Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Arsenalu výhra 2:0 na Bayernu nestačila, postupuje i Málaga

23:07aktualizováno  23:11
PRAHA - Zbylými čtvrtfinalisty fotbalové Ligy mistrů jsou Bayern Mnichov a Málaga. Německý gigant postoupil, přestože v domácí odvetě osmifinále s Arsenalem prohrál 0:2. První duel však skončil jeho triumfem 3:1 a Londýňanům s Tomášem Rosickým v sestavě chyběl ještě jeden zásah. Málaga otočila souboj s Portem, po venkovní prohře 0:1 vyhrála doma 2:0.

Müller z Bayernu Mnichov. foto: Reuters

Arsenal potřeboval k postupu vstřelit minimálně tři góly, tedy stejně, kolik jich bavorský celek doma inkasoval v celém ročníku LM. Proto toužil po rychlé trefě a ta skutečně přišla.

Prsty v ní měl Rosický, který nastoupil v základní sestavě teprve podruhé v této sezoně Ligy mistrů či anglické ligy. Už ve 3. minutě poslal do pravého křídla Walcotta, jehož střílený centr napálil do sítě Giroud.

Výsledky

Bayern Mnichov - Arsenal 0:2 (0:1) Branky: 3. Giroud, 86. Koscielny. Rozhodčí: Královec - Wilczek (oba ČR), Slyško (SR). Diváci: 68.000. První zápas: 3:1, postoupil Bayern.

Sestavy: Bayern: Neuer - Lahm, Dante, Van Buyten, Alaba - Javi Martínez, Luiz Gustavo - Müller, Kroos (78. Timoščuk), Robben - Mandžukič (73. Gomez). Trenér: Heynckes.

Arsenal: Fabiaňski - Jenkinson, Mertesacker, Koscielny, Gibbs - Rosický, Arteta, Ramsey (72. Gervinho), Cazorla - Walcott (72. Oxlade-Chamberlain), Giroud. Trenér: Wenger.

Málaga - Porto 2:0 (1:0) Branky: 43. Isco, 77. Santa Cruz. Rozhodčí: Rizzoli - Stefani, Faverani (všichni It.). Diváci: 28.000. ČK: 49. Defour (Porto). První zápas: 0:1, postoupila Málaga.

Sestavy: Málaga: Willy - Gámez, Weligton, Demichelis, Antunes - Joaquín (88. Camacho), Toulalan, Iturra, Isco - Saviola (78. Piazón), Júlio Baptista (74. Santa Cruz). Trenér: Pellegrini.

Porto: Helton - Danilo, Otamendi, Mangala, Alex Sandro (70. Atsu) - Lucho González, Joao Moutinho (46. Rodríguez), Fernando - Defour, Martínez, Varela (58. Maicon). Trenér: Pereira.

"Brzká branka soupeře nebyla v plánu. Dalo jim to šanci. Nakonec z toho bylo drama, ale hlavní je, že jsme postoupili. I když můžeme mluvit o štěstí, že jsme dali v Londýně tři góly," řekl trenér Bayernu Jupp Heynckes. "Nemělo se to stát, ale stalo se. Chyběla nám větší agresivita, ale je fajn, že jsme o zvládli," uvedl záložník Arjen Robben.

Místo dalšího tlaku se však Arsenal často stahoval na vlastní polovinu a utápěl se v nepřesnostech. Rosický se snažil hru rozhýbat a neustále nabádal spoluhráče k napadání, jenže marně. Byl však hodně aktivní a bojoval. Dokonce za ostrý skluz na Robbena obdržel žlutou kartu od českého sudího Pavla Královce.

Bayern se bez větších obtíží bránil a čekal na brejky. Velkou šanci měl v 67. minutě Robben, který po Müllerově patičce běžel sám na brankáře Fabiaňského, jenž ho ale vychytal.

Až v 86. minutě vyšla Arsenalu standardní situace, při které v těžké pozici hlavičkoval Koscielny přesně k tyči a ještě vykřesal naději. Vytoužený třetí gól však už Arsenal nestihl a vypadl. Anglie tak bude poprvé od sezony 1995/96 bez zastoupení ve čtvrtfinále Ligy mistrů.

V druhém dnešním utkání byly karty rozdány vyrovnaněji, jelikož si Porto přivezlo z prvního duelu nejtěsnější výhru. Málaga mohla ztrátu dohnat po gólu Savioly, jenže jeho dorážka nebyla uznána kvůli předchozímu faulu Júlia Baptisty na brankáře. Faulován byl ale nejspíš sám brazilský záložník.

Domácí to mrzet nemuselo. Dvě minuty před poločasem si připravila střelu největší hvězda týmu Isco a technickou ranou z 18 metrů zařídil vyrovnání dvojzápasu. Krátce po změně stran dostal druhou žlutou kartu hostující Defour a Porto dohrávalo v deseti.

Rozhodující okamžik přišel v 77. minutě, kdy si na rohový kop Isca naskočil Santa Cruz a hlavou zařídil postup španělského celku. V tu chvíli byl na hřišti sotva tři minuty. Porto se sice ještě snažilo o postupovou trefu, ale domácí obrana byla neprostupná.

"Ještě nedávno jsme o něčem podobném, jako je postup do čtvrtfinále Ligy mistrů, ani neuvažovali. Zdá se to neskutečné, ale postoupili jsme zaslouženě. Zápas jsme si užívali a všichni hráči si zaslouží pochvalu," řekl Isco, který s Málagou v Lize mistrů debutuje.

Čtvrtfinálové dvojice určí páteční los.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...