podle mnohých by ale startovací zařízení mělo fungovat jinak. "Tohle se přece musí spravit," prohlásil Jamajčan Nesta Carter, další adept na medaili z krátkého sprintu. "Je to nefér, protože startovní výstřel neslyší všichni závodníci stejně," vysvětloval.

Na špatné podmínky na startu si stěžovala naprostá většina atletů při závodech v cílové rovince. "Neslyšel jsem pořádně výstřel," láteřil po sprintu na 60 metrů americký sedmibojař Ashton Eaton, který reagoval v čase 0,277 sekundy a výsledkem byl pro něj neuspokojivý výkon 6,79.

Vítěz rozběhů Američan Justin Gatlin reagoval na první zvuk. "Říkali mi, ať ozvěnu ignoruji. To jsem přesně udělal. Ale chápu, že pro nezkušené to může být velký problém," řekl muž, který zvládl rovinku v času 6,64 sekundy. "Mým úkolem je běžet rychle, a to dělám," prohlásil.

S ozvěnou měla zkušenost i česká překážkářka Lucie Škrobáková. "Výstřel je slyšet dvakrát. Prvně téměř neznatelně a pak hlasitěji odrazem. Proto si někteří myslí, že jde o signalizaci ulitého startu. Ale já na to byla upozorněna, abych reagovala hned napoprvé," komentovala to na webu atletika.cz.

Absolutně tristní pohled byl pak na rozběhy mužů na 60 metrů. Pod 0,2 sekundy, což je standardní reakce špičkových sprinterů, se dostalo z 40 přihlášených závodníků jen čtrnáct...