Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Arsenal sahal po zázraku marně, Atlético postupuje na penalty

22:42aktualizováno  23:43
MONAKO - Příznivci Arsenalu musí skousnout další hořký neúspěch. Ačkoliv se po domácí prohře 1:3 v úvodním osmifinále Ligy mistrů nedávaly před odvetou v Monaku Londýňanům velké šance, ke vstřelení postupového gólu nechybělo moc. Výhra pouze 2:0 ale znamená konec. Stejně jako pro Bayer Leverkusen, který nezvládl penaltovým rozstřel proti Atlétiku Madrid.

Nešťastný záložník Arsenalu Theo Walcott foto: Reuters

Kapitán české reprezentace Tomáš Rosický chyběl v sestavě londýnského klubu kvůli chřipce.

Mohli se zapsat do historie Ligy mistrů. Za svým snem a nadějí se hnali od prvních minut.

Odvety osmifinále Ligy mistrů:

• AS Monako - Arsenal FC 0:2 (0:1)
    Branky: 36. Giroud, 79. Ramsey. Rozhodčí: Moen - Haglund, Andas (všichni Nor.). První zápas: 3:1, postoupilo Monako. Diváci: 17.263.
  • Atlético Madrid - Bayer Leverkusen 1:0 po prodl. (1:0, 0:0), 3:2 na penalty
    Branka: 27. M. Suárez. Penaltu proměnili: Griezmann, M. Suárez, Torres - Rolfes, Castro. Penaltu neproměnili: R. García, Koke - Calhanoglu, Toprak, Kiessling. Rozhodčí: Rizzoli - Tonolini, Manganelli (všichni It.). První zápas: 0:1, postoupilo Atlético. Diváci: 40.000.

Fotbalisté Arsenalu ale nakonec nedokázali na hřišti Monaka odčinit prohru 1:3 z úvodního osmifinálového klání. Před zraky monackého knížete Alberta II. londýnskému celku chyběl jen jeden gól...

Stále tak platí, že žádný tým v novodobé historii Ligy mistrů nedokázal postoupit poté, co v odvetném klání musel vstřelit více než jednu branku.

Naději pro Arsenal vykřesal ve 36. minutě Giroud, který už předtím hlavičkoval těsně vedle. Francouzský útočník převzal přihrávku od Welbecka, jeho následnou střelu ale vyrazil Subašič. Jenže míč se odrazil zpět k Giroudovi, který se rychle zorientoval a poslal míč do sítě.

Londýňané si na konci prvního poločasu vytvořili obrovský tlak, blízko gólu byl Welbeck, jehož sražená střela Abdennourem skončila jen pár metrů vedle monacké brány.

Ve druhé půli se do ofenzivy také častěji dostávali domácí, kteří tak nepouštěli Arsenal do náporu jako v předchozí pětačtyřicetiminutovce. Dvě šance měl sice Özil, ránu z přímého kopu mu ale chytil Subašič, poté jeho střela prolétla těsně vedla pravé tyče.

Rozjásaný kouč Monaka Leonardo Jardim.
Mesut Özil z Arsenalu prochází obranou Monaka.

Ten pravý náboj ale zápas získal až v 79. minutě.

Střídající Walcott sice nastřelil levou tyč, ale k odraženému míči se dostal Ramsey a přesnou ranou zvýšil na 2:0. Od té doby začal bláznivý hon Arsenalu na třetí, postupový gól.

A ten mohl přijít v 83. minutě. Giroud se probil k hlavičce, míč už směřoval do brány, jenže Subašič neuvěřitelným zákrokem balon vyrazil.

Arsenal ani v závěrečném pětiminutovém nastavení nedokázal vstřelit další branku, a tak do čtvrtfinále Ligy mistrů postoupilo Monako. Anglický klub se už pět let nedokázal dostat přes osfiminále.

Německý kolaps při penaltách: dvě mimo a jedna do brankáře

Loňský finalista Ligy mistrů Atlético Madrid prohrálo úvodní duel s Leverkusenem 0:1 a v domácím klání mělo co napravovat.

A přestože v první půlhodině zápasu nebyli domácí výrazně lepším celkem, ve 27. slavili úvodní gól. Míč se za hranici pokutového území Leverkusenu odrazil k Mario Suárezovi a jeho si střelu si bránící Töprak srazil do vlastní sítě.

Fernando Torres z Atlétika Madrid centruje do vápna Bayeru Leverkusen.

Jelikož stav 1:0 vydržel až do konce druhého poločasu, v Madridu se prodloužovalo. Ani to ale rozuzlení nepřineslo, a tak přišly na řadu penalty.

V nich předvedli hosté psychický kolaps. Dva hráči Bayeru překopli bránu úplně, další trefil pomalou střelou doprostřed gólmana. Po vítězném rozstřelu v poměru 3:2 tak postupují Španělé.