Arsenal vede v Anglii už o čtyři body, Liverpool klopýtl v derby

16:28aktualizováno  21:21
LIVERPOOL - Už na čtyři body zvýšili fotbalisté Arsenalu svůj náskok v čele anglické ligy. Domácí zápas se Southamptonem vyhráli 2:0 a odskočili Liverpoolu, který ve 12. kole jen remizoval v derby na hřišti Evertonu 3:3. Tomáš Rosický odehrál za Arsenal závěrečnou čtvrthodinu. Zaváhání "Reds" využila také Chelsea s Petrem Čechem, která si v londýnském derby poradila s West Hamem 3:0, je třetí a bodově se na Liverpool dotáhla.

Fotbalista Arsenalu Olivier Giroud (vpravo) a brankář Southamptonu Artur Boruc foto: Reuters

Anglická fotbalová liga - 12. kolo

Everton - Liverpool 3:3 (72. a 82. Lukaku, 8. Mirallas - 5. Coutinho, 19. Suárez, 89. Sturridge)

Arsenal - Southampton 2:0 (22. a 86. z pen. Giroud)

Fulham - Swansea 1:2 (64. Parker - 56. vlastní Hughes, 80. Shelvey)

Hull - Crystal Palace 0:1 (81. Bannan

Newcastle - Norwich 2:1 (2. Rémy, 38. Gouffran - 80. Fer)

Stoke - Sunderland 2:0 (30. Adam, 81. N'Zonzi)

West Ham United - Chelsea 0:3 (21. z pen. a 82. Lampard, 34. Oscar)

Duel "Kanonýrů" s třetím Southamptonem, který vinou dopravních problémů začal s patnáctiminutovým zpožděním, rozhodl dvěma góly francouzský útočník Olivier Giroud. Nejprve ve 22. minutě potrestal minelu gólmana hostů Artura Boruce, když mu odebral míč a uklidil jej do prázdné branky. Čtyři minuty před koncem pojistil výhru domácích z penalty po faulu na Pera Mertesackera.

V Liverpoolu skóre Merseyside derby otevřeli hosté, když se už v 5. minutě po rohovém kopu prosadil Brazilec Coutinho. Jednadvacetiletý záložník skóroval poprvé od lednového příchodu z Interu Milán. Everton ale za další tři minuty vyrovnal, přesnou střelou do horního rohu se o to postaral Kevin Mirallas. Díky trefě Luíse Suáreze z přímého kopu a jeho devátému gólu v sezoně však Liverpool v 19. minutě znovu vedl. Po změně stran zařídil obrat v utkání útočník Romelu Lukaku, jehož dvě branky znamenaly pro letní posilu z Chelsea již šestý a sedmý zásah v ročníku.

Vítězství domácím sebral minutu před koncem Daniel Sturridge, který tak udržel krok se Suárezem v čele tabulky střelců anglické ligy. Dvěma brankami se na výhře Chelsea v duelu s "Kladiváři" podílel záložník Frank Lampard. Nejprve v 21. minutě proměnil pokutový kop po faulu gólmana Jussiho Jääskeläinena na Oscara. Brazilský útočník třináct minut nato střelou k tyči zaznamenal pátou trefu v ročníku a stal se nejlepším ligovým střelcem "Blues". Osm minut před koncem uzavřel skóre na konečných 3:0 znovu Lampard.

Obránce Sunderlandu Ondřej Čelůstka odehrál na hřišti Stoke 69 minut, ale porážce 0:2 nezabránil. Hosté museli téměř hodinu hrát bez vyloučeného Wese Browna. Duel nováčků mezi Hullem a Crystal Palace vyhráli 1:0 hosté, kteří před zápasem jmenovali novým trenérem Tonyho Pulise. Ke druhé výhře v sezoně však tým ještě dovedl dočasný kouč Keith Millen. Zápas rozhodl Barry Bannan.