Arsenal na úvod sezony padl. Smutnili i Čelůstka s Vydrou

19:46aktualizováno  20:37
LONDÝN - Český fotbalista Ondřej Čelůstka si necelý týden po přestupu z Trabzonsporu odbyl premiéru v anglické lize. Na místě pravého obránce však neodvrátil porážku Sunderlandu 0:1 s Fulhamem. Jako střídající hráč debutoval v posledních sedmi minutách i Matěj Vydra za West Bromwich, který však v závěru inkasoval a se Southamptonem prohrál také 0:1.

Tomáš Rosický (vlevo) a brankář Brad Guzan foto: Reuters

Porážku si připsal rovněž Arsenal s Tomášem Rosickým, jenž přišel o vedení a Aston Ville doma podlehl 1:3. Nástupce Alexe Fergusona na lavičce Manchesteru United David Moyes zažil úspěšnou ligovou premiéru. Vítězné skóre zkorigoval na 4:1 pro obhájce titulu bývalý útočník Sparty Wilfried Bony, který dal jediný gól Swansea při svém debutu. Liverpool zdolal v zahajovacím duelu 22. ročníku Premier League doma Stoke 1:0 a po pěti letech dokázal v prvním kole vyhrát.

Italský kouč Sunderlandu Paolo Di Canio kromě Čelůstky nasadil další čtyři z deseti letních posil - obránce Valentina Robergeho, záložníky Cabrala a Emanueleho Giaccheriniho a útočníka Jozyho Altidora. Američan Altidore byl několikrát blízko gólu, ale na hattrick ze středečního přípravného duelu proti Bosně a Hercegovině nenavázal.

Anglie - 1. kolo

Liverpool - Stoke 1:0 (37. Sturridge), Arsenal - Aston Villa 1:3 (6. Giroud - 22. a 62. z pen. Benteke, 85. Luna), Norwich - Everton 2:2 (51. Whittaker, 71. Van Wolfswinkel - 61. Barkley, 65. Coleman), Sunderland - Fulham 0:1 (52. Kasami), West Bromwich - Southampton 0:1 (90. Lambert z pen.), West Ham United - Cardiff 2:0 (13. Cole, 76. Nolan), Swansea - Manchester United 1:4 (82. Bony - 34. a 72. Van Persie, 36. a 90.+2 Welbeck).

Jediná branka přišla na druhé straně, po rohu se prosadil švýcarský záložník Pajtim Kasami. Čelůstka v první půli donutil tvrdou střelou z dálky k těžkému zákroku brankáře Maartena Stekelenburga a trávník opustil dvě minuty před koncem.

Stejně dopadla premiéra pro hvězdu minulého ročníku anglické druhé ligy Vydru. V dresu West Bromwiche, kde hostuje z Udine, se představil až sedm minut před koncem, kdy nahradil Shanea Longa. V poslední minutě však jeho tým inkasoval, když faul na Luka Shawa potrestal z penalty Rickie Lambert, který navázal na svůj středeční premiérový gól v anglické reprezentaci.

V zahajovací jedenáctce nechyběl Rosický z Arsenalu, načínající v londýnském týmu osmou sezonu. Podílel se hned na vedoucí brance, kterou dal po asistenci Alexe Oxladeho-Chamberlaina Olivier Giroud. Už za čtvrt hodiny ale vyrovnal Christian Benteke, jehož penaltu sice chytil brankář Wojciech Szczesny, ale na dorážku hlavou již nestačil.

Benteke si troufl na penaltu i po přestávce a poslal ji tentokrát úspěšně do stejného místa jako první. Krátce po žluté kartě za penaltový faul byl podruhé napomínán stoper Laurent Koscielny a "Kanonýři" již v deseti s výsledkem nedokázali nic udělat, naopak na konečných 3:1 zvýšil Antonio Luna.

Liverpool se musel obejít bez útočníka Luise Suáreze, který si v úvodu sezony odpykává ještě šest utkání z desetizápasového trestu za kousnutí Branislava Ivanoviče z Chelsea. "Reds" si však poradili i bez svého nejlepšího střelce z poslední sezony.

O jejich výhře rozhodl ve 37. minutě střelou zpoza pokutového území Daniel Sturridge. Minutu před koncem mohl potrestat ruku Daniela Aggera z penalty Jon Walters, ale srovnání mu zhatil úspěšným zákrokem brankář Simon Mignolet, debutující po přestupu ze Sunderlandu.

Bývalý kanonýr Sparty Bony se dostal na hřiště o poločase, v té době ale už Swansea prohrávala 0:2. Favorizovaného obhájce titulu poslal ve 34. minutě do vedení akrobaticky Robin van Persie, dvě minuty nato zvýšil do prázdné branky Danny Welbeck.

Po přestávce se opět trefil Van Persie, v závěru pak přišly okamžiky útočníka z Pobřeží slonoviny. Bony napřed těsně minul branku hlavičkou v 80. minutě, ale za okamžik už dostál roli kanonýra a snížil tvrdou ranou po nahrávce Pabla Hernándeze. V nastavení uzavřel skóre lobem Welbeck.